משטרת שוודיה: צעיר שדקר למוות מורה ותלמיד בבית ספר במדינה פעל ממניעים גזעניים

בעיירה שבה אירעה התקיפה מתגוררים פליטים רבים ורוב התלמידים בבית הספר הם ילדי מהגרים. התוקף, חמוש בחרב ומסכה מ"מלחמת הכוכבים", הצטלם עם תלמידים לפני שהחל במסע ההרג

רויטרס וגרדיאן
רויטרס וגרדיאן

משטרת שוודיה הודיעה היום (שישי) כי אדם רעול פנים וחמוש בחרב, שרצח אתמול מורה ותלמיד ופצע שניים אחרים בבית ספר במערב המדינה, פעל ממניעים גזעניים.

התקיפה הקשה אירעה בבית ספר בטרולהטן, עיירה עם כ-50 אלף תושבים שרבים מהם פליטים. המשטרה ירתה בחשוד, מקומי בשנות ה-20 לחייו, והוא מת מפצעיו בבית החולים זמן קצר לאחר מכן. לדוקר לא היה רקע פלילי.

התוקף הצטלם עם שני תלמידים לפני שהחל בהרג, אתמולצילום: אי־אף־פי

"אנחנו משוכנעים שהתוקף ביצע את מעשיו ממניעים גזעניים", אמר מפקד משטרת שוודיה ניקלאס הולגרן לרדיו השוודי הציבורי. "הגענו למסקנה הזו בהתבסס על מה שמצאנו בחיפוש בדירתו ועל סמך התנהגותו במהלך התקיפה. כמו כן אנחנו סבורים כך משום זהותם של הקורבנות שהוא בחר", הוסיף הולגרן.

מדובר במתקפה הקשה ביותר בבית ספר במדינה מזה חצי מאה. למרות שהמשטרה לא זיהתה את התוקף, כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי שמו אנטון לנדין פטרסון, בן 21.

בין ההרוגים, תלמיד בן 17 ומורה, שניהם מתו מפצעי הדקירה. תלמיד נוסף בן 14 ומורה בן 41 נפצעו והם מאושפזים בבית החולים במצב קשה. על פי החקירה, התוקף דיבר עם התלמידים לפני שהתחיל את מסע ההרג ואז נורה למוות.

הורים ותלמידים מחוץ לבית הספר לאחר התקיפה, אתמולצילום: אי־אף־פי

סוכנות הידיעות הצרפתית פרסמה תמונה של התוקף, חבוש במסכה של דמות מהסרט "מלחמת הכוכבים", יחד עם שני סטודנטים אחרים זמן קצר לפני שביצע את התקיפה. אתמול התאספו עשרות בני אדם כדי להדליק נרות זיכרון ולהביע צער מחוץ לבית הספר, שבו רוב התלמידים, מגן חובה עד תיכון, הם ילדי פליטים.

"זהו יום שחור לשוודיה", אמר ראש הממשלה סטפן לופבן, "זוהי התקפה שפוגעת בכל המדינה", הוסיף. הוא סירב להגיב על הדיווחים כי התוקף היה תומך של מפלגות ימניות במדינה ואמר כי המשטרה עדיין מנסה לפענח את המקרה.

ארגון אקספו נגד גזענות שציטט מקורות מהימנים אמר כי הוא מכיר את פרופיל התוקף שלדבריו, הראה בחודש האחרון הערצה רבה כלפי תנועות ימניות קיצוניות נגד פליטים.

מדליקים נרות זיכרון בכניסה לבית הספר בשוודיה, אתמולצילום: אי־אף־פי

אמל אחמד, אמה של תלמידה בבית הספר בת 17, שלא נפגעה, אמרה כי בתה מפחדת מאוד והמומה ממה שראתה אתמול. "הבת שלי בוכה ולא מפסיקה לדבר על כמה דם היא ראתה", סיפרה אחמד. "אנחנו מעיראק. עזבנו את המדינה כדי למצוא ביטחון כאן בשוודיה. אנחנו לא רוצים אלימות, בטח לא נגד ילדינו", הוסיפה.

בחודשים האחרונים שוטף את אירופה גל עצום של פליטים מרחבי המזרח התיכון ומצפון אפריקה, רובם נמלטים מעיראק ומסוריה מאימת מלחמת האזרחים במדינה וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). רוב הפליטים, שמגיעים דרך הים התיכון ודרך מדינות הבלקן, מספרים כי יעדיהם הם גרמניה ומדינות סקנדינביה בהן שוודיה.

אווירת הפחד מפני פליטים הביאה לעלייה בתמיכה במפלגות ימין קיצוני בבריטניה, צרפת, דנמרק והונגריה, וכן התרחשו בגרמניה יותר מ–70 התקפות נגד מסגדים בין 2012 ל–2014. בשנה האחרונה אירעו מספר מקרי הצתות של מסגדים גם בשוודיה, שם העוינות כלפי מוסלמים ופליטים מפתיעה עוד יותר משום שחלק גדול מהאוכלוסייה תומך במדיניות שנמשכת 65 שנים - של דלת פתוחה לפליטים במצוקה. מנתונים שונים עולה כי באופן יחסי לאוכלוסייתה, קיבלה שוודיה לתחומה את מספר מבקשי המקלט הגדול ביותר ביבשת אחרי מלטה.

אול יחד עם הגידול במספר הפליטים גדלה גם ההתנגדות אליהם. בבחירות שנערכו בשוודיה בחודש ספטמבר, קיבלה מפלגת הימין הקיצוני "השוודים הדמוקרטים", המתנגדת להגירה, 13% מן הקולות — שיעור התמיכה הגבוה ביותר שידעה עד כה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ