רופא שיניים שהשחית את פיותיהם של יותר ממאה מטופלים הועמד למשפט בצרפת

יאקובוס, ואן ניירופ, בן 51, זכה לכינוי "רופא האימה" בכפר הנידח שבו פעלה מרפאתו. הוא נעצר ביולי אשתקד, אך שוחרר וברח לקנדה. בדצמבר הוסגר חרף טענותיו לבעיות פסיכיאטריות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופא השיניים יאקובוס ואן ניירופ במרפאתו בצרפת ב-2009
רופא השיניים יאקובוס ואן ניירופ במרפאתו בצרפת ב-2009צילום: אי־פי

משפטו של רופא שיניים הולנדי המואשם בהשחתת פיותיהם של יותר מ-100 מטופלים נפתח היום (שלישי) בצרפת. הרופא, יאקובוס ואן ניירופ, בן 51, אשר זכה לכינוי "רופא האימה", מואשם בין היתר בעקירת שיניים בריאות, בשברים ונזקים נוספים לפיותיהם של תושבי כפר נידח בשם שאטו שינו. 

נגד ואן ניירופ, המואשם בתקיפה חמורה, נטען גם כי ניסה להונות את המטופלים ואת חברות הביטוח שלהם. התביעה דורשת להטיל עליו 10 שנות מאסר בפועל וקנס של 150 אלף אירו. לדבריה, ואן ניירופ נהג להציג עצמו בשם "מארק". הוא נשכר על ידי מגייס כוח אדם בשנת 2008 והתקבל בחום על ידי תושבי הכפר אשר סובלים מהיעדר כירורגים באזור מגוריהם.

כמה מקורבנותיו של רופא השיניים יאקובוס ואן ניירופ בפתח המשפטצילום: אי־אף־פי

"הוא נתן לי שבע או שמונה זריקות ועקר שמונה שיניים במכה אחת. דיממתי במשך שלושה ימים", סיפרה לסוכנות הידיעות הצרפתית סילבין בולסטייה, שביקרה במרפאתו של ואן ניירופ במארס 2012 כדי שיתאים לה פלטה. "כל פעם הוא היה אומר 'זה יכאב קצת' ואנחנו היינו חוטפים פצצה" תיארה ניקול מרטין, מורה לשעבר שאיבדה כמה משינייה. "בסוף הוא היה אומר לבוא שוב יום או יומיים לאחר מכן".

בתחילת 2013 החליטה מרטין לתבוע את ואן ניירופ והקימה מרטין קבוצת נפגעים. כעבור זמן קצר כבר כללה הקבוצה לא פחות מ-120 מטופלים. ביוני 2015 עצרה משטרת צרפת את רופא השיניים אך הוא שוחרר בערבות וברח מהמדינה. בדצמבר, אחרי שהוצא נגדו צו מעצר בינלאומי, הוא נתפס בעיירה קטנה במדינת המחוז ניו בראונזוויק שבמזרח קנדה. כלי תקשורת קנדיים דיווחו כי בעת מעצרו ניסה ואן ניירופ לשסף את גרונו שלו.

ואן ניירופ ניסה למנוע את הסגרתו, ראשית להולנד מולדתו ולאחר מכן לצרפת, בטענה שהוא סובל "מבעיות פסיכיאטריות". בין היתר טען לבעיות בזהותו המגדרית ולנטיות אובדניות. בקשתו נדחתה והוא נכלא במחלקה הפסיכיאטרית בבית סוהר מדרום לפריז.

"הוא טוען שרצח את אשתו הראשונה, מעמיד פני משוגע וסיפר שהוא טרנסקסואל. הוא ניסה הכל כדי להימנע מהסגרה", מספרת מרטין. יצויין כי ואן ניירופ נחקר עוד כשחי בהולנד על הפרקטיקות שבהן הוא משתמש. בי-בי-סי דיווח כי אנשים אחרים שנתקלו בוואן ניירופ בצרפת תיארו "איש חרוץ, חייכן, דמות גדולה מהחיים שתמיד הסתובב עם רכב 4X4, כלב גדול וסיגר גדול".

איור של יאקובוס ואן ניירופ בבית המשפט בצרפתצילום: אי־אף־פי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ