יותר מ-230 נערי מקהלה, עליה ניצח אחיו של האפיפיור לשעבר, סבלו מהתעללות

עורך דין שחקר את ההאשמות שנחשפו ב-2010 בגין עינויים והתעללות מינית במקהלה בגרמניה אמר כי המעשים בוצעו בהיקף נרחב יותר משסברו. אחיו של בנדיקטוס ה-16 ככל הנראה היה מודע למעשים

אליסון סמייל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה האפיפיור מניף את ידיו באוויר. הוא מוקף בעשרות נערי מקהלה בלבוש מסורתי
האפיפיור בנדיקטוס מוקף בנערים ממקהלת רגנסבורג, ב-2006צילום: ASSOCIATED PRESS
אליסון סמייל, ניו יורק טיימס

231 נערים לפחות ששרו במקהלת כנסייה בגרמניה, עליה ניצח אחיו של האפיפיור לשעבר בנדיקטוס ה-16 במשך 30 שנה, נפלו קורבן למקרי התעללות שהתרחשו לאורך ארבעה עשורים - כך אמר שלשום (שישי) עורך דין החוקר את הנושא. 

עורך הדין אולריך ובר, עליו הוטל לבדוק את ההאשמות בדבר מכות, עינויים והתעללות מינית במקהלה, אמר כי הוא סבור שההתעללות בנערים היתה ככל הנראה נרחבת יותר משחשבו תחילה. במסיבת עיתונאים שנערכה בעיר רגנסבורג, היכן שהוקמה המקהלה בשנת 975, אמר עורך הדין כי משנת 1953 עד 1992 סבל כל נער שלישי במקהלה או בבית הספר הקשור אליה מהתעללות גופנית מסוג כלשהו.

עורך הדין אולריך וברצילום: אי־אף־פי

ובר ייחס את המכות ושאר מעשי ההתעללות ליוהאן מאייר, שניהל את בית הספר היסודי הצמוד למקהלה בשנים שהוזכרו במסיבת העיתונאים. לדבריו, מאייר מת באופן פתאומי באותה שנה. הוא ציין כי חקירה שנערכה ב-1987 בהקשר להאשמות בהתעללות, לא הביאה לסילוקו של מאייר או לנקיטת פעולה כלשהי מצד מנהלי המקהלה.

בתשובה לשאלה אם אחיו של האפיפיור לשעבר בנדיקטוס, הכומר גאורג רצינגר, שניהל את מקהלת רגנסבורג בשנים 1964 עד 1994 היה מודע להתעללות, ענה ובר: "אחרי המחקר שערכתי, אני נאלץ להניח שכן".

האב רצינגר, שהחודש מלאו לו 92 שנה, הוא אחיו הבכור של יוזף רצינגר, שכיהן כאפיפיור מאפריל 2005 עד לפרישתו ב-28 בפברואר 2013, כשהודיע כי בשל חולשתו הגופנית אין ביכולתו למלא את כל חובותיו. בנדיקטוס ה-16 מתגורר עדיין בוותיקאן בעוד שאחיו מתגורר ברגנסבורג. ובר ציין כי גאורג רצינגר, מתוקף תפקידו כמנצח המקהלה, ומנהלי בית הספר התיכון והפנימייה הצמודים למקהלה, היו השלושה שהיו אמורים לפקח על בית הספר היסודי שבו עבד מאייר.

ובר החל בחקירתו ב-2015, ולדבריו הוא ראיין עשרות קורבנות ומפקחים. עורך הדין ציין שבלפחות 40 מ-231 מקרי ההתעללות היתה מעורבת אלימות מינית, "מליטופים ועד לאונס". עם זאת, עורך הדין ציין שעל רוב המקרים חלה התיישנות ואין אפשרות לפתוח בחקירה פלילית. לדבריו, בעקבות פרסום הדו"ח יצרו עמו קשר לפחות שמונה בני אדם נוספים שסיפרו לו שעברו התעללות.

משנת 1994 מנוהלת המקהלה על ידי רונלד בוכנר, שאינו קשור לכנסייה הקתולית. ההאשמות בדבר עונשים גופניים והתעללות מינית במקהלה פורסמו לראשונה ב–2010 לצד דיווחים על התעללויות נוספות בכנסייה הקתולית בגרמניה, בבלגיה ובאוסטריה. בשנה שעבר הודתה הבישופות של רגנסבורג כי 72 בני אדם נפגעו מהמעשים והציעה פיצויים בסכום המקביל ל-2,700 דולר.

אל הידיעה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ