האו"ם: צ'כיה עצרה פליטים שהגיעו לשטחה ודרשה מהם לשלם עבור שהותם בכלא

נציב זכויות האדם העלה ביקורת קשה נגד פראג בטענה שהפרה זכויות פליטים ועצרה אותם ללא סיבה למשך 90 ימים. לדבריו, המדיניות הצ'כית לוותה במסרים איסלאמופוביים על ידי הנשיא זמאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטים בקרואטיה סמוך לגבול הסרבי
פליטים בקרואטיה סמוך לגבול הסרבי, היוםצילום: אי־פי

נציב זכויות האדם של האו"ם זייד ראא'ד אל־חוסיין האשים היום (חמישי) את צ'כיה בהפרה שיטתית של זכויות אדם של פליטים על ידי כליאתם למשך 90 ימים לפחות וחיפוש גופני במטרה למצוא כסף עבור תשלום על תקופת מעצרם. הפרות הזכויות היו חלק בלתי נפרד ממדיניות הממשלה הצ'כית שנועדה להרתיע פליטים מלהיכנס למדינה או להישאר בה, נאמר בהודעת הנציבות.

אל־חוסיין הוסיף כי מדיניות המעצרים גובתה בהודעות ציבוריות שלוו במסרים קסנופוביים ואיסלאמופוביים על ידי הנשיא מילוש זמאן והתבטאויות ציבוריות נגד ההגירה שנשמעו על ידי הנשיא לשעבר ואצלב קלאוס. הנשיא זמאן דחה את הביקורת, ודוברו אמר כי "הנשיא הזהיר זמן רב מאיום האיסלאם הקיצוני. הוא עומד על דעותיו והוא לא ישנה אותן תחת שום לחץ שמגיע מחוץ למדינה".

נציבות האו"ם לפליטים הבהירה כי רוב האנשים שמגיעים דרך טורקיה ויוון ומנסים להגיע לגרמניה הם פליטים יותר מאשר מהגרי עבודה וכי זכותם לקבל הגנה ולבקש מקלט. לדברי זמאן הפליטים המגיעים ברובם מסוריה ינסו לכפות על המדינות את חוקי השריעה, יסקלו נשים למוות בגלל ניאוף ויקטעו ידיים של גנבים. "נאבד את יופיין של הנשים משום שהן ייאלצו להתכסות מכף רגל ועד ראש בבורקות, וגם את פניהן יצטרכו להסתיר עם פיסת בד", צוטט הנשיא בשבוע שעבר בסוכנות הידיעות CTK.

התבטאויותיו של זמאן מהדהדות את דבריו של נשיא הונגריה ויקטור אורבאן, שנשבע להגן על הערכים הנוצריים ולהילחם בשטף הפליטים ממדיניות מוסלמיות. ממשלת המרכז־שמאל בצ'כיה אמנם לא השתמשה במלים דומות לאלה של הנשיא בן ה-71, אולם היא המשיכה לעצור פליטים לתקופה ארוכה מאוד – בין 40 ל–90 ימים, אמר אל־חוסיין. "החוק הבינלאומי ברור לחלוטין בכל מה שקשור למעצר פליטים והם נדרשים להימנע מכך אלא מדובר בלית ברירה כמפלט אחרון", הוסיף. "מעצר ילדים והורים רק משום שהם במעמד של פליטים הוא הפרה לא מוצדקת ומעולם לא נעשה לטובתם".

פליטים שמכירים את זכויותיהם ותבעו להשתחרר שוחררו בסופו של דבר בצו בית משפט, אולם רבים מהפליטים לא מכירים את זכויותיהם ולא יודעים לדרוש אותן, בעיקר משום שהטלפונים האישיים שלהם נלקחים מהם במהלך המעצר. העצורים עוברים חיפוש גופני קשה בחיפוש אחר כסף, כדי שיוכלו לשלם תשלום בסך 250 קורונות צ'כיות (כ–10 דולר) מדי יום על תקופת שהותם במעצר, אף שחיו שם בתנאים קשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ