לאחר אלף שנות פילוג: האפיפיור והפטריארך הרוסי ייפגשו

הוותיקאן והכנסייה הרוסית אורתודוקסית הכריזו כי פרנסיסקוס והפטריארך קיריל יקיימו פגישה היסטורית, הראשונה אי פעם, כצעד לקירוב בין הכנסיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפטריארך הרוסי קיריל והאפיפיור פרנסיסקוס

האפיפיור פרנסיסקוס וראש הכנסייה הרוסית האורתודוקסית ייפגשו בקובה בשבוע הבא, בצעד היסטורי, לאחר אלף שנות פילוג שפיצלו את הנצרות בין מזרח למערב. כך הכריזו היום (שישי) שתי הכנסיות. הפגישה, שתתקיים ב-12 בפברואר בין פרנסיסקוס לפטריארך קיריל, תהיה הראשונה אי פעם בין מנהיגי הכנסייה הקתולית והכנסייה האורתודוקסית הרוסית, שהיא הגדולה ביותר בנצרות האורתודוקסית.

פרנסיסקוס צפוי לבקר במקסיקו בין 12 ל-18 בפברואר. הוא יעצור בקובה בדרכו וייפגש עם קיריל בנמל הוואנה, שם השניים ישוחחו בפרטיות במשך שעתיים ויחתמו על הצהרה משותפת, כך מסר הוותיקאן. "לאירוע ישנה חשיבות יוצאת דופן במסלול ליחסים בין ודיאלוג בין הנצרות ברחבי העולם", מסר דובר הוותיקאן פדריקו לומברדי.

דרכן שלי שתי הכנסיות נפרדה בפילוג הגדול בשנת 1054, המכונה גם "הסכיזמה הגדולה", והן נותרו חלוקות על מגוון נושאים, בהם עליונותו של האפיפיור, והאשמות הכנסייה הרוסית כי הכנסייה הקתולית פועלת באופן מיסיונרי במדינות ברית המועצות לשעבר. המתיחות מנעה בעבר מאפיפיורים להיפגש עם הפטריארכים הרוסים, אף שהוותיקאן עמד על כך כי הוא פועל רק בקרב קהילות קתוליות קטנות בשטחים נרחבים עליהם חולשת הכנסייה האורתודוקסית.

אולם לרדיפת הנוצרים - קתולים ואורתודוקסים - במזרח התיכון ובאפריקה, היתה השפעה על קירוב הכנסיות. הן הוותיקאן והן הכנסייה האורתודוקסית דיברו בגלוי נגד ההתקפות על נוצרים והרס אתרים נוצריים, במיוחד בסוריה. בנובמבר 2014, אמר פרנסיסקוס כי הוא מסר לקיריל: "אבוא לכל מקום שתרצה. אתה יכול להתקשר אלי ואבוא". קיריל יבוא לקובה לביקור רשמי, בנסיעתו הראשונה לאמריקה הלטינית כפטריארך.

הפגישה, עליה הכריזו במשותף בוותיקאן ובמוסקבה, מהווה התפתחות משמעותית בניסיונו הממושך של הוותיקאן לגשר בין הפלגים בכנסייה. בהצהרה משותפת, מסרו שתי הכנסיות כי הפגישה "תסמן שלב חשוב ביחסים בין שתי הכנסיות. הכס הקדוש והפטריארכיה של מוסקבה מקווים כי היא תהיה גם סימן לתקווה עבור כל בעלי הרצון הטוב. הם מזמינים את הנוצרים להתפלל בלהיטות שהאל יברך את הפגישה, ושהיא תשא תוצאות חיוביות".

כשני שלישים מהנוצרים האורתודוקסים בעולם - 200 מיליון - משתייכים לכנסייה הרוסית, כך אמר דובר הוותיקאן. לפי הכנסייה הקתולית, משתייכים אליה 1.2 מיליארד מאמינים. כ-75% מאוכלוסיית רוסיה המונה 144 מיליון בני אדם מגדירים עצמם כרוסים אורתודוקסים, אף כי רק חלק קטן מהם אומרים כי הם שומרי מצוות.

תחת פרנסיסקוס, הוותיקאן עודד יחסים בין-כנסייתיים עם הנצרות האורתודוקסית וכן עם פלגים נוספים בנצרות. הוא פעל בזהירות מול רוסיה ונמנע מלבקר את מוסקבה באופן ישיר על חלקה בסכסוך באוקראינה. מאז נכנס קיריל לתפקידו ב-2009 הכנסייה הרוסית האורתודוקסית נמצאת בקשרים קרובים עם הקרמלין, שלדברי מבקרים מהווה למעשה איחוד בין המדינה לכנסיייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ