צוות האו"ם: יש לאפשר לאסאנג' לעזוב את השגרירות בלונדון ולפצותו

מסקנות הצוות קובעות כי מייסד ויקיליקס מוחזק באופן שרירותי בשגרירות אקוודור בלונדון, וכי יש להעניק לו פיצוי על "שלילת חירותו". בריטניה ושוודיה: הוא שוהה בשגרירות מרצונו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

צוות של מומחים עצמאיים מטעם האו"ם קבע היום (שישי) כי יש לאפשר למייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' לעזוב את שגרירות אקוודור בלונדון ולפצותו על שלוש וחצי שנות שהותו שם. "קבוצת העבודה של האו"ם קובעת כי שלילת החירות מאסאנג' מהווה מעצר שרירותי", אמר בהצהרה ראש הצוות, סאונג-פיל הונג. עוד קבעה הקבוצה כי "מעצרו השרירותי של אסאנג' צריך להסתיים. יש לכבד את ריבונותו הפיזית וחופש התנועה שלו, ועליו להיות זכאי לפיצוי". 

אסאנג', עיתונאי ופעיל אוסטרלי בן 44 שעמד מאחורי פרסום מאות אלפי מסמכים דיפלומטיים חסויים של ארה"ב, שוהה בשגרירות מאז יוני 2012 על מנת להימנע מהסגרתו לשוודיה. הרשויות בשוודיה מבקשות לתשאל את אסאנג' בנוגע לטענות על תקיפה מינית נגדו, אולם הוא מכחיש את ההאשמות וטוען כי שוודיה תסגירו לארה"ב, שם הוא מואשם בריגול.

ג'וליאן אסאנג'צילום: אי־פי

אסאנג' עתר לצוות האו"ם, שהחלטתו אינה מחייבת, בטענה כי הוא פליט פוליטי שזכויותיו מופרות בכך שלא ניתן לו לממש את המקלט המדיני המוצע לו באקוודור. הצוות פסק לטובתו, אך לא פה אחד. שלושה מתוך חמישה חברי הצוות תמכו בהחלטה לטובת אסאנג', אחד התנגד וחברת צוות נוספת פסלה עצמה מלדון במקרה.  

לאחר פרסום המסקנות פנה אסאנג' לתומכיו ממפרסת השגרירות בלונדון ואמר כי זהו "יום היסטורי". "זוהי החלטה תחת החוק ההומניטארי הבינלאומי", אמר. בהתייחס לרשויות בבריטניה ובשוודיה, הזהיר אסאנג' כי "יהיו השלכות פליליות", אם הצדדים יפרו את אמנות זכויות האדם הבינלאומיות.

בעוד הפסיקה עשויה למשוך תשומת לב לגורלו של אסאנג', היא אינה צפויה להשפיע באופן מיידי על החקירות נגדו. לצוות העבודה של האו"ם למעצרים שרירותיים ("Working Group on Arbitrary Detention") אין את הסמכות להורות על שחרור עצורים, אך הוא בוחן תיקים רבים בעלי תהודה ולתמיכתו ישנה חשיבות מוסרית ויכולת להפעיל לחץ על ממשלות. תיקים מוכרים אחרים בהם עסק הצוות כוללים את נשיא האיים המלדיביים לשעבר מוחמד נשיד, וכתב הוושינגטון פוסט ג'ייסון רזיאון, איראני-אמריקאי שהוחזק באיראן עד לחילופי אסירים בחודש שעבר.

בתגובה למסקנות הצוות הכחישו בריטניה ושוודיה כי הן שוללות את חירותו של אסאנג' והדגישו כי הוא נכנס לשגרירות מרצונו. "חוות הדעת של צוות האו"ם מתעלמת מהעובדות ומההגנות הידועות של מערכת המשפט הבריטית", מסר משרד החוץ של בריטניה, "אסאנג' נמנע מרצונו ממעצר חוקי, בכך שהוא בוחר להישאר בשגרירות אקוודור". בהודעה נמסר כי בריטניה מחויבת על פי חוק להסגיר את אסאנג' לשוודיה.

שוודיה מסרה כי להחלטת האו"ם אין כל השפעה רשמית על החקירה נגד אסאנג' לפי החוק השוודי. "לרשויות שוודיה אין כל שליטה על החלטתו להישאר בשגרירות. מר אסאנג' חופשי לעזוב את השגרירות בכל עת", מסרה ממשלת שוודיה.

בארה"ב, בה נמשכת החקירה על הדלפות ויקיליקס, אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט כי לא ברור "איך תשפיע הצהרת האו"ם על המצב". עם זאת, הוסיף ארנסט כי "אסאנג' עומד בפני אישומים חמורים בשוודיה". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ