טרור בפריז: עבור תושבי הרובע ה-11, המתקפה היא סיפור אישי ולא קרב בין תרבויות

סדרת הפיגועים פגעה דווקא בבירה הצרפתית הרב־תרבותית, השונה כל כך משאר המדינה, שהולכת ונשבית בגל של לאומנות ומתקשה לעכל את המהגרים והפליטים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לפריז
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כיכר הרפובליקה בפריז, היום
כיכר הרפובליקה בפריז, היוםצילום: אי־אף־פי
אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לפריז

כמאה מתוך ה-132 ההרוגים בסדרת הפיגועים בפריז בליל שישי כבר זוהו עד כה, ובאטיות מייגעת עבור קרוביהם מתחילים להתפרסם השמות. מתוך 349 פצועים, כמאה עדיין מוגדרים במצב קשה. בירת צרפת עוד מתמודדת עם ההלם של מסע ההרג של מחבלי דאעש בלב אזורי הבילוי של העיר, וכעת, כשיוצאים החוצה השמות ומתפרסמים הסיפורים של הקורבנות, זה נהפך להרבה יותר אישי.

היבט אישי נוסף הוא הזיהוי הראשון של אחד המפגעים, עומר איסמעיל מוסטפאי, בן 29, ממוצא אלג'יראי, תושב פרבר של פריז שנולד וגדל בעיר. מוסטפאי היה מוכר למשטרה ונעצר כמה פעמים בשל עבירות פליליות קלות, אבל עד כה לא היה ידוע על קשר בינו לגורמים איסלמיסטיים. הוא אכן לא המחבל הראשון שגדל בצרפת ונמשך לג׳יהאד. קדמו לו המפגעים בינואר האחרון במערכת השבועון הסאטירי "שארלי הבדו", ומוחמד מראח, שביצע את הפיגועים בטולוז לפני כמעט ארבע שנים, שבהם נהרגו ארבעה יהודים ושלושה חיילים, אבל הוא ככל הנראה המחבל המתאבד הצרפתי הראשון.

מסעדת לה קאריון, שבה אירע אחד הפיגועים, היום
מסעדת לה קאריון, שבה אירע אחד הפיגועים, היוםצילום: אי־אף־פי

ממצאים נוספים שעולים בחקירה כוללים רכב נטוש שנמצא הבוקר בפרבר מזרחי של פריז ובו שלושה רובי קלצ'ניקוב ועשר מחסניות ריקות ששימשו ככל הנראה חלק מהתוקפים, נוסף לשבעת המחבלים שנהרגו בזירת הפיגועים (שישה מתוכם לאחר שפוצצו את עצמם), מה שמצביע על כך שכמה מחבלים הצליחו להימלט וייתכן שהם קשורים לשבעת החשודים שנעצרו ביממה האחרונה בבריסל.

החיים בפריז מתנהלים בינתיים במצב חצי־נורמלי. הרחובות והמסעדות מלאים, אבל אירועי תרבות מבוטלים, המוזיאונים סגורים והשווקים הפתוחים בסופי השבוע מתבטלים. ברובע ה-11 זורמים מאות אזרחים עם פרחים ונרות אל המקומות שבהם אירעו הפיגועים.

עצרת בקאן לזכר קורבנות מתקפת הטרור בפריז, היום
עצרת בקאן לזכר קורבנות מתקפת הטרור בפריז, היוםצילום: אי־אף־פי

סיפור גל הפיגועים בפריז מתנהל בכמה מישורים. עבור העולם שמחוץ לצרפת, מדובר בקרב נוסף במערכה שבין האיסלאם הג'יהאדיסטי, כשכעת ניצב בשורה הראשונה ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), לבין המערב. עבור רוב אזרחי צרפת, זהו שלב חדש בדילמה הלאומית של שילוב האזרחים המוסלמים בחברה הכללית אל מול ההתמודדות נגד הקיצוניות האיסלאמית. אבל עבור פריזאים רבים, בעיקר אלה החיים ומבלים ברובע ה-11 ופוקדים שם אירועי תרבות ומוזיקה, זה אירוע הרבה יותר אישי. ההרוגים היו חברים שלהם, צעירים כמוהם שראו את העולם שלהם בעיר, ובמקביל הרבה מעבר לגבולות צרפת; צעירים שהאינסטינקט הפוליטי שלהם הוא למחות נגד פעולות המערב במזרח התיכון. הנטייה שלהם היא להאשים את החברה ואת הפוליטיקאים הצרפתים באותה מידה שהם מאשימים את המחבלים.

לאחר הפיגועים בעיר בינואר, שהיו מכוונים נגד המגזין הסאטירי ונגד המרכול היהודי, הנימה השלטת היתה שהטרוריסטים "פגעו בצרפת", ברוח החופש והדמוקרטיה שייצגו הקריקטוריסטים החצופים ובשילובם של האזרחים היהודים ברפובליקה. כעת יש לא מעט שמדברים על כך שהמפגעים "פגעו בפריז", באותו חלק של העיר שבו בני המיעוטים והוותיקים שכנו זה לצד זה ללא מתחים; בפריז שבה המורשת היא של ישיבה בבארים ובמסעדות ושל ביקורי להקות מרחבי העולם; בפריז החדשה, השונה מצרפת הישנה שמתקפדת לנוכח חדירת הרב־תרבותיות; בפריז החיה בשלום עם עצמה.

זאת פריז שמייצגת בת המהגרים ילידת ספרד, ראשת העיר הסוציאליסטית אן הידאלגו, אל מול צרפת הוותיקה שבחלקה לפחות הולכת ונשבית בקסמה של מנהיגת מפלגת החזית הלאומית, מארין לה פן, שבבחירות האזוריות בעוד שלושה שבועות מתמודדת במחוז קאלה־פיקארדי הצפוני ועשויה לזכות בהישג היסטורי ולהפוך לנציגה הראשונה של מפלגת הימין הקיצוני שנבחרה לראשות מחוז. לה פן מתכוונת לרכוב על הגל של הפיגועים וקוראת לצרפת "להשתלט מחדש ולתמיד" על גבולותיה, למרות תקנות האיחוד האירופי, ולפעול ביד תקיפה נגד גורמים איסלאמיים רדיקליים.

ראשי האיחוד כבר נערכים לגל התגובות של "היום שאחרי". נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר קרא למנהיגי אירופה שלא לשנות את המדיניות של האיחוד בעד קליטת מאות אלפי פליטים סורים ביבשת. המשימה הזאת של המשך פתיחת השערים בפני הפליטים, מדיניות לא־פופולארית ממילא, הפכה קשה יותר אתמול, כשהתפרסם שבזירת אחד הפיגועים נמצא דרכון של אזרח סורי שנחת בחודש שעבר בחופי יוון ונכנס לתחום האיחוד. אין כרגע ודאות שמדובר בדרכון אמיתי או שאכן מחזיקו היה בין המפגעים, אף שבימין האירופי טוענים כבר חודשים שזרם הפליטים ישמש גם מחסה לכניסתם של מחבלי דאעש. ייתכן בהחלט גם שהדרכון הושתל שם על ידי מתכנני הפיגוע בכוונה כדי לזרוע מתח וחשדנות נוספים ברחבי אירופה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ