נשיא פולין לשעבר על עברו הקומוניסטי: "עשיתי טעות, אך אדם אחר צריך לגלות את האמת"

חתן פרס נובל התייחס להאשמות לפיהן עבד בשירות הקומוניסטים בשנות ה-70. "מעולם לא חתמתי על הסכם לשיתוף פעולה עם שירות הביטחון", אמר והוסיף: "הבטחתי שלא אדבר על כך"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

נשיא פולין לשעבר, לך ולנסה, מודה כי יש כתם בעברו, אך לא מפרט את סוגו ומכחיש כי שיתף פעולה עם שירות הביטחון הקומוניסטי בפולין. בעקבות פרסום המסמכים שמעלים כי בשנות ה-70 היה ולנסה מודיע שעבד בשירות מנגנון הביטחון הקומוניסטי בפולין, התייחס היום (שישי) הפוליטיקאי הפולני לשעבר להאשמות נגדו.

"עשיתי טעות", הודה ולנסה, אך ציין כי היתה זו טעות "מסוג אחר" והוסיף כי אדם שעדיין חי, אשר את שמו לא חשף, "צריך לגלות את האמת". לדבריו, "הבטחתי שלא אדבר על כך". ולנסה התייחס לפרשה במסיבת עיתונאים בוונצואלה, שם הוא שוהה עם משלחת של חתני פרס נובל לשלום וכן בפוסט שפירסם בפולנית בבלוג שלו. "אני שוב מצהיר שמעולם לא חתמתי על הסכם לשיתוף פעולה עם שירות הביטחון", אמר. עם זאת, הוא הודה כי חתם על מסמכים אחרים מול הרשויות באותה תקופה, מבלי לפרט את תוכנם.

ולנסה, אתמול בוונצואלהצילום: אי־פי

בדצמבר 1970 ולנסה הוביל שביתות במספנות בגדנסק שהחלו גל של תסיסה אשר פרץ את הסכר והוביל לסופו של המשטר הקומוניסטי ששלט בפולין מ-1945 עד 1989. לפי המסמכים שנחשפו אתמול בפולין, ולנסה פעל בין 1970 ל-1975 בשירות הקומוניסטים כמודיע בשכר.

ולנסה התייחס לכך בדבריו היום ואמר כי הכין באותה תקופה דו"ח על השביתות שארגן, וייתכן כי במסמך הזה "נעשה שימוש" על ידי הרשויות. גם כאן הוא בחר לא לפרט ולהותיר את הפרטים לא ברורים. בבלוג שלו הוא כתב: "לא נשברתי בדצמבר 1970", בתגובה לטענה כי התפתה לשתף פעולה עם הרשויות אחרי שנעצר. "לא מסרתי מידע, בכתב או בעל פה ולא קיבלתי כסף".

כעת ממתינים בפולין לפרסום תוכנם של המסמכים המפלילים לכאורה, שהוחרמו החודש מביתו של שר הפנים הקומוניסטי האחרון של פולין, אשר מת בסוף השנה שעברה בגיל 90.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ