סוף המערכת הדו-מפלגתית |

מפלגת השלטון בספרד ניצחה בבחירות אך איבדה את הרוב המוחלט

המפלגה העממית בראשות ראש הממשלה מריאנו רחוי זכתה ב-123 מ-350 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט. היא תיאלץ לנסות להקים קואליציה כדי לשלוט ארבע שנים נוספות

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה ראש ממשלת ספרד בקלפי, סביבו עומדים עיתונאים רבים
ראש ממשלת ספרד מצביע, היום במדרידצילום: אי־אף־פי

המפלגה העממית (PP) בראשות ראש הממשלה השמרן מריאנו רחוי ניצחה בבחירות הכלליות שנערכו היום (ראשון) בספרד, כך עולה לאחר ספירת כל הקולות. עם זאת המפלגה איבדה את הרוב המוחלט בו החזיקה בבית התחתון של הפרלמנט ותיאלץ להסתמך על מפלגות אחרות כדי לשלוט ארבע שנים נוספות. למקום השני הגיעה המפלגה הסוציאליסטית (PSOE), ואילו המפלגות פודמוס וסיודאדאנוס (C’s) הגיעו למקומות השלישי והרביעי בהתאמה.

בהתבסס על תוצאות אלו מנבאים פרשנים שהפוליטיקה הספרדית עומדת בפני מבוי סתום, שסביר כי יערער את הרפורמה הכלכלית שסייעה להוריד את שיעור האבטלה במדינה ולחלץ את המדינה מהמיתון שממנו היא סובלת. תוצאות אלו צפויות לגרור משא ומתן להקמת קואליציה שעשוי להימשך שבועות ארוכים, שכן המפלגות אינן צפויות להגיע בקלות להסכמה זו עם זו. החוקה הספרדית אינה מציינת תאריך יעד להקמת ממשלה לאחר בחירות.

בתמונה נראה ראש המפלגה הסוציאליסטית מוקף בעיתונאים רבים. מצלמות ומיקרופונים רבים מופנים בכיוונו
ראש המפלגה הסוציאליסטית, היום בפאתי מדרידצילום: אי־אף־פי

ספירת יותר ממחצית קולות המצביעים מצביעה על כך שמפלגת השלטון קיבלה 123 (28.7%) מ-350 המושבים שעמדו לבחירה - פחות מ-176 המושבים הדרושים לרוב מוחלט. המפלגה הסוציאליסטית קיבלה 90 מושבים (22%), פודמוס 69 מושבים (20.7%) וסיודאדאנוס 40 (13.9%). שאר המפלגות הקטנות השיגו ביחד 28 מושבים (10.8%).

פאבלו איגלסיאס העומד בראש מפלגת פודמוס אמר לאחר היוודע התוצאות כי "פודמוס וכוחות השינוי זכו ביותר מ-20% מהקולות. אנחנו הכוח המרכזי בקטלוניה ובמחוז הבאסקי. פעם נוספת, ראינו שכוחות השינוי יכולים להגיע להישגים". ממפלגתו נמסר כי הבחירות השנה הן סופה של המערכת הדו-מפלגתית ששלטה בדמוקרטיה הספרדית מאז סיום הדיקטטורה בשנות ה-70 של המאה הקודמת. "המערכת הפוליטית הדו-מפלגתית הסתיימה ואנחנו נכנסים לעידן חדש במדינתנו", אמר מספר שתיים בפודמוס, איניחיו ארחון לתומכי מפלגתו באירוע ששודר בטלוויוזיה.

מפלגת סיודאדאנוס מסרה עם היוודע תוצאות הבחירות כי היא תיקח חלק פעיל בכינון ממשלת רוב. "אנחנו נחושים ליצור ממשלת רוב שתוכל לשנות את המדינה", אמר מנהיג המפלגה אלברט ריברה. מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, פדרו סאנצ'ס אמר כי התוצאות מוכיחות שהמצביעים רוצים שינוי בכיוון הפוליטי של המדינה. "ספרד רוצה לזוז שמאלה", אמר סאנצ'ס לכתבים. לדבריו, הסוציאליסטים מוכנים למשא ומתן כדי להתעמת ולהגיע להישגים.

על פי נתוני הממשלה, עד שעות אחר הצהריים הצביעו 58.36% מתושבי ספרד, זאת בהשוואה ל–57.65% מהתושבים בבחירות 2011. פרשנים צפו שהשתתפות בבחירות השנה תעלה על זו של הבחירות הקודמות.

לפני הבחירות הראו הסקרים כי המפלגה העממית, בראשות ראש הממשלה רחוי, תזכה במספר הרב ביותר של מושבים אך תאבד את הרוב הפרלמנטרי ממנו היא נהנית. משמעות הדבר היא שהבחירות עשויות להוביל לסבב שיחות קואליציוניות, שבו תהיה מעורבת לפחות אחת משלוש המפלגות המתמודדות הנוספות – המפלגה הסוציאליסטית, מפלגת פודמוס או סיודאדאנוס.

בתמונה נראית אשה צעירה המחזיקה כלב קטן ביד שמאל ומשלשלת פתק לקלפי בידה השנייה
אשה מצביעה, היום במדרידצילום: אי־פי

לפני פרסום התוצאות נחזה כי פודמוס וסיודאדאנוס יזכו לראשונה במושבים בפרלמנט הלאומי, לאחר שכבר הגיעו להישגים בבחירות המחוזיות והמקומיות בספרד מוקדם יותר השנה. פודמוס הוקמה בתחילת 2014 כמפלגת שמאל המתנגדת למדיניות צנע, השואבת במידת מה השראה ממפלגת סיריזה ביוון. סיודאדאנוס היתה בעבר מפלגה אזורית בקטלוניה, אך צמחה בשנה שעברה באופן ניכר והפכה לשחקנית במגרש הלאומי. המפלגה מתנגדת בחריפות לתנועה הקוראת לעצמאות קטלוניה, ובנוסף מקדמת אג'נדה כלכלית ליברלית.

ראש הממשלה רחוי הציג עצמו בקמפיין הבחירות כמגן האחדות וההמשכיות של ספרד, זאת על רקע האתגרים שמעוררת תנועת הבדלנות בקטלוניה וצמיחתן של פודמוס וסיודאדאנוס, שפיצלו את הפוליטיקה במדינה. מנגד, שתי מפלגות אלו ביקשו להדיח את רחוי מתפקידו כדי שיוכלו לערוך שינויים במה ששתיהן מכנות מוסדות לא יעילים, בהם הסנאט הספרדי. בנוסף ביקשו שתי המפלגות להילחם בשחיתות המעיבה על המוסדות הפוליטיים של ספרד.

למערכת הבחירות השנה היה גם גוון של מאבק בין־דורי. ראש הממשלה רחוי, בן 60, כיהן כשר בשנות ה–90 של המאה הקודמת ומתפאר בניסיונו הרב, זאת בניגוד למתחריו שחלקם מנהיגים מפלגות אך ורק מהשנה שעברה. יריביו המרכזיים בבחירות היו מנהיג הסוציאליסטים סאנצ'ס, בן 43, איגלסיאס העומד בראש פודמוס, בן 37, וריברה בן ה–36, המוביל את סיודאדאנוס. לאחר שהפסיד בעבר פעמיים בבחירות כלליות, רחוי הוביל את מפלגתו לשלטון ב–2011, אז הענישו המצביעים את המפלגה הסוציאליסטית בגין המשבר הכלכלי שאליו נקלע המדינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ