לפחות 46 פליטים טבעו למוות בים האגאי מול חופי יוון

שתי סירות שבהן הפליגו פליטים בדרכם לצפון אירופה טבעו מול האיים קלימנוס ופרמקוניסי. 750 פליטים תקועים במעבר הגבול בין יוון למקדוניה, שנסגר ללא התרעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה פליטים בצפון יוון, שלשום

לפחות 46 בני אדם טבעו אתמול (שישי) לאחר שהסירות שבהן הפליגו התהפכו בקרבת האיים של יוון. מותם של עשרות הפליטים בסוף השבוע הוא הטרגדיה האחרונה מול גבולה של יבשת אירופה, שעדיין אינה מצליחה להחליט כיצד לטפל במשבר הפליטים.

שתי ספינות העץ שבהן הפליגו הפליטים שקעו במזרח הים האגאי, מול האיים קלימנוס ופרמקוניסי. על פי ארגון ההגירה הבינלאומי, הטביעה בים האגאי בסוף השבוע מעלה את מספר הפליטים שטבעו בינואר 2016 ללפחות 113 – יותר מבתקופות המקבילות ב-2014 ו-2015 יחדיו.

פליטים בגבול יוון מקדוניה, היוםצילום: אי־פי

בתום פגישה עם ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו בברלין, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרגל אמרה כי מותם של הפליטים מדגיש את הצורך להבטיח שניתן יהיה להגר לאירופה "באופן חוקי". הקנאצלרית הוסיפה כי "אנחנו לא יכולים להרשות למבריחים להמשיך לפעול בין טורקיה ליוון", וקראה פעם נוספת לאחדות בנושא הפליטים. “אני משוכנעת ששאלת ההגירה הלא חוקית ניתנת לפתרון רק אם נלחם קודם בסיבות לכך, ולנו כאיחוד יש עניין רב בשמירה על שנגן", הוסיפה מרקל בהתייחסה לאזור התנועה החופשי של האיחוד האירופי.

מנהיגת גרמניה הכחישה כי היא חשה מבודדת על רקע מדיניות הדלת הפתוחה שלה לפליטים, שנתקלה בהתנגדות חריפה במדינתה ומחוצה לה. הקאנלצרית מתמודדת עם ביקורת גוברת בגרמניה, בפרט מצד חברתה בקואליציה – מפלגת "האיחוד הנוצרי-סוציאליסטי" (CSU) הבווארית, שקראה פעמים רבות לסגור את גבולותיה של גרמניה.

לצד הביקורת הפנימית מתמודדת מרקל עם האשמות לא פוסקות, לפיהן מדיניותה עוררה את גל הפליטים העושה דרכו לאירופה. על אף טמפרטורות החורף הנמוכות, גם עתה מגיעים כ-2,000 פליטים לגרמניה מדי יום.

בתוך כך, הרשויות ביוון מסרו אתמול כי מקדוניה סגרה אתמול את מעבר הגבול המשותף לשתי המדינות ואינה מאפשרת לפליטים המגיעים מיוון להיכנס לתחומה. על פי ההודעה, בעקבות הצעד נתקעו כ-750 בני אדם במעבר הגבול. כמאתיים מהפליטים ממתינים במחסה מחומם ואילו הפליטים הנותרים מחכים באוטובוסים החונים סמוך לגבול. הרשויות במקדוניה לא הודיעו מדוע נסגר המעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ