הנשיא הולנד: בלתי נסבל שיהודי צרפת יסירו את כיפותיהם מחשש לביטחונם

נשיא צרפת התייחס לדקירתו של מורה יהודי במארסיי ולקריאת ראש הקהילה המקומית להוריד כיפות ברחובות. מנהיגים יהודים אחרים דחו את היוזמה: "זו קריאה תבוסתנית"

גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גברים יהודים בחצר בית ספר יהודי במארסיי, שלשום
גרדיאן ו"הארץ"

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר היום (רביעי) כי הוא דוחה את הרעיון "הבלתי נסבל" שיהודים צרפתים יתחבאו ויורידו את כיפותיהם מראשיהם מחשש שיותקפו על רקע אנטישמי. הנשיא אמר את הדברים על רקע דקירתו של מורה יהודי בעיר מארסיי על ידי נער מוסלמי בן 16, ושבעקבותיה קרא ראש הקהילה המקומית, צבי עמר, לתושבים היהודים להוריד את הכיפות כשהם יוצאים לרחוב "בשם קדושת החיים".

"בלתי נסבל בעיניי שבמדינה שלנו אזרחים ירגישו מותקפים, יפחדו בגלל הדת שלהם וכתוצאה מכך ינסו להתחבא", הבהיר הולנד. בעקבות קריאתו של עמר, התעורר ויכוח בקהילה היהודית אם אכן להסיר את הכיפות ברחובות. אחדים מהמנהיגים היהודים דחו את קריאתו והרב הראשי חיים קורסיה אמר: "לא נוותר אפילו סנטימטר. נמשיך לחבוש כיפה על הראש".

רוז'ה קוקירמן, יו"ר ה–CRIF, ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת, הסכים ואמר שקריאתו של עמר היא תבוסתנית. יואל מרגי, נשיא הקונסיסטואר (מועצת הקהילות הדתיות בצרפת), אמר על המלצת עמר: "הוא יודע בדיוק כמוני כי אם נחבוש כיפה או לא זה לא יפתור את בעיית הטרור. אם ניאלץ לוותר על כל סימן ברור לזהותנו, אין ספק שזה יעלה את שאלת העתיד שלנו בצרפת".

הנער התוקף, תלמיד תיכון ובן למשפחה כורדית שהגיעה לצרפת מטורקיה לפני חמש שנים, אמר לחוקרים שהוא גאה במעשהו ושהוא חש בושה שלא הצליח לרצוח את המורה, בנימין אמסלם, אלא רק לפצוע אותו. בריס רובין, התובע הכללי של מארסיי, אמר שהנער סיפר לשוטרים שהוא פעל "בשם אללה והמדינה האיסלאמית (דאעש)". הוא גם אמר שרצה לתקוף שוטרים ולקחת את הנשק שלהם.

מקור אחר המקורב לחקירה סיפר שהנער אמר: "אני לא מייצג את דאעש. הם מייצגים אותי". הוא יועמד למשפט באשמת ניסיון לרצח בעת פעולת טרור. לנער הדוקר לא היתה היסטוריה של בעיות פסיכולוגיות והוא גם מעולם לא הסתבך עם החוק.

חיילים מאבטחים בית ספר יהודי במארסיי, אתמולצילום: אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ