משבר פוליטי בקטלוניה: המפלגה הבדלנית נכשלה בהקמת ממשלה

מפלגת השמאל הקיצוני הודיעה שלא תתמוך בקואליציה בהנהגתו של נשיא קטלוניה ארתור מאס, צעד הצפוי להוביל את המחוז לבחירות חוזרות

סטיבן ברגן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ברגן, גרדיאן

אחרי חודשים של התנצחויות, איומים ומשא ומתן, נחל אתמול (ראשון) נשיא קטלוניה ארתור מאס כישלון במאמציו לגייס את תמיכת מפלגת השמאל הקיצוני "אחדות עממית" (CUP), צעד הצפוי להוביל את המחוז לבחירות חוזרות ומחריף את אי־היציבות הפוליטית. מפלגת CUP נתונה ללחצים כבדים להצטרף לקואליציה בראשות מאס, שהפך בשלוש השנים האחרונות לדמות מפתח בתנועה לעצמאות קטלוניה.

בבחירות שנערכו בספטמבר זכתה קואליציית המפלגות בראשות מאס "Junts pel Si" (יחד למען כן) ב–62 מבין 135 המושבים בפרלמנט הקטלוני. הוא זקוק לתמיכתה של CUP, שקיבלה עשרה מושבים ותומכת גם היא בעצמאות, על מנת להשיג רוב בפרלמנט. אם לא יצליח להקים ממשלה עד 10 בינואר יחויב מאס להכריז על בחירות חדשות במארס.

צילום: אי־פי

לאחר שלושה חודשי דיונים, החליטו חברי CUP אתמול שלא לתמוך במאס כמנהיג הקואליציה. אף שחברי המפלגה תומכים בעצמאות, הם אמרו בעבר כי לא יקבלו את מאס כמנהיג הקואליציה בגלל חשדות שחיתות רבים הנוגעים למפלגתו ובגלל הקיצוצים הגדולים שעשתה ממשלתו בהוצאות הבריאות והחינוך.

לאחר פגישה של חבריה, אמר דובר CUP כי המפלגה עשויה לבחון מחדש את עמדתה אם יוצג מועמד אחר לנשיאות המחוז. עם זאת, קואליציית "יחד למען כן" אומרת כי הנהגתו של מאס אינה פתוחה לדיון.

צילום: אי־פי

המשבר הפוליטי בקטלוניה מתרחש בעוד ספרד ניצבת בפני שבועות של אי־ודאות פוליטית, לאחר שאף אחת מהמפלגות לא הצליחה להשיג רוב בבחירות הכלליות שנערכו ב–20 בדצמבר. בנובמבר הצביע הפרלמנט הקטלוני בעד התחלת תהליך העצמאות והקמת מדינה עצמאית בתוך 18 חודשים, צעד שפסל בית המשפט החוקתי של ספרד.

קטלוניה היא אזור מתועש ומיושב בצפון־מזרח ספרד האחראי לחמישית מתוצרתה הכלכלית של המדינה. הן המפלגה השמרנית והן המפלגה הסוציאליסטית, שסיימו במקום הראשון והשני (בהתאמה) בבחירות הכלליות, מתנגדות לעצמאות המחוז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ