אי השוויון הבין דורי מאיים על עתידם של מיליוני צעירים

נתונים חדשים חושפים את עומק המשבר של בני דור המילניום במדינות המערב: הם שקועים עמוק בחובות, ויתרו מזמן על החלום להקים בית ומרוויחים פחות מהממוצע, וגם פחות מהוריהם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירים מתנועת Occupy מתעמתים עם שוטרים בסיאטל
צעירים מתנועת Occupy מתעמתים עם שוטרים בסיאטלצילום: בלומברג

לימודים זה סיפור יקר, יודע כל צעיר בארצות הברית. כל כך יקר שההלוואות שלקחו בני דור המילניום לצורך לימודים גבוהים נאמדים בכ–1.3 טריליון דולר, לא פחות, והחובות הללו ילוו אותם בעתיד הנראה לעין וגם בעתיד שמעבר לאופק. בבריטניה הצעירים כבר הפנימו שבעלות אפשרית על נדל"ן היא לא יותר מחלום רחוק. וגם באוסטרליה הרחוקה, שבה מצבם הכלכלי של הצעירים נחשב טוב באופן יחסי, הם הולכים ונדחקים אל מחוץ לשוק הדיור.

בני דור המילניום, או שמא דור ה־Y: ברוכים הבאים לעולם כלכלי שכולו פחות טוב. שילוב של חובות, אבטלה, גלובליזציה, שינויי דמוגרפיה ועלייה במחירי הדיור מכביד על הכנסותיהם ועל סיכויי ההצלחה של מיליוני צעירים במדינות המפותחות, והתוצאה — אי שוויון חסר תקדים בין הדורות.

הממדים האמיתיים של המצוקה הפיננסית שבפניה ניצבים בני דור המילניום — אלה שנולדו בין 1980 לאמצע שנות ה–90 — נחשפים בנתונים חדשים המגלים עד כמה גדולים הקשיים המשפיעים על דור שלם של צעירים במדינות המערב.

לפני כ–30 שנה הכל נראה אחרת. אז היתה הכנסתם של הצעירים גבוהה מהממוצע הלאומי במדינות המפותחות. עתה הצעירים רק חולמים להגיע לממוצע: במדינות רבות צנחה הכנסתם עד 20% מתחת לנתון זה. ואיפה כן חלה עלייה? בקרב הגמלאים עלתה ההכנסה באופן חד.

יריד חיפוש עבודה בסיאטלצילום: בלומברג

נראה כי מאז החל העידן התעשייתי (ואם לא מכלילים תקופות של מלחמות ואסונות טבע), זוהי הצניחה החדה ביותר בהכנסות צעירים לעומת שאר החברה. פיונה פטיסון, תקציבאית בת 30 בארגון לגיוס כספים, מעידה כי לא חל כל שינוי ברמת חייה בשש השנים האחרונות, אף שזכתה בקידום והעלאות שכר. "כל מה שהרווחתי בתוספות השכר שימש להוצאות מחיה ולחיסכון", אמרה ורמזה לעתיד הלא ברור שלפניה. "רמת חיי נשארה כשהיתה. אם תעסוקתי או הכנסתי ייפגעו ולו בקצת, אצטרך לחזור לגור עם שותפים".

בפרויקט נרחב בדק הגרדיאן לעומק את נסיבות הבעיה וכיצד יש לפעול לפתרונה. בעזרת נתונים בלעדיים ממאגר הנתונים הגדול ביותר בעולם להכנסות ב–LIS (מחקר ההכנסות של לוקסמבורג) — מרכז הנתונים הבינלאומיים ההשוואתיים — ומבדיקת המצב באוסטרליה, בבריטניה, בקנדה, בגרמניה, באיטליה וספרד ובארה"ב, התקבלה תמונת מצב לא מעודדת במיוחד: יש צניחה חדה בשגשוג הכלכלי של צעירים במדינות העשירות; בני פחות מ–30 בארצות הברית עניים כעת יותר מהגמלאים; בבריטניה, ההכנסה הפנויה של הגמלאים גדלה פלאים — בקצב הגדול פי שלושה מזה של הצעירים; שכרם בני דור המילניום צנח במונחים ריאליים בארה"ב, באיטליה, בצרפת, בספרד, בגרמניה ובקנדה; ובכמה מדינות החל התהליך עוד לפני המשבר הכלכלי של שנת 2008.

"מצבם של הצעירים קשה", אומר מזכ"ל ה־OECD, אנחל גוריה. "הם ספגו פגיעה קשה במיתון הגדול ומצבם בשוק התעסוקה השתפר מאז רק במעט. עלינו להתמודד עם בעיה זו בדחיפות. אם נדחה את הטיפול לעתיד, הדבר יפגע בילדינו ובחברה ככלל".

גוריה הוסיף כי מאז שנות ה–80 חל שינוי בשיעור העוני, שהחל לעלות בקרב הצעירים ולצנוח בקרב גמלאים. עם זאת, מיעוט ההזדמנויות בעולמם של צעירי ימינו צריך להדאיג את בני כל הגילים, הוסיף. "בני מעמד הביניים בגיל העבודה מודאגים יותר ויותר מסיכוייהם של ילדיהם בשוק העבודה", אמר גוריה. "מספר גדל והולך של אזרחים סבורים שמצבם הכלכלי של ילדיהם במדינתם יהיה גרוע מזה של ההורים".

מהנתונים שבדק הגרדיאן עולה כי בארה"ב, בצרפת, בגרמניה, באיטליה ובקנדה, ההכנסה הפנויה הממוצעת של צעירים בתחילת שנות ה–20 לחייהם נמוכה מהממוצע הלאומי ביותר מ–20%. בצרפת, לגמלאים שפרשו באחרונה משוק העבודה היתה יותר הכנסה פנויה מאשר למשפחות שהעומד בראשן בן פחות מ–50. באיטליה, אלה שהם בני 35 ופחות עניים יותר בממוצע מבני 80 ופחות. על פי נתונים עדכניים בארה"ב, בעיצומה של ההאטה ב–2013, הכנסתם הממוצעת של בני פחות מ–30 היתה נמוכה מהכנסתם של בני 65–79. זו הפעם הראשונה שתופעה כזו קיימת מאז החל תיעוד הנתונים.

וכך, אין זה פלא שבני דור המילניום מרגישים שהם ניצבים לפני מכשולים גדולים יותר משל דורות קודמים בבואם להתבסס כמבוגרים עצמאיים. טנאקה מהישי, תושבת לונדון העובדת בחנות ספרים, בטוחה שבמובנים רבים מצב הוריה היה טוב יותר.

"היה להם חופש גדול יותר לעשות יותר בגיל צעיר יותר", אמרה מהישי. "הם יכלו לעבור ללונדון ישר מהאוניברסיטה ולשכור דירה משלהם. אנחנו צריכים להתפשר. למשל, אם ארצה ללדת ילדים עד גיל 30 או 40, האם עדיין יתאפשר לי לפתח קריירה, אם ארצה?".

כלכלנים סבורים כי קובעי המדיניות צריכים לעשות יותר ליצירת איזון בין הצעירים למבוגרים, כדי למנוע קיפאון כלכלי.

פול ג'ונסון, מנהל המכון ללימודים פיסקאליים, חושש שהפער בין הדורות עלול להעמיק את הפערים החברתיים, שכן צעירים שהוריהם אמידים יזכו ליתרון לא הוגן בשנים הראשונות של חייהם הבוגרים, שהן בעלות משקל רב. "לדעתי המצב הלא הוגן נוצר על רקע החשיבות הגוברת של מצבם הכלכלי של הצעירים", אמר. "כלומר, אם יש להוריהם בית בבעלותם או לא".

ההשפעה אינה מסתיימת בחשבון הבנק. מומחים מתריעים כי לחלוקה לא הוגנת זו יהיו השלכות קשות בכל התחומים, החל בלכידות חברתית וכלה בהקמת משפחות. וכך אין זה מפתיע שמספר בני ה–30 ומעלה שעדיין מתגוררים אצל הוריהם גבוה מבעבר, במיוחד במדינות דוגמת איטליה וספרד החוות קשיים כלכליים.

הדבר משליך על שיעורי הילודה והקמת המשפחות במדינות שבהן האוכלוסייה מזדקנת ממילא. "עוד משחר ימי הקפיטליזם, עוד לא היה מצב שהאוכלוסייה מזדקנת במהירות כה גדולה, ובמדינות מסוימות אפילו מצטמקת, ואין לדעת אם נוכל להמשיך להגדיל את הצמיחה כבעבר", אמרה פרופ' דיאן קוייל, כלכלנית ויועצת לשעבר במשרד האוצר של בריטניה.

אך האם יש גם לצעירים עצמם חלק בבעיה? האם הם באמת "המפונקים ביותר בתולדות העולם" כפי שטען בעבר העיתון "ניו יורקר"? התמונה מורכבת, אך מה שבטוח הוא שיש בה לא מעט טעויות רווחות בנוגע לבני גילים אלה. כך, למשל, הם לא בהכרח משהים את התבגרותם בשל פינוק, אלא משום שהשלבים הבסיסיים בתחילת החיים הבוגרים יקרים היום יותר מאי פעם. לא מסייעת להם גם העובדה כי במקרים רבים הם משתכרים הרבה פחות מהוריהם כשהיו באותו הגיל. וזה נכון כשיש מקומות עבודה. כיום, ברחבי אירופה הבעיה מתמקדת גם בהיעדרם של אלה.

דור הY–: נרקיסיסטים או בעלי מודעות חברתית

לא פעם ההתייחסות לבני דור זה מתמצה בצעירים המרוכזים בעצמם, אדישים פוליטית, ולא מסוגלים לתפקד ללא סמארטפון

"עצלנים", אידיוטים", "אומללים" — אלה חלק מהתוצאות הנפוצות שמספק גוגל למי שמקליד בשורת החיפוש את הביטוי Generation Y (דור ה־Y). אכן, לא פעם ההתייחסות לבני דור זה (מי שנולדו בין 1980 לסוף 1994) מתמצה בצעירים המרוכזים בעצמם, מפונקים, נרקיסיסטים, אדישים פוליטית, וכאלה שאינם מסוגלים לתפקד ללא סמארטפון וחיים במצב של גיל התבגרות תמידי, ללא התחייבויות. שבועון טיים אף הגדיל לעשות וכינה אותם Generation Me, Me, Me.

אחרים חושבים שהם דווקא יצירתיים, גמישים, בעלי ראש פתוח, בעלי אחריות חברתית ודואגים לסביבה — תכונות שלא מייצרות כותרות מעניינות. אבל מה חושבים בני דור זה על עצמם?

אולי משום שהם מושמצים כל כך, הדימוי העצמי שלהם נמוך יותר מזה של דורות קודמים. "שקועים בעצמנו", כך תיארו 59% מבני דור המילניום את עצמם. 49% מהם אמרו שהם בזבזנים, בהשוואה לכ–30% מבני דור ה־X ו–20% מבני דור הבייבי־בום.

מגוחך לחשוב שדור המתפרש על פני 15 שנים, וכולל בני מעמדות חברתיים שונים, תרבויות שונות ויבשות שונות, הוא בעל זהות אחידה. וכך במקסיקו היו מי שדיווחו על היעדר הזדמנויות, ברומניה סיפרו על תוהו ובוהו סוציו־פוליטי, בפיליפינים על שלילת זכויות ובספרד על שיעור אבטלה כה גבוה, שבני דור המילניום שמחו לקבל משכורות של 600 אירו בחודש. בארצות הברית התעסקו הצעירים בעיקר בנטל החובות שרובץ עליהם ובקיפאון בשכר. בבריטניה, שגרים בה כ–13.8 מיליון בני דור המילניום, הם נאלצים להתמודד עם מחירי דיור גבוהים, שאינם מאפשרים להם לרכוש דירות, ומאלצים אותם לגור בשכירות בתנאים קשים ביותר.

ואולם יש סוגיות כלכליות ופוליטיות רחבות יותר המאחדות את בני הדור במובנים מסוימים. רבים מהם התבגרו בשנות מיתון כלכלי קשה. הם היו שפני ניסיון של מהפכות טכנולוגיות יוצאות דופן, ובילו את השנים המעצבות בחייהם תחת איום הטרור.

אחד המרואיינים שהתבקש לתאר את הנושאים המעסיקים את בני דור Y בארצו התקשה למצוא מכנה משותף עם חבריו והגיב בזעם לשאלה. "אתם רוצים שאסכם את הסוגיות העיקריות שמעסיקות דור שלם במדינה שלמה?", תהה. "זו גישה עוד פחות מדעית אפילו מההורוסקופ".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ