הלהיט החדש באוקראינה: פיצרייה שמעסיקה חיילים משוחררים מהחזית במזרח

בפיצרייה וטראנו זכאי כל חייל משוחרר לאכול בחינם ולכן היא עדיין לא רווחית. במקום להתמקד בהכנסות, מעביר הבעלים מדי יום ראשון קורס אפיית פיצה לילדיהם של החיילים

אנדרו קרמר ואליסה סופובה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו קרמר ואליסה סופובה, ניו יורק טיימס

"זה קשה, חם פה, אבל אני יחד עם האחים שלי", אומר ליאוניד אוסטלצב, המייסד המקועקע ומגודל הזקן של פיצה וטראנו, פיצרייה חדשה שנפתחה בקייב, המעסיקה במטבח רק חיילים משוחררים מהמלחמה במזרח אוקראינה. במטבח, האחים לנשק ולכדורי הבצק שולפים מתנור לוהט פיצות בנוסח אוקראינה עם בייקון ובצל.

בחודש שחלף מאז נפתחה הפכה פיצה וטראנו, המתהדרת במפות שולחן מנומרות, ללהיט מפתיע, אולי משום שהתמקדה במגזר מקופח של האוכלוסייה.

בתמונה נראים ארבעה בני אדם במטבח. אחד קוצץ בצל על קרש חיתוך, שני שוטף כלים, שלישי לש בצק ורביעי מביט עליהם
הפיצרייה בקייב, החודשצילום: PETE KIEHART / NYT

קייב, הבירה הציורית של אוקראינה, מתמודדת עם זרם גובר של חיילים שחוזרים משדות הקרב, כ–12 אלף מכלל 50 אלף החיילים ששוחררו מהמלחמה במזרח. מאות מהם מחפשים עבודה או מקום נחמד להיפגש בו.

בסיועה של אגודת החיילים המשוחררים פתחו רבים מהם עסקים קטנים כמו מוסך לתיקון מכוניות או חברת שיפוצים. ואולם רובם מתקשים להסתדר עם הקצבה הזעירה שהם מקבלים מהמדינה עבור שירותם.

"אנשים בעלי ניסיון צבאי, שהתנסו בהרג, אנשים עם טראומות, משתלבים שוב בחברה", אומר אוסטלצב, "הם כואבים, מתוסכלים, ממורמרים. מה הם יכולים לעשות?". לאפות פיצות, מסתבר.

כמו חיילים משוחררים אחרים, אוסטלצב חזר לחיים האזרחיים אחרי שנה בחזית, עם רצון עז לעמעם את זיכרונות המלחמה בתוך אדי האלכוהול. הוא קעקע צלב על גופו לזכר כל חבר שנפל בקרב. בניסיון למצוא משמעות, התנדב אוסטלצב לאגודה המסייעת לחיילים משוחררים.

אבל במהרה הוא הבין שהדבר שהוא וחבריו לנשק באמת זקוקים לו הוא עבודה. כך, בעזרת סכום ראשוני של משקיע אוקראיני־אמריקאי, חנכה פיצה וטראנו את תנור האפייה שלה באחד מקניוני העיר.

הפיצרייה עדיין לא רווחית, ככל הנראה משום ששלט מאיר עיניים המתנוסס בה מזמין כל חייל משוחרר להיכנס בדלת ולקבל פיצה חינם. "הממשלה השאירה אותי בחוסר כל", אומר אחד מהם, אלכסנדר פטרוב, "אני אוהב את הפיצה פה".

אבל בשביל אוסטלצב ועובדיו, הכסף לא חשוב. הם רוצים להציע מקום של תקווה בעיר ובמדינה שבהן התקווה כבר לא ממש בנמצא באחרונה.

במקום שני טבחים, כפי שתוכנן בהתחלה, הוא מעסיק חמישה, ויחד הם מכינים כ–150 פיצות ביום.

ליד קופת פיצה וטראנו מונח רימון יד מנוטרל, חלק מאוסף קמיעות שהחיילים האוקראינים נוהגים להחזיק בכיסיהם. מדי יום ראשון מקיימת פיצה וטראנו קורס אפיית פיצה לילדי החיילים המשוחררים ומעודדת לקוחות לשלוח פיצות לבתי חולים צבאיים. בחודש הראשון הוזמנו פיצות בשווי של 3,500 דולר לבתי חולים צבאיים, סכום עתק בימים אלה באוקראינה.

פיצה וטראנו אינה הראשונה שמנסה לכתת חרב למגש פיצה. גם חיילים איטלקים ששירתו בכוח השלום של האו"ם בדרום לבנון הציעו לאזרחים שיעורים באפיית פיצות. "חשוב מאוד לשהות יחד", אמר יאקופו אוונג'ליסטי על היוזמה בסרטון שפרסם הארגון. "בניית אמון היא משימה חשובה".

רפאיל אגאייב, תותחן לשעבר וטבח ראשי בפיצה וטראנו, אומר שהוא מעודד עכשיו חיילים משוחררים לפתוח עסקים קטנים. "המלחמה היתה מפחידה, אבל עכשיו אין מה לפחד", הוא אומר. "הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לך זה להפסיד כסף".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ