רומניה מאפשרת שחרור מוקדם מהכלא על כתיבת ספרים

שינוי בחוק מ–2013 מאפשר למורשעים להפחית חודש מגזר דינם על כל ספר שיפרסמו בזמן שהותם מאחורי הסורגים. הטייקונים והפוליטיקאים השוהים בכלא נתקפו בבולמוס כתיבה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אקונומיסט

ייתכן שיצרני המהדורה של המשחק מונופול יחככו בדעתם אם לשנות את הקלף "צא מהכלא" לקלף "כתוב ספר בבית הכלא". זאת לאחר ששינוי בחוק מ–2013 מאפשר למורשעים להפחית חודש מגזר דינם על כל ספר שיפרסמו בזמן שהותם מאחורי הסורגים. בעקבות תיקון זה נתקפו הטייקונים והפוליטיקאים הרומנים השוהים בכלא בגין שחיתות בבולמוס כתיבה. השיטה מושחתת לא פחות מהם.

עם אלה שמנצלים את הפרצה, או מקווים לנצלה, נמנים ראש הממשלה לשעבר אדריאן נסטסה, איש העסקים והשר לשעבר גיאורגה קופוס, הטייקון והפוליטיקאי ג'יג'י בקאלי ומי שנחשב לאיש העשיר ברומניה יואן ניקולאה. גם כוכב הכדורגל לשעבר ג'יקה פופסקו שהורשע בהלבנת כפסים ברשימה. עתה הוא על סף שחרור מוקדם לאחר שכתב לא פחות מארבעה ספרים. מנהלים בתחום הספורט ופוליטיקאים נוספים הפכו גם הם לסופרים מבטיחים.

ראש ממשלת רומניה לשעבר אדריאן נסטסה לאחר הרשעתו, לפני כשנה וחצי
ראש ממשלת רומניה לשעבר אדריאן נסטסה לאחר הרשעתו, לפני כשנה וחציצילום: אי־פי

לפני התיקון שנעשה ב–2013, אפשר סעיף בחוק להפחית מהעונש למי שכתבו עבודות מחקר אקדמיות, אבל הקריטריונים היו צרים מכדי למנוע את ניצולו לרעה. גם החוק החדש אמור היה להיות מלווה בקווים מנחים של משרד המשפטים, שעל הממשלה היה לאשרם. אבל בינתיים זה לא קרה. ועד שהפרצה תיסתם, בעלי האמצעים ימשיכו להנפיק ספרים חסרי כל ערך.

ככלל, האסירים אינם רשאים להחזיק מחשבים בתאיהם, ספריות הכלא דלות והעבודות חייבות להיכתב בעט ונייר. לדברי עיתונאים רומנים, האסירים העשירים שוכרים לרוב אנשי אקדמיה מבחוץ כ"מנחי מחקר". בפועל ה"מנחים" וסופרי צללים הם אלה שכותבים את הספרים. כשהם מסיימים מוברחות עבודותיהם לכלא ושם מעתיק אותן האסיר בכתב ידו. בשלב הבא מאותר מו"ל שידפיס (בתשלום כמובן) כמה עותקים כדי שאלה יוגשו לוועדת השחרורים. הוועדה, שאין לה קווים מנחים וגם לא כל ידע בנושא, שופטת אם העבודה ראויה להפחתת המאסר.

מרבית העבודות שהוגשו עד כה התקבלו בבוז. כך למשל קופוס, שכתב על בריתות הנישואים של שליטי רומניה בימי הביניים, הואשם בפלגיאט; בקאלי הציג ספר רב תצלומים על מערכת יחסיו עם קבוצת הכדורגל שבשליטתו, סטיאווה בוקרשט; וזמר הפופ ראליני לופסה כתב על תאי גזע ברפואת השיניים. איש אינו יודע כמה אסירים ניצלו את השיטה, אך על פי דיווח שהתקבל באחרונה, המספר עומד על 73, ואחדים מהם כתבו חמישה ספרים בתוך חודשים ספורים.

קריסטי דנילט, חבר במועצה השיפוטית של רומניה (המפקחת על השופטים במדינה), אומר שהוא אינו יודע אם הפרצה אינה נסגרת בשל "כשל מערכתי או התערבות פוליטית". מקור שביקש לדבר בעילום שם טוען שהאפשרות השנייה היא הנכונה. ראש הממשלה, ויקטור פונטה, עתיד לעמוד לדין בזמן הקרוב בגין שחיתות, ציין המקור. לא מפתיע אפוא שהפוליטיקאים אינם ששים לשנות את המצב.

בשלב מסוים תיסגר הפרצה. המינהלת הלאומית נגד שחיתות של רומניה (DNA) דורשת לשנות את החוק מאז אפריל. בשנתיים האחרונות נחשבת המינהלת לאחד המוסדות החזקים במדינה. בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הגישה כתבי אישום נגד 15 חברי פרלמנט ונגד תשעה ראשי מחוזות. המינהלת גם הצליחה להביא לדין את פונטה, מסרה ליוויה ספלקאן דוברת המוסד.

DNA מספקת למערכת המשפט הרומנית אמינות חדשה. ואולם, עדיין מוקדם מכדי לקבוע אם תהיה מסוגלת לחולל שינוי מהותי בשחיתות הנטועה עמוקות בתרבות הפוליטית והעסקית במדינה. פוליטיקאים כבר התגייסו כדי להגביל את סמכויותיה. יש החוששים שהמידע שבידי המינהלת, שחלק גדול ממנו נלקח משירותי המודיעין של רומניה, מעניק לשירות החשאי עוצמה רבה מדי. אואנה פופסקו, העומדת בראש צוות החשיבה Global Focus, אומרת כי הרומנים שמחים כשהעשירים ובעלי השררה נשלחים לכלא, אבל הם גם משלימים עם העובדה שרבים מהם יצליחו לחמוק החוצה לפני הזמן. "זאת הדרך הרומנית", היא נאנחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ