סיפורה של המתנה השמימית שנתן ניקסון לראש ממשלת בריטניה

הארכיון הבריטי פרסם 178 עמודי דיונים פנימיים על בעיית התצוגה של מתנה ייחודית שהגיעה מאפולו 11 האמריקאית לדאונינג 10

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקסון מברך את האסטרונאוטים של אפולו ,11 אמסטרונג, קולינס ואלדרין, ביולי 1969

ראש ממשלת בריטניה נאלץ להתמודד עם בעיית חלל קטנה: היכן להציב את הגרגרים מאדמת הירח שהביאו לכדור הארץ האסטרונאוטים של אפולו 11? ארבעת הגרגרים שהאמריקאים העניקו לבריטים הונחו בארונית במעון ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בשנות ה–70. גורלם של גרגרי החול נחשף לאחרונה ב–178 עמודים שפרסם הארכיון הלאומי הבריטי, ובהם תכתובת שניהלה לשכת ראש הממשלה בעניין לפני עשרות שנים.

דגימות מתוך כ–22 קילוגרמים של אדמת הירח שהביאו עמם לכדור הארץ ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין באוגוסט 1969, בעיקר לצורך מחקר מדעי, ניתנו כמחווה של רצון טוב לכל אחד מראשי 135 מדינות העולם באותם ימים. כל מדינה קיבלה לוח ועליו ארבעה גרגרים זעירים במשקל כ–50 מיליגרם. הנשיא ריצ'ארד ניקסון נתן לראש הממשלה הבריטי הרולד וילסון את המזכרת מהירח בוושינגטון בינואר 1970: ארבע אבנים קטנטנות, שגודל כל אחת מהן כגרגר אורז, שהודבקו על לוח עץ פשוט בגודל כ–22 ס"מ על 28 ס"מ, שקרוב לוודאי לא היה זוכה בפרס על העיצוב. עם זאת, לפני קרוב לחצי מאה, כשטיסות לירח נתפשו כמדע בדיוני, דגימות מהירח היו פריט מבוקש בקרב מוזיאונים בבריטניה.

וילסון רצה שהמתנה תישאר בדאונינג 10, אבל הסכים להשאיל אותה תחילה למוזיאון המדע בלונדון ולאחר מכן למוזיאונים מקומיים ברחבי בריטניה. המתנה הוחזרה למעון ראש הממשלה ב–1973. גם מחליפו של וילסון, אדוארד הית', רצה שהמתנה תישאר במעון ראש הממשלה, אבל היכן בדיוק? "אני לא אוהב את הרעיון שזה יהיה באחד מהחדרים הפומביים", אמר.

אחרי שמרגרט תאצ'ר נבחרה לראשות הממשלה ב–1979, שבה ועלתה השאלה מה יעלה בגורל המתנה של ניקסון. "למרבה הצער הית' לא הצליח למצוא בדאונינג 10 פינה פומבית דיה שמתאימה להצגת הלוח בסגנון המודרני עם הדגימות מקרקע הירח", אמר לתאצ'ר אחד מעוזריה ואז חשף אמת מביכה: "הוצאתי אותו עכשיו מהארונית שבו היה מונח במשך כמה שנים". "אולי מוזיאון המדע ירצה לקבל אותו חזרה כהשאלה קבועה למחצה?", תהו בלשכת ראש הממשלה. "פעם אחת הספיקה", השיבה דיים מרגרט וסטון, מנהלת המוזיאון.

בשבוע שעבר אמר ג'ון פריור, דובר דאונינג 10, כי המוצג היה ועדיין נמצא "זה זמן מה" בחדר הכניסה של מעון ראש הממשלה, הנגיש למבקרים ולאורחים, סמוך לחדר העבודה שבקומה הראשונה (שם נהגה תאצ'ר לעבוד ווינסטון צ'רצ'יל נהג לישון). "אף שהמתנה הוחזקה בארונית, בריטניה אסירת תודה עליה", אמר סר אנתוני סלדון, ההיסטוריון הרשמי של דאונינג 10 וסגן נשיא אוניברסיטת בקינגהאם. "זהו פריט מעניין משתי סיבות: גם בשל חשיבותו המדעית והעובדה שהוא הובא מחוץ לכדור הארץ לתוך בניין בעל חשיבות היסטורית עצומה, וגם כאינדיקציה ליחסים בין ניקסון לווילסון, שהיו באותה עת בשפל יחסי מאז תום מלחמת העולם השנייה", לדבריו. סלדון הוסיף כי "האמת היא שזו היתה מתנה רבת ערך מהנשיא ניקסון ובעלת עניין מדעי והיסטורי עצום, במיוחד בהשוואה לרוב המתנות שראש הממשלה מקבל", אמר. "הבעיה היא רק היעדר מקום".

אבל גם כשהפריט נדד בין מוזיאונים בתחילת שנות ה–70, מוזיאון המדע הקפיד להנמיך ציפיות לגביו. האבנים היו כה קטנות שהיה צורך להגדילן תחת זכוכית מגדלת בגודל של כדור גולף. "כדי למנוע גיחוך ולגלוג", נכתב בתזכיר של מוזיאון המדע, יש לכלול בצד המוצג תמונות ודגמים של טילים, "כדי לקשר את הגרגרים הקטנטנים והבלתי מרשימים האלה להישג האנושי והטכנולוגי האדיר של הנחיתה על הירח". הגרגרים מהירח שרדו אצל הבריטים זמן רב יותר מאלה שניקסון נתן לאירלנד, שם הם הוצגו במצפה הכוכבים דאנסינק בדבלין. בעקבות שריפה שפרצה שם ב–1977 הושלך הפריט בטעות לאשפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ