בריטניה אישרה לראשונה הנדסה גנטית בעוברים למטרות מחקר

מחקר במכון פרנסיס קריק בלונדון ישתמש בטכניקה המאפשרת איתור גנים פגומים, תיקונם והחלפתם. על פי רשת החדשות בי-בי-סי, בריטניה הפכה למדינה הראשונה שמאשרת את השימוש בטכניקה זו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בריטניה אישרה היום (שני) לערוך ניסויים בהנדסה גנטית בעוברים אנושיים למטרות מחקר, תוך שימוש בטכניקה שיש הסבורים שעשויה להוביל ליצירת "תינוקות לפי הזמנה". על פי הדיווח באתר החדשות בי־בי־סי, זוהי הפעם הראשונה שמדינה כלשהי מתירה את השימוש בטכניקה זו.

"הרשות להפריה ולאמבריולוגיה אנושית (HFEA) אישרה את הבקשה של מכון פרנסיס קריק (Francis Crick) בלונדון להשתמש בטכניקות חדשות ל'שינוי גנים' בעוברי אדם", כך הודיעה היום המעבדה במכון פרנסיס קריק בראשות החוקרת קטי ניאקן. בהודעה נאמר כי העבודה "תיעשה למטרות מחקר ותתמקד בשבעת הימים הראשונים בהתפתחות ביצית מופרית – מתא בודד עד 250 תאים בערך". עם זאת החוקרים לא יורשו לפתח את העוברים המהונדסים למטרות קליניות או לשתול אותם ברחם אשה.

בהתייחסו לניסויים גנטיים שנערכו בעוברים בסין אשתקד, פרופסור רובין לובל־באדג' המשמש כיועץ מדעי ל– HFEA, אמר כי "לבייג'ין יש קווים מנחים, אך לרוב לא ידוע מה הם בדיוק". לדבריו, "זוהי הפעם הראשונה שבקשה מסוג זה עוברת תהליך רגולטורי ומאושרת כפי שצריך".

ניאקן מתכוונת להשתמש בטכניקה בשם "CRISPR-Cas9", העומדת במוקד ויכוח בינלאומי עקב חששות שהיא תשמש ליצירת תינוקות "לפי הזמנה". CRISPR-Cas9 מאפשרת לחוקרים לאתר גנים פגומים ולאחר מכן לשנות או להחליף אותם, ומומחים מתארים אותה כטכנולוגיה "שתשנה את המציאות".

ראש הארגון הבריטי Human Genetics Alert, דייוויד קינג, אמר כי תוכניותיה של ניאקן עלולות להוביל לעתיד של "צרכנות השבחת גזע". על רקע הודעת הרשות להפריה פרסם קינג הצהרה בה נאמר כי "המחקר הזה יאפשר לחוקרים לשפר את הטכניקות ליצירת תינוקות מהונדסים גנטית". מנגד הודיעה שרה נורקרוס, ראשת ארגון Progress Educational Trust הפועל לקידום מחקרים אתיים בתחום הגנטיקה, כי החלטתה של HFEA היא "ניצחון הרגולציה השקולה על הפאניקה המוסרית".

על רקע רגישותו של הנושא אמרה ניקאן כי בכוונתה לערוך שינויים גנטיים בעוברים לשם הולדת תינוקות. לדבריה, ברצונה להעמיק את ההבנה המדעית בנוגע לאופן התפתחותם של עוברים בריאים, הבנה שעשויה בטווח הארוך לסייע לטפל בעקרות. המחקר, כך נמסר, יערך על עוברים עודפים שייוותרו מטיפולי הפריה חוץ גופית. בתדרוך לעיתונאים בלונדון בחודש שעבר אמרה ניאקן כי היא תתמקד תחילה בגן "Oct4". החוקרת סבורה שגן זה ממלא תפקיד מרכזי בשלבים המוקדמים של התפתחות העובר האנושי.

ברוס וויטלו, מומחה לביוטכנולוגיה של בעלי חיים במכון רוזלין שבאוניברסיטת אדינבורו, אמר כי החלטת HFEA התקבלה "לאחר הערכה יסודית". וויטלו הוסיף כי "על ידי העמקת ההבנה שלנו לגבי אופן ההתפתחות של העובר האנושי, הפרויקט הזה יוסיף לידע המדעי הבסיסי ויעזור לפתח דרכים לסייע לזוגות עקרים ולהפחית את הייסורים הכרוכים בהפלות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ