שוודיה תגרש משטחה 80 אלף מבקשי מקלט שבקשתם סורבה

הממשלה השוודית חוששת שרבים מהמגורשים ינסו להימלט ממרכזי הקליטה, והמשטרה הגבירה את פעילותה כדי לאתרם. בריטניה חוזרת בה: תקבל לשטחה 3,000 ילדי פליטים מסוריה שהגיעו לאירופה ללא הוריהם

רויטרס, גרדיאן, ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, גרדיאן, ניו יורק טיימס ו"הארץ"

שוודיה מתכננת לגרש 80 אלף מבקשי מקלט שבקשתם סורבה, כך אמר היום (חמישי) שר הפנים אנדרס איגמן לעיתון היומי דגנס אינדוסטרי. איגמן אמר כי הוא מעריך שבין 60 אלף ל-80 אלף איש מתוך 163 אלף מבקשי המקלט שהגיעו בשנה שעברה, יגורשו וייאלצו לעזוב בין אם ברצון או בכפייה.

לפי דגנס אינדוסטרי, הממשלה בשוודיה חוששת שרבים מאלה שיגורשו מהמדינה ינסו להימלט ויתחבאו מהרשויות ועל כן המשטרה הגבירה את פעילותה בימים האחרונים כדי לאתר אותם ולהבטיח שייצאו מהמדינה. "אתגר גדול עומד בפנינו. נצטרך להשתמש ביותר משאבים לזה ולהבטיח שיתוף פעולה בין כל הרשויות", אמר איגמן. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי איגמן הוסיף שנוכח מספר מסורבי המקלט הגבוה, המדינה תצטרך לממן טיסות מיוחדות שיוציאו את הפליטים מהמדינה.

שוטרים שוודים מלווים פליטים שהגיעו למדינה מדנמרק, בנובמברצילום: רויטרס

השבוע, הבטיח ראש ממשלת שוודיה סטפן לופבן להקצות יותר משאבים למשטרה כדי שתצליח להתמודד עם עומס העבודה שיצר משבר הפליטים. בשנה שעברה שינתה שוודיה את מדיניות הדלת הפתוחה שלה כלפי פליטים והחלה לנקוט צעדים כדי להגביר את הפיקוח על הגבולות ואת בדיקת הדרכונים וכך להגביל את כניסת הפליטים למדינה.

לפי האו"ם, יותר מ-46 אלף פליטים הגיעו ליוון ויותר מ-170 בני אדם נהרגו החודש בדרך ליבשת. בין מדינות האיחוד האירופי, שוודיה היא אחת המדינות שקלטה הכי הרבה פליטים לשטחה ויותר מ-160 אלף בני אדם קיבלו אצלה מקלט בשנה שעברה. אולם מאז ה-4 בינואר, אז החלה שוודיה לבדוק תעודות זהות ודרכונים בכניסה למדינה, ירד מספר הפליטים בשטחה באופן קיצוני.

בכירים בשוודיה קראו שלשום להגביר את האבטחה במרכזי הקליטה העמוסים של פליטים במדינה לאחר שביום שני נער שמתגורר במרכז לפליטים בעיר גטבורג במערב המדינה דקר למוות עובדת במקום בת 22 שמוצאה מלבנון. המניע לדקירה לא היה ברור.

משמר החופים של יוון הודיע היום כי לפחות 11 בני אדם, בהם ארבעה ילדים ושלוש ילדות, טבעו למוות סמוך לחופי האי היווני סמוס. עשרה בני אדם אחרים חולצו מהמים לאחר שהסירה בה שטו כדי להגיע למדינה טבעה. הרשויות ביוון הבהירו כי עדיין לא ידוע כמה אנשים היו על הסירה וכמה נעדרים. זו הטביעה השנייה של פליטים בים התיכון בתוך יומיים. אתמול טבעו למוות שבעה פליטים, בהם שני ילדים, סמוך לאי קוס.

פליטים אפגנים עוגנים בחופי האי קיוס היווני, היוםצילום: רויטרס

האיחוד האירופי הגביר השבוע את הלחץ על יוון להגדיל את הבקרה על הגבולות החיצוניים של האיחוד. סגן נשיא הנציבות האירופית, ואלדיס דומברובסקיס, אמר כי יוון "זונחת באופן חמור את התחייבויותיה" משום שהיא לא רושמת כראוי את הפליטים ולא לוקחת מהם טביעות אצבע. מסקנות אלה הובילו את הנציבות להוציא דו"ח למדינות החברות באיחוד המפרט את הליקויים החמורים שנמצאו בבקרת הגבולות של יוון. מסקנות הדו"ח יאפשרו למעשה למדינות כמו אוסטריה וגרמניה להמשיך בבדיקות מסמכי הזיהוי בגבולותיהן למשך לפחות שנתיים.

במקביל בריטניה הודיעה כי היא חוזרת בה מהחלטתה ותהיה מוכנה לקלוט ילדים סורים פליטים שהגיעו ליבשת אירופה ללא הוריהם ואף תקצה 10 מיליון ליש"ט כדי לסייע להם. זו הפעם הראשונה שבריטניה מסכימה לקבל לשטחה פליטים סורים מתוך אירופה, ולהיענות לקריאותיהם של פוליטיקאים וארגוני צדקה לאפשר ל-3,000 ילדים שנמלטו מהמלחמה בארצם להתיישב בתחומה.

שר ההגירה של בריטניה, ג'יימס ברוקנשייר, אמר כי הממשלה תשתף פעולה עם נציבות האו"ם לפליטים בנושא זה. "ביקשנו מהנציבות להעביר לנו מקרים יוצאי דופן של ילדים פליטים שהדרך הטובה ביותר לעזור להם היא ביישובם בבריטניה", אמר ברוקנשייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ