היורופול: לפחות 10,000 ילדים פליטים נעלמו באירופה

ראש היורופול הזהיר כי כנופיות סחר בבני אדם הפועלות ברחבי היבשת מנצלות ילדים שנכנסו ליבשת ללא ליווי. כ-27% מהפליטים שנכנסו ליבשת בשנה שעברה היו קטינים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

לפחות 10,000 ילדים פליטים שבאו לאירופה ללא ליווי נעלמו לאחר רישומם בידי הרשויות, כך מסר היום היורופול (סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי). לפי החשש, רבים מהילדים נפלו לידיהם של ארגוני סחר בבני אדם. בראיון לעיתון האובזרבר אמר ראש היורופול, בריאן דונלד, כי 5,000 ילדים נעלמו באיטליה לבדה, בעוד 1,000 נוספים נעדרים בשוודיה.

דונלד הזהיר כי "תשתית פלילית" פאן־אירופית פועלת לניצול פליטים ברחבי היבשת. "לא בלתי הגיוני לומר שאנו מדברים על 10,000 ילדים ומעלה. לא כולם ינוצלו פלילית. יתכן שחלקם הועברו לקרובי משפחה. אנחנו פשוט לא יודעים היכן הם, מה הם עושים או עם מי הם נמצאים", אמר.

סוגיית הילדים הבאים לאירופה ללא ליווי הפכה להיות אחד הנושאים הדוחקים במשבר הפליטים ביבשת. לפי ארגון Save the Children הבריטי, כ–26 אלף ילדים ללא ליווי נכנסו לאירופה בשנה שעברה. היורופול מעריך כי 27% מהפליטים שבאו ליבשת בשנה שעברה היו קטינים. "בין אם הם עוברים רישום או לא, אנו מדברים על 270 אלף ילדים. לא כולם ללא ליווי, אך יש לנו עדויות לכך שמספר גדול מתוכם עשויים להיות לבדם", אמר דולנד.

מריאנה ברקט, מהארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE), אמרה כי "קטינים לא מלווים מאזורי סכסוך הם האוכלוסיה הכי רגישה לניצול. או שהם נשלחו על ידי משפחותיהם להגיע ראשונים לאירופה ואז להביא את יתר קרוביהם, או שהם נמלטו ללא בני משפחה אחרים".

ילד ממתין עם פליטים נוספים לבדיקות הביטחוניות לאחר חציית הגבול ממקדוניה לסרביה, שלשוםצילום: אי־אף־פי

דונלד אישר כי בידי היורופול עדויות לכך שישנם ילדים פליטים לא מלווים באירופה שמנוצלים מינית. בגרמניה, שהיא יעד פופולארי לפליטים ומהגרים, ובהונגריה, המהווה מדינת מעבר מרכזית במסלול הפליטים, נתפסו מספר רב של פושעים שניצלו פליטים, הוא אמר. "ישנה תשתית פלילית שלמה שהתפתחה ב–18 החודשים האחרונים סביב ניצול הפליטים", הוסיף. דונלד ציין כי ניצולם של הילדים אינו מתרחש "באמצע היער", אלא בערים ואזורים בנויים. "הילדים הללו נמצאים בקהילה, אם הם מנוצלים זה קורה בתוך הקהילה", אמר והזהיר את הציבור לנקוט ערנות.

בגרמניה ראשת מפלגת הימין הפופוליסטית "אלטרנטיבה למען גרמניה" (AfD), פראוקה פטרי, עוררה אתמול סערה כשאמר שעל המשטרה לירות בפליטים המבקשים להיכנס למדינה "אם הדבר הכרחי". בראיון לעיתון מקומי אמרה פטרי: "איני מעוניינת בכך, אך המוצא האחרון כולל שימוש בכוח מזוין". דבריה זכו לגינוי ממפלגות שמאל ומאיגוד המשטרה של גרמניה. סגן הקאנצלרית, זיגמר גבריאל, אמר לעיתון בילד כי סוכנות הממשלה העוקבת אחר קיצוניים צריכה לפקח על פעילות המפלגה.

אתמול טבעו למוות לפחות 39 בני אדם בהם כמה ילדים ותינוקות, בניסיון לחצות את הים האגאי מטורקיה ליוון. עדת ראייה סיפרה כי הפליטים טבעו לאחר שהסירה שלהם התנגשה בסלעים. "חשבתי שרוצחים מישהו", סיפרה גולג'אן דורדו המתגוררת באייווג'יק שבטורקיה, כשתיארה את צרחות הטובעים. לדבריה, היא ובעלה ניסו לעזור לניצולים ואף לקחו ילד קטן שהיה לבדו כדי שיתחמם בביתם. "אני לעולם לא אשכח את הבכי שלהם. זה היה נורא", הוסיפה. הארגון הבינלאומי להגירה אמר ביום שישי כי 244 פליטים ומהגרים טבעו בים התיכון החודש, מתוך יותר מ-55 אלף פליטים שעשו דרכם ליבשת.

יוון הודיעה היום כי תזרז את הקמתם של חמישה מרכזים לרישום פליטים ושני מחנות, לאחר שבכירים באיחוד האירופי טענו כי היא מזניחה את חובותיה לאמנת שנגן לתנועה חופשית באירופה. שרי הפנים של האיחוד האירופי קראו לאתונה בשבוע שעבר לעשות יותר על מנת להתמודד עם משבר הפליטים, וכמה מהם איימו על הוצאתה מחוץ לאזור שנגן בו מתאפשרת תנועה ללא ביקורת גבולות.

יוון היתה שער הכניסה של רוב הפליטים לאירופה, והיא עומדת תחת ביקורת בשל כישלונה לווסת את זרם הפליטים הבאים ליבשת דרך חופיה. בעקבות פגישה של שרי ממשלת יוון בראשות ראש הממשלה אלכסיס ציפראס, מסר משרדו כי הקמת מרכזי הרישום לפליטים ולמהגרים באיים סאמוס, לסבוס, כיוס, קוס ולרוס תואץ. משרד ההגנה ינקוט תפקיד פעיל יותר על מנת לוודא שהמרכזים יחלו לפעול בשבועיים הקרובים, ובנוסף תשלים הממשלה את הקמתם של שני מחנות ליישוב פליטים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ