התחזקות הבדלנים בקטלוניה מקשה על הקמת ממשלה במדריד

בספרד קוראים לראש הממשלה מריאנו רחוי לקחת דוגמה מנשיא קטלוניה שפרש, ארתור מאס, ולהתפטר כדי להבטיח הקמת קואליציה יציבה שתתמודד עם דרישה הקטלאנים לעצמאות

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

אם מישהו חשב לרגע תתפוגג יחד עם ירידת מנהיגה, , מהבמה הפוליטית, הרי שהתבדה. אחרי שמאס, , התפטר מתפקידו כנשיא המחוז בסוף השבוע כדי להתגבר על המבוי הסתום הפוליטי בפרלמנט המחוזי ולבטיח את קיומה של היוזמה לעצמאות, מיהר יורשו קארלס פוג'דמונט להכריז שימשיך בדרכו ויפעל להתנתקות מספרד. משמעות ההחלטה היא שלא זו בלבד שסוגיית עצמאות קטלוניה תישאר בראש סדר היום הפוליטי של מדריד, היא גם תהיה מכשול מרכזי בשיחות להרכבת ממשלה לאומית, שמנהלים הפוליטיקאים מאז הבחירות שטרם הוכרעו.

מעמדה של קטלוניה הוא עכשיו נושא שארבעת מנהיגי המפלגות המרכזיות בספרד יתקשו להתעלם ממנו. הוא עלול להיות הנושא המכריע שיקרב או ירחיק שותפים קואליציוניים פוטנציאליים ולקבוע בכך איזו ממשלה תקום בספרד ומתי.

נשיא קטלוניה היוצא, ארטור מאס ומחליפו קארלס פוג'דמונט, אתמול
נשיא קטלוניה היוצא, ארטור מאס ומחליפו קארלס פוג'דמונט, אתמולצילום: אי־אף־פי

בעבור ראש הממשלה השמרני מריאנו רחוי שמפלגתו, המפלגה העממית, קיבלה את מרבית הקולות בבחירות בדצמבר אבל לא השיגה רוב, עשויים אירועי סוף השבוע לפעול כחרב פיפיות. מאס ורחוי — שתי הדמויות המרכזיות בסכסוך בין קטלוניה למדריד — רשמו ירידה בפופולריות שלהם לאחר שביצעו קיצוצים מפליגים ונמנעו מלקבל אחריות על שערוריות שחיתות במפלגותיהם. מאס החל להיחשב נטל פוליטי ומכשול למשא ומתן הקואליציוני בקטלוניה. במישור הלאומי רבים תופשים כך גם את רחוי, העלול למצוא עצמו עכשיו נתון במכבש לחצים ללכת בדרכו של מאס ולרדת מהבמה הפוליטית, כדי למנוע בחירות חדשות שאותן, כך נראה, איש אינו רוצה.

ואולם במקביל, קטלוניה המחוזקת גם נותנת תחמושת חדשה בידי רחוי, שהציג עצמו מאז ומתמיד כמגן האחדות הספרדית. במקביל למאמציו לשכנע מפלגות אחרות לאפשר לו להמשיך בכהונתו, צפוי רחוי לעשות שימוש מושכל בטענה שספרד זקוקה לקואליציה חזקה דיה לבלום את יוזמת העצמאות של קטלוניה.

"קרוב לוודאי שרחוי ינצל את האתגר הקטלוני המחודש כדי ללחוץ להקמת קואליציה ספרדית, אבל לא כל כך בטוח שזה יעבוד", אמר ג'וזף רמונדה, בעל טור בעיתון קטלאני. "מאידך, הדוגמה של מאס יכולה להצביע על המסקנה שבשביל להקים קואליציה צריך קודם להחליף את המנהיג", הוסיף.

ראש הממשלה רחוי (משמאל) ומזכ"ל מפלגתו במהלך ישיבה במדריד, אתמול
ראש הממשלה רחוי (משמאל) ומזכ"ל מפלגתו במהלך ישיבה במדריד, אתמולצילום: אי־אף־פי

ברוח זו קרא אתמול העיתון המוביל אל פאיס למפלגה העממית לכפות על רחוי "נסיגה מכובדת". לדברי אחד ממייסדי העיתון, חואן לואיס סבריאן, "הימין צריך להראות שהוא פועל לטובת ספרד ולא לטובת המשך כהונתו של מנהיג שאמינותו התערערה ושאחראי במידה לא מעטה להתפתחות הפוליטית הרת האסון בקטלוניה".

גם שיקוליהם של מנהיגי מפלגות מרכזיות אחרות החותרות להקים ממשלה לאומית יציבה אינם פשוטים. פדרו סאנצ'ס, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, הבהיר שלשום שהוא מעניין להקים ממשלה עם שתי המפלגות העולות "סיודאדאנוס" ו"פודמוס" ולשלוח את רחוי ואת מפלגתו לספסלי האופוזיציה. אבל לאור ההישגים האלקטורליים הגרועים ביותר שמפלגתו רשמה אי פעם בבחירות, סאנצ'ס עצמו מצוי היום בעמדה לא נוחה. "הסוציאליסטים מחזיקים במפתח ליציבות השלטונית בספרד, אבל יש להם הנהגה חלשה וגם הפגיעה ביותר", אומר חיימה פאסטור, מרצה למדע המדינה באוניברסיטה במדריד. "הסוציאליסטים יכולים להבטיח את יציבותנו בהצטרפותם לקואליציה גדולה", כלומר להצטרף לרחוי, "אבל בכך הם גם עלולים לסלול לפודמוס את הדרך להשתלט על השמאל", הוא מוסיף.

עם כל הקושי שיש במשא ומתן להקמת ממשלה במדריד, ייתכן שהמשבר הקטלאני יפעל כזרז על מנהיגי המפלגות. "מה שקורה בקטלוניה יגרום לשדולות הכלכליות להגביר את הלחץ על הפוליטיקאים לגבש קואליציה שתבטיח מידה כלשהי של יציבות בספרד", צופה פאסטור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ