שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

תוצאות הסיבוב הראשון בבחירות האזוריות בצרפת אתמול (ראשון) הן ההישג המשמעותי ביותר לימין הקיצוני במדינה אירופית גדולה מאז מלחמת העולם השנייה. אמנם, מפלגת החירות באוסטריה כבר הרכיבה ממשלה, ובהונגריה, מפלגת יוביק הגזענית היא השנייה בגודלה, אבל אלה לא מדינות בליגה של צרפת.

החזית הלאומית, מעולם לא ניצחה ביותר מבחירות לראשי ערים קטנות יחסית, אבל מאמש, לא רק שהיא במקום הראשון עם יותר מ-30% מסך כל הקולות, נציגיה, ביניהם מנהיגת המפלגה, מרין לה פן, הם כעת המועמדים המובילים לקראת סיבוב הבחירות השני, בשישה מתוך 17 האזורים.

מרין לה פן הערב
מרין לה פן הערבצילום: רויטרס
נאומה של מרין לה פן לאחר פרסום תוצאות הסביבוב הראשון בבחירות האיזוריות בצרפתקרדיט: רויטרס

קשה להעריך בדיוק איזו השפעה היתה לפיגועי הטרור בפריז לפני שלושה שבועות על הבחירות. שיעורי האהדה לנשיא פרנסואה הולנד זינקו ליותר מ-50% מאז הפיגועים, אבל ההערכה לטיפול הבוטח שלו במצב לא תורגמה לתמיכה במפלגתו. הסוציאליסטים הגיעו למקום השלישי עם רק 22%.

אבל זאת רעידת אדמה שהייתה צפויה הרבה לפני שדאעש תקפו בפריז. הסימן המשמעותי הראשון היה ב-2002 כשמייסד החזית ז׳אן מארי לה פן הגיע במקום השני בסיבוב הראשון של הבחירות הנשיאותיות, ועלה לסיבוב השני מול ז׳אק שיראק (שם הובס). ב-2005 הציבור הצרפתי הפתיע את הפוליטיקאים כשבמשאל עם על חוקה אירופית, 55% הצביעו נגד, בעקבות מסע דמוניזציה ל״שרברבים מפולין״ שיבואו ויקחו מקומות עבודה צרפתים. מאוחר יותר באותה שנה היו המהומות בפרברים שהמהגרים נתפסו כאחראים המרכזיים להן.

מאז, החזית, תחת המנהיגות המעודכנת יותר של בת הדור השני בשבט לה פן, מנצלת את הדימוי של צרפת שאיבדה שליטה, הן על גבולותיה לטובת האיחוד האירופי, והן על אזורים שלמים בעריה, למהגרים המוסלמים. הפיגועים, והעובדה שהמצביעים הלכו לקלפיות במצב חרום ותחת אבטחה מתוגברת, רק חידדו את המסר.

התוצאה הכמעט וודאית, לפיה לפחות במספר אזורים תנצח החזית הלאומית גם בסיבוב השני, טומנת בחובה גם דילמה קשה לקהילה היהודית. המנהיגות הממוסדת של הקהילה עד כה שללה בתוקף כל מגע עם הלאומנים, בשל העבר האנטישמי של המפלגה  (למרות ניסיונותיה של לה פן להתרחק מאביה מכחיש השואה). יוצא הדופן היחיד היה בקומץ ערים קטנות בשליטת החזית, בהן יש מוסדות יהודיים, בעיקר בתי קברות, שם מתנהלים מגעים על בסיס מקומי בלבד. לשלטון האזורי סמכויות נרחבות ותקציבים גדולים בהרבה ויהיה קשה מאוד להימנע משיתוף פעלה עימו.

ההישג של לה פן עוד לא חתום. סיבוב שני בבחירות יתקיים בעוד שבוע מכיוון שבשום אזור לא ניצח מועמד עם רוב הקולות. אבל נראה כמעט וודאי שהחזית תשלוט על לפחות מספר אזורים, במיוחד לאחר שהנשיא לשעבר, ניקולה סרקוזי, שהמפלגה הרפובליקאית שלו הגיעה למקום השני עם 27% מהקולות, הודיע שלא תהיינה בריתות טקטיות כדי למנוע נצחון מהלאומנים.

ואולם, השאלה הגדולה היא אם לה פן תצליח לעשות את הלא-ייאמן, עד עתה, ולשחזר את ההישג ברמה הלאומית ב-2017, בבחירות לנשיאות. זה עדיין נראה לא סביר, אבל בנקודה הזאת, כשרוח רעה של לאומנות, אנטי-אירופיות ושנאת מהגרים חולפת באירופה, כבר לא ניתן לשלול שום דבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ