תחקיר בשוודיה: המשטרה הסתירה מהציבור תקיפות מיניות על ידי פליטים

העיתון "דוגנס נייהטר" חשף כי 20 נערות שביקרו בפסטיבל בשטוקהולם אשתקד הגישו תלונות. בכירים במשטרה אמרו כי הם נמנעים מלדווח על מקרים המערבים זרים מחשש לחיזוק הימין הקיצוני

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים93
אי־פי ורויטרס

תחקיר שפורסם בעיתון שוודי מעלה כי המשטרה לא דיווחה לציבור על מספר רב של תקיפות מיניות נגד נערות מתבגרות שהתרחשו בפסטיבל בשטוקהולם בקיץ האחרון. על התקיפות, שאירעו בפסיטבל המוזיקה "We are Sthlm", דווח רק בסוף השבוע האחרון על ידי העיתון "דוגנס נייהטר" (Dagens Nyheter). בעקבות פרסום התחקיר והסערה הציבורית הודיעה המשטרה כי היא חוקרת מדוע דבר התקיפות לא הובא לידיעת הציבור.

על פי מסמכים פנימיים של המשטרה שפורסמו בעיתון, כ-50 חשודים היו מעורבים בתקיפות שאירעו בפסטיבל, שמשך אשתקד כ-170 אלף בני אדם. דובר משטרת שוודיה, וארג גילאנדר, אישר היום (שני) כי בחמשת ימי הפסטיבל אירע "מספר גדול" של תקיפות מיניות ועשרות חשודים עוכבו. הדובר אמר כי המשטרה היתה צריכה לדווח על התקיפות כשהן התרחשו "בהינתן טבעו של הפשע", אך דחה את רמיזות העיתון, לפיהן המשטרה נמנעה מלדווח על התקיפות משום שהחשודים היו זרים.

בתמונה נראים כארבעה שוטרים וואן משטרתי בעומדים בכיכר. השוטרים לובשים וסטים זוהרים
שוטרים בשטוקהולם, בדצמבר אשתקדצילום: רויטרס

בדיווח בדוגנס נייהטר צוטטו בכירי משטרה שאמרו כי המשטרה המקומית מסתייגת מלדון בפומבי בפשעים הקשורים למהגרים, מחשש לשחק לידי מפלגת הימין הקיצוני השוודים הדמוקרטים (SD). "זוהי נקודה כאובה", ציטט העיתון את פטר אגרן, שהיה אחראי על השוטרים שאבטחו את הפסטיבל ב–2014. "לפעמים אנחנו לא מעזים לספר מה קרה משום שנאחנו חושבים שזה משחק לידי השוודים הדמוקרטים", הוסיף. ראש ממשלת שוודיה אמר בתגובה לעיתון "אקספרסן" כי "זוהי בגידה כפולה בנשים הצעירות האלו: זה לא טופל באופן שהיינו רוצים. שנית, המשטרה לא עדכנה אותנו בבעיות האלו".

העיתון השוודי לא פירט מהן מדינות מוצאם של התוקפים, אך צייין כי בתקיפות היו מעורבים "גברים צעירים שאינם משוודיה". רוג'ר טיקואלו, העומד בראש מחלקת האירועים של הממשל המקומי, אמר כי "חלק ניכר" מהמעוכבים היה מאפגניסטאן, וכי לרובם היו תעודות זהות זמניות המוענקות למבקשי מקלט. טיקואלו ציין כי ב–2015 הגישו 20 נערות מתבגרות תלונות בגין תקיפות מיניות וכי כ–200 חשודים עוכבו וגורשו משטח הפסטיבל בשל תקיפות מיניות ועבירות נוספות. עם זאת עדיין לא ידוע כמה מהם נעצרו ואם הוגשו נגדם כתבי אישום.

טיקואלו ציין שכבר ב–2014 קיבלו מארגני הפסטיבל דיווחים כי קבוצות של גברים צעירים ונערים מיששו נערות באופן שיטתי. המארגנים פעלו כדי למנוע תקיפות מסוג זה והגדילו את מספר המאבטחים במקום, אך הבעיה החמירה בשנת 2015. "תמיד היו מקרים מבודדים של תקיפות מיניות", אמר טיקואלו, "אך כאן ישנה קבוצה גדולה יותר העושה זאת כמעט באופן מאורגן. זוהי רמה חדש לגמרי של תועבה". טיקואלו הוסיף ש"במקרה הזה קבוצה גדולה של בנים הקיפה את הבנות. הם העמידו פנים שהם רוקדים והתקרבו עוד ועוד. אז הם החלו לגעת באברי המין של הבנות, בחלק מהמקרים בשילוב עם גניבה".

התקשורת בשוודיה השוותה את הפרשה לתקיפות מיניות ומעשי שוד שהתרחשו בעיר קלן ובערים נוספות בגרמניה בערב השנה החדשה, שהמשטרה חושדת כי מבקשי מקלט אחראים לרובן. ממשלת שוודיה מתמודדות עם תגובת נגד מצד מצביעים רבים לאחר ש–163 אלף מבקשי מקלט נכנסו לשטח המדינה בשנה שעברה. על רקע המספר הרב של הפליטים התחזקה מפלגת הימין הקיצוני השוודים הדמוקרטים באופן ניכר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ