עמוס הראל
עמוס הראל
חיילים צרפתים מגיעים לפריס במטרה לתגבר את האבטחה בעיר, אתמול
חיילים צרפתים מגיעים לפריס במטרה לתגבר את האבטחה בעיר, אתמולצילום: אי־אף־פי
עמוס הראל
עמוס הראל

סדרת הפיגועים הקשה של השבועיים האחרונים, ובראשם מתקפת הטרור המתואמת והרצחנית בפריז שלשום, היא השלכה של מה שמונח כעת על הכף בסוריה ובעיראק. ארגוני הטרור הסוניים הקיצוניים, המדינה האיסלאמית (דאעש), אל־קאעדה וגרורותיהם השונות, נמצאים בשתי המדינות האלה תחת מתקפה מכמה כיוונים.

מתקפת הטרור בפריז>>> כל הדיווחים והפרשנויות>>>> עדכונים שוטפים הרובע ה-11 נטוש | שירלי סיטבון הכתובת היתה רשומה באותיות קידוש לבנה | ספי הנדלר המלחמה בסוריה פלשה לאירופה | אנשיל פפר הפיגועים לא בהכרח מצביעים על שינוי במדיניות החוץ של דאעש כך התפתחה מתקפת הטרור

אף שההפסדים שהארגונים הסוניים נחלו על הקרקע בסוריה היו עד כה שוליים, הם נדרשים להתמודד בעת ובעונה אחת עם מספר רב של אויבים. לא רק משטר אסד, אלא גם קואליציה בינלאומית של מדינות בהובלת ארה"ב המפציצה מהאוויר מטרות דאעש בסוריה ובעיראק, קואליציה נוספת בהובלה רוסית התוקפת מהאוויר את מרבית ארגוני המורדים בסוריה וכעת מנסה ליזום גם מהלך קרקעי בצפון המדינה ולבסוף מיליציות כורדיות חמושות, שבימים האחרונים זכו בניצחון מקומי חשוב באזור סינג'אר בצפון עיראק.

בנסיבות הללו, נדמה שכל המעורבים מכפילים את סכום ההימור שלהם. דאעש או שותפיו היכו קודם לכן בסיני, בפיצוץ מטוס הנוסעים הרוסי ב-31 באוקטובר, אחר כך בפיגועי ההתאבדות בדאחיה, הרובע השיעי בביירות ביום חמישי האחרון ולמחרת, באופן המהדהד ביותר, בפריז. זהו מסע נקמה והרתעה נגד אויבי הטרור הסוני, שהמתקפה בפריז מוסיפה לו לראשונה מימד חדש. עד היום התמקדו ראשי דאעש, בניגוד ליריביהם מאל-קאעדה במלחמות במזרח התיכון, במאמץ להפלת משטרים שם ובמעשי טבח שיטתיים נגד אויביהם השיעים. כשאירעו במערב פיגועים שיוחסו בעקיפין לדאעש, היתה זו בעיקר השראה כללית שנתן הארגון ל"זאבים בודדים", מחבלים שפעלו בהשפעתו.

חיילים ושוטרים ברחובות פריז, היום
חיילים ושוטרים ברחובות פריז, היוםצילום: בלומברג

הפעם, אולי לראשונה, פועל דאעש כארגון ג'יהאד עולמי, המכה באופן מתוכנן ומחושב במטרות במערב. יחד עם הפיגוע בסיני, רצחו אנשיו יותר מ-350 אזרחים אירופאים בתוך פחות משבועיים. הפיגועים הקשים הקודמים על אדמת צרפת, שאירעו בינואר במשרדי השבועון "שארלי הבדו" ובסופר מרקט הכשר בפריז, היו מעשי ידיהם של חברי תא קטן אחד, שפעל בהנחיית שלוחת אל־קאעדה בתימן וגרר אחריו פעולת חיקוי של מכר, שהביע הזדהות עם דאעש.

לעומת זאת, המתקפה שתוזמנה שלשום ליום שישי ה-13 היתה פעולה סימולטנית מתואמת, נגד לא פחות משבעה יעדים. סביר שקדמה לה מלאכת הכנה של חודשים ארוכים, לאיסוף מודיעין על המטרות לפיגועים, להשגת כלי נשק ולאימון בשימוש בהם. היא מזכירה בעיקר את מתקפת הטרור במומבאי בהודו ב-2008 (שבה הותקף גם בית חב"ד בעיר) ואת פיגועי אל־קאעדה הקשים במדריד ב-2004 ובלונדון כעבור שנה. כמו בפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל אשתקד ובפיגועים בטולוז ב-2012, ניכר הפעם הקשר לטלטלה בעולם הערבי ובפרט למלחמה בסוריה. מאחורי מרבית הפיגועים באירופה, בין אם היו יוזמת אל־קאעדה או דאעש, המסר הוא כמעט אחיד: לאזרחי המערב לא יהיה מקום בטוח. גם במגרש הביתי, הם ישלמו על התערבות ממשלותיהם בנעשה במזרח התיכון.

יותר מ-500 אזרחים צרפתים נוטלים כעת חלק במלחמה בסוריה ועוד כ-250 צרפתים חזרו מהקרבות שם. אדם שעמד עד לאחרונה בראש אחת מזרועות המודיעין הצרפתיות אמר בחודש שעבר במפגש עם קבוצה מישראל כי הג'יהאדיסטים החוזרים לאירופה הם "הפחדנים, אלה שאומץ לבם לא עמד להם להמשיך ולהשתתף בקרבות בסוריה. הארגונים שולחים אותם בחזרה הביתה, עם הנחיות לפיגועים באירופה". העובדה שהצרפתים, כמו מדינות מערב אירופיות אחרות, מודעים לגודל הסיכון זה שנים אחדות, רק מחדדת את הכישלון המודיעיני הנורא שאיפשר את המתקפה שלשום. מבצע כה מורכב לא אמור להתנהל בהצלחה כזו מתחת לאפם של שירותי המודיעין בצרפת. סדרת הפיגועים בפריז, מאז ינואר, חמורה יותר מכל מה שספגה ישראל מן הטרור הפלסטיני בשנים האחרונות.

הרקע של הטרוריסטים שפעלו בפריז הולך ומתבהר ככל שחולפות השעות. היו ביניהם אזרח סורי, אזרח מצרי ושלושה מוסלמים בעלי אזרחות בלגית. בימים הקרובים יתנהל מצוד גדול אחרי סייענים לפיגוע, ברחבי אירופה. אפשר שכפי שקרה אחרי הפיגועים בטולוז ופרשת "שרלי הבדו", הדברים יגיעו גם לתקריות אש עם שוטרים מקומיים. דאעש כבר איים בפיגועים נוספים, וזה יחייב הגברה נוספת של אמצעי האבטחה, גם בנמלי התעופה, שפגיעותם, לפחות בעולם השלישי, הומחשה בפיצוץ המטוס שהמריא משארם א־שייח. העובדה שהמתקפה הפעם לא כללה מטרות יהודיות אינה סיבה לתחושת הקלה באשר להמשך. צרפת מוסיפה להציב אלפי שוטרים וחיילים להגנה על מוסדות הקהילה ובתי ספר יהודיים, מאז פיגועי ינואר.

נערה מדליקה נרות באחת מזירות הפיגוע בפריז
צילום: אי־אף־פי

אירופה עדיין בהלם מהאירועים בפריז. כמו גל הפליטים מהמזרח התיכון, המתנפץ אל חופי היבשת ביתר שאת מאז הקיץ האחרון, ממחישים הפיגועים את חוסר היכולת להפריד בין מה שמתרחש כאן למה שקורה שם. וכמו אחרי "שארלי הבדו", יתחדד הוויכוח באשר לסדרי העדיפויות: מה קודם למה? ההגנה על הפרטיות או חובתן של המדינות להגן על אוכלוסייתן ממעשי טרור? אפשר לשער שהמטוטלת תיטה כעת עוד יותר לטובת הענקת סמכויות מרחיקות לכת לשירותי הביטחון, כפי שקרה בארצות הברית אחרי אירועי ה-11 בספטמבר 2001 (מגמה שנבלמה מעט אחרי הגילויים של אדוארד סנאודן לפני שנתיים). בד בבד, יתחזקו בוודאי העוינות כלפי אוכלוסיות המהגרים המוסלמים באירופה ובמיוחד נגד הפליטים המבקשים כעת להציל את עצמם מזוועות המלחמות בסוריה ובעיראק.

כפי שקורה לא פעם, מנסה עכשיו שורת גורמים מפוקפקים לנכס לעצמה סימפטיה על רקע האסונות. חיזבאללה, אחרי הפיגועים ברובע הדאחיה ביום חמישי, האשים את אויביו בפשעים ברבריים נגד האנושות, מבלי להתעכב לרגע על האירוניה בכך שהארגון שהביא לעולם את בשורת פיגועי ההתאבדות בעידן המודרני טועם את טעמן של הטאקטיקות הנלוזות שלו. ואילו חמאס ומשטר אסד פרסמו הודעות תמיכה וזעזוע עקב הפיגועים בצרפת ומיהרו להשוות את הטבח שם לחוויות שלהם, מידי ישראל וארגוני המורדים הסונים בהתאמה.

להבדיל, גם דוברים ישראלים מיהרו לנסות ולגזור גזירה שווה בין הפיגועים בפריז ובארץ. ספק אם האירופאים יראו זאת בצורה זהה, חרף כל מה שחוו מהטרור האיסלאמי בשנים האחרונות. מצד שני,

הסכסוך הישראלי־פלסטיני נראה לפתע קטן למדי בהשוואה לאירועים האחרים. אולי לא תישמע יותר האיוולת לפיה פתרונו (הנדרש כשלעצמו) ממילא יפתור גם את בעיות המזרח התיכון כולו וישים קץ למתקפות הטרור במערב.

מהנסיבות החדשות ישנו, בעיקר, מרוויח גדול אחד. זהו נשיא סוריה, בשאר אל־אסד. רוצח ההמונים הגדול ביותר שפעל במזרח התיכון בעשור האחרון יכול לחוש עכשיו בטוח למדי בכיסאו. המערכה הרוסית בסוריה, אף שהיא נתקלת בקשיים, כבר ייצבה את קווי ההגנה שלו מפני מתקפת המורדים, שלפני חודשים אחדים איימה לשים קץ לשלטונו. זה יותר משנה שהמאמץ האמריקאי והאירופי בסוריה כבר אינו מכוון להפלתו, אלא למלחמה באויביו הגרועים ביותר, אנשי דאעש. כעת המאמץ צפוי להתגבר ביתר שאת. ספק אם מישהו יפעל בתקופה הקרובה בנחישות כדי להרחיק את אסד משלטונו. אם דאעש לא היה קיים, הרודן הסורי היה צריך להמציא אותו.

הנשיא אסד, היום. מאשים את מדיניות צרפת בסוריה
הנשיא אסד, היום. מאשים את מדיניות צרפת בסוריהצילום: אי־אף־פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ