כדי להפיל את פוטין, חודורקובסקי צריך לדבר בגלוי על עברו כאוליגרך

צו המעצר שהוציאה רוסיה נגד האוליגרך הגולה עשוי להצביע על כך שהקרמלין רואה בו יריב משמעותי. במאי שצילם סרט על חודורקובסקי הסביר ל"הארץ" מה עשוי לסייע לו לזכות באמון העם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאיל חודורקובסקי בציריך, ב-2014

מותו הפתאומי של העיתונאי ולדימיר פריבילובסקי, שחקר את מקורות ההון של פוטין, גרם לרבים ברוסיה לתהות, כפי שקורה אחרי כל מקרה מוות של מתנגד משטר בולט, מי עדיין יכול לאיים על שלטונו של הנשיא ולדימיר פוטין. אולם צו המעצר הבינלאומי שהוציאה רוסיה בחודש שעבר נגד מי שהיה האיש העשיר ברוסיה, האוליגרך לשעבר מיכאל חודורקובסקי, עשוי להעיד כי בעיני הקרמלין, חודורקובסקי הוא עדיין יריבו הבולט של פוטין.

הרשויות ברוסיה הוסיפו את שמו של חודורקובסקי לרשימת המבוקשים הבינלאומית בהאשמה כי בשנת 1998 הזמין את רצח ראש העיר הסיבירית נפטיוגנסק, ולדימיר פטוחוב. ב–2013, כשהשתחרר ממאסר לאחר שישב עשר שנים באשמת העלמת מס והונאה, חנן פוטין את חודורקובסקי "משיקולים הומניטריים", והוא הוגלה לגרמניה. משפטו ומאסרו של חודורקובסקי נתפסו על ידי רבים ברוסיה ובעולם כרדיפה פוליטית. מומחים העריכו עם שחרורו כי חודורקובסקי הבטיח לפוטין להימנע מפעילות פוליטית בתמורה לחופש. אולם אופן פעולתו של חודורקובסקי מאז אינו עולה בקנה אחד עם השערה זו.

בשנתיים האחרונות מתראיין חודורקובסקי לכלי תקשורת מכל העולם על תוכניתו להפיל את פוטין ומצהיר כי הוא מוכן להחליף את פוטין בתפקיד ולא יהסס לתמוך במנהיגי אופוזיציה אחרים, בהם אלכסיי נבאלני, אם הדבר יעזור להחלפת השלטון. בחודש שעבר, ימים ספורים לפני שרוסיה הוציאה את צו המעצר הבינלאומי נגדו, אמר חודורקובסקי בלונדון כי שלטונו של פוטין צפוי ליפול בתוך כמה שנים, וקרא למהפכה במדינה. "בהיעדר בחירות הוגנות ושיטות אחרות להחלפת השלטון באופן חוקי, הדרך היחידה להחליף את השלטון היא מהפכה", אמר במסיבת עיתונאים. "המהפכה נחוצה ובלתי נמנעת".

אולם האם חודורקובסקי מסוגל להפיל את שלטונו של פוטין, והאם העם הרוסי יסכים לקבל אותו כמנהיג? בריאיון ל"הארץ" מספק במאי הסרט הדוקומנטרי "האזרח חודורקובסקי" (2015) אריק בֶּרְגְקְרַאוּט הצצה נדירה לאישיותו של המיליארדר המסתורי. לדברי הבמאי, אם האוליגרך הנרדף רוצה לכבוש את העם הרוסי, עליו לדבר בגלוי על עברו בשנות ה–90.

בסרט הדוקומנטרי, שהוקרן בערוץ Yes דוקו לפני כמה שבועות, עוקב הבמאי אחר האסיר חודורקובסקי בזמן שהותו בכלא, מתלווה להוריו הקשישים בנסיעות שאורכות 24 שעות ברכבת ממוסקבה למחנה המעצר בסיביר, ולאחר שחרורו מתעד את מסעותיו ברחבי אירופה, בין היתר לאוקראינה בזמן ההפגנות האנטי־רוסיות בכיכר העצמאות בקייב.

בפגישה הראשונה עם חודורקובסקי לאחר שנים של התכתבות הופתע ברגקראוט לגלות אדם מחושב, והבין כי לא יהיה פשוט לחשוף בסרט את עולמו הפנימי. "פגשתי אותו לראשונה בתחנת רכבת בציריך, רק חודשיים אחרי שחרורו. למרות שהיה יום שמשי, הוא הגיע עם מטרייה מקופלת בקפידה. ברור היה שהוא אדם שמוכן לכל התפתחות. נסענו יחד ברכבת והוא הופתע שרכבות בשווייץ יכולות לאחר בארבע דקות. הוא סיפר לי אז, בטון אירוני, שכשהיה במחנה, הוא תמיד כעס כשהביקורת של הבוקר איחרה. הבנתי אז שהאדם הזה אוהב לשלוט במצב, ושהעבודה שלי לא תהיה קלה", אומר ברגקראוט. הוא מציג את חודורקובסקי כאדם שנחוש להפיל את שלטונו של פוטין, גם במחיר חייו. "אני חייל בצבא רוסיה החופשית", אומר חודורקובסקי בסרט, אך לא חושף את פרטי התוכנית שלו להחלפת השלטון ברוסיה.

לדימיר פוטין. בדומה לנשיא רוסיה, חודורקובסקי רואה בעצמו אדם עם משימהצילום: רויטרס

אולם דווקא היכולת האינטלקטואלית של חודורקובסקי ונטייתו לא לומר באופן מפורש את אשר על לבו עשויות להרתיע רוסים שעייפים משלטונו של איש הק־ג־ב לשעבר פוטין, ומעוניינים במנהיג שתוכניותיו עבור רוסיה ואופיו שקופים יותר. לדברי הבמאי, לחלק מהצופים בסרט מאבקו של האסיר הפוליטי חודורקובסקי מזכיר לוחמי חופש מפורסמים שהפכו לאסירים פוליטיים, אבל לאחרים הריאיונות עם חודורקובסקי מזכירים דווקא את יריבו המושבע, שמנהיג היום את רוסיה. "ברור שחודורקובסקי רואה בעצמו אדם עם משימה, בדומה לפוטין, אבל המשימות עצמן שונות מאוד", אומר ברגקראוט. "אולי הכלא הפך אותו לסובלני יותר, בדומה לנלסון מנדלה. אבל אני לא חושב שחודורקובסקי היה משווה את עצמו לנלסון מנדלה".

אולם גם אותם רוסים שאינם מוצאים קווי דמיון בין פוטין לבין חודורקובסקי עשויים להירתע מעברו של האוליגרך. חודורקובסקי הוא אינטלקטואל שלפני המעבר לעולם העסקים עבד במכון לכימיה במוסקבה ואומר כי הוא מאמין ברוסיה מערבית יותר, בשוויון הזדמנויות ותמיכה סוציאלית לשכבות החלשות. אך הנסיקה העסקית המטאורית שלו אירעה בשנות ה–90 רוויות הפשע.

חודורקובסקי אמר כי צו המעצר הבינלאומי שרוסיה הוציאה נגדו הוא עוד צעד פוליטי נגדו, וההיסטוריה של המאבק המשפטי נגדו ברוסיה תומכת בטענותיו. בשנת 2014 קבע בית המשפט הבינלאומי בהאג כי המשפט נגד "יוקוס", חברת הנפט של חודורקובסקי, היה ניסיון של הממשל הרוסי להשתלט על נכסי החברה ולמנוע מבעליה להיכנס לפוליטיקה. בית המשפט בהאג קבע כי רשויות המשפט ברוסיה נכנעו לדרישות מלמעלה "לכלוא אדם שאותת כי הוא הופך ליריב פוליטי" והורה לרוסיה לשלם לבעלי חברת יוקוס 50 מיליארד דולר.

עם זאת, גם אם צו המעצר הוא בבחינת המשך רדיפה פוליטית מצד פוטין, ייתכן כי חודורקובסקי ייאלץ לדבר בפתיחות רבה יותר על עברו בשנות ה–90 אם ברצונו לשנות את תדמיתו כאחד האוליגרכים שעשו את כספתם על חשבון הקופה הציבורית, בעת שהמדינה כולה היתה בסחרור לאחר פירוק ברית המועצות. "אני חושב שאם חודורקובסקי רוצה להפוך לדמות בעתידה של רוסיה, עליו לדבר בפתיחות גדולה הרבה יותר על שנות ה–90 והתפקיד שלו בזמן זה, ואני מקווה שהוא וצוות היועצים שלו יגיעו לאותה המסקנה", אומר ברגקראוט. "חודורקובסקי הוא אדם גאה, הוא תמיד רצה להפוך למנהל, לבנות דברים, וככל הנראה זה היה האינטרס המרכזי שלו, ולא דווקא להרוויח כסף. איני יודע אם הוא יכול להודות באופן פומבי בטעויות. זאת היתה תקופה מטורפת, וכנראה לא יכולת להיות שחקן מרכזי בלי לעשות משהו שאינו בסדר. ובכן, אלה רק סיבות נוספות לדבר על כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ