עופר אדרת
עופר אדרת

70 שנה חלפו מאז מות מחבריהם של שני רבי המכר המוכרים ביותר שנקשרו בשואה - "מיין קאמפף" של אדולף היטלר, שסלל את הדרך ל"פתרון הסופי" לרצח העם היהודי, ויומנה של אנה פרנק - אחת מששת מיליוני קורבנותיו היהודים של היטלר. הראשון התאבד בבונקר בברלין, השנייה מתה במחנה הריכוז ברגן בלזן.

נחטפה מהחנויות בגרמניה

בימים אלה שוקדים בהוצאה על הדפסת מהדורה שנייה, ובינתיים כבר הגיע הספר למקום ה–20 ברשימת רבי המכר של המגזין הגרמני "דר שפיגל" - בקטגוריית ספרי עיון. במקביל, באתרים eBay ואמזון גרמניה מוצעת המהדורה המחודשת למכירה במאות אירו, עבור מי שאינו יכול להתאפק או מעוניין להתהדר בהדפסה החדשה הראשונה.

עותקים של "מיין קאמפף", בשבוע שעבר בחנות ספרים במינכןצילום: אי־פי

הספר מחזיק 2,000 עמודים וכולל ביאורים מדעיים והיסטוריים, פרי עטו של צוות מומחים מטעם "המכון להיסטוריה מודרנית" במינכן, שהוציא אותו לאור. הספר ראה אור לראשונה מאז 1945, עם פקיעת זכויות היוצרים שהוחזקו בידי ממשלת בוואריה בדרום גרמניה, שמנעה את הדפסתו. מהדורות אינטרנטיות פיראטיות של הספר וכן תרגומים לשפות זרות היו ועדיין זמינים לעיון ולרכישה באינטרנט ובחנויות ברחבי העולם. המהדורה החדשה, עם זאת, היא הראשונה שכוללת הערות מדעיות והראשונה שיוצאת באופן חוקי ורשמי מאז מותו של היטלר.

המקרה של "יומנה של אנה פרנק" שונה. סביב זכויות היוצרים של הספר ישנה מחלוקת בין הקרן שהחזיקה בזכויות עליו לגורמים שונים. אלו טוענים שכעת, משחלפו 70 שנה ממותה של המחברת, פג תוקף זכויות היוצרים על היומן שהפך לאחד הסמלים המובהקים של השואה.

צד אחד לוויכוח הוא "קרן אנה פרנק", היושבת בבזל בשווייץ. מנהלי הקרן קבעו באחרונה כי זכויות היוצרים יפוגו רק ב–2050, במלאת 70 למותו של אוטו פרנק - אביה של אנה - ולא כעת, במלאת 70 למותה של בתו. לטענת הקרן, אוטו היה מחבר־שותף של הספר. אך טיעון זה שנוי במחלוקת ומעורר ביקורת ברחבי העולם. בין היתר העלו שני בני אדם - חברת הפרלמנט הצרפתייה איזבל אטרד ומרצה מאוניברסיטת נאנט בצרפת, אוליבייה ארצשייד - את היומן המלא לאתרי האינטרנט שלהם, ללא אישור מהקרן.

בתגובה שלחה הקרן בסוף השנה שעברה מכתב איום לארצשייד, ודרשה שיסיר את היומן מהאתר שלו, ולא היא תתבע ממנו אלף אירו עבור כל יום שבו הספר יהיה נגיש באופן זה לציבור. המרצה לא נרתע, ודיווח על 50 אלף כניסות לאתר שלו. מאז לא שמע עוד מהקרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ