המבוקש מספר אחת באירופה |

המחבל הנמלט מהתקפת הטרור בפריז נלכד בפשיטה משטרתית בבריסל

סאלח עבדסלאם נפצע בפשיטה והועבר לבית חולים ■ הנשיא הולנד: נבקש את הסגרתו, גורמים רבים יותר היו מעורבים בהתקפה ממה שהוערך בעבר ■ ארבעה בני אדם נוספים נעצרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות מיוחדים בפרבר מולנבק, הערב

האדם המבוקש ביותר באירופה, המחבל הנמלט מהתקפת הטרור בפריז, סאלח עבדסלאם, נלכד אתמול (שישי) בתום קרב יריות בפשיטה משטרתית בפרבר מולנבק בפאתי בריסל, כך הודיעה משטרת צרפת. המבצע משטרתי הנרחב ערך כמה שעות, במהלכו נשמעו בפרבר מטחי יריות. זמן קצר לאחר מכן עצרה המשטרה את עבדסלאם ואדם נוסף, סופיאן כייאל, לאחר שהתבצרו בדירה באזור. שניהם נפצעו בתקרית ופונו לבית חולים. מאוחר יותר נלכד אדם נוסף. בהתייחסו לעבדסלאם אמר השר לעייני הגירה בבלגיה, ת'יאו פרנקן: "תפסנו אותו". לדברי התובע הכללי בבלגיה, בסך הכל נעצרו חמישה בני אדם בפשיטה.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר אמש כי רמת האיום הביטחוני עדיין גבוהה וכי בני אדם רבים יותר היו מעורבים בתכנון הפיגועים בפריז ממה שהוערך בעבר. "עלינו לתפוס את כל מי שאפשר וארגן את ההתקפות", אמר הולנד במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת בלגיה, שארל מישל. "אנחנו מבינים שהם רבים יותר ממה שחשבנו". עוד אמר הולנד כי צרפת תבקש בקרוב את הסגרתו של עבדסלאם, שלדבריו "היה מעורב ישירות בארגון ובביצוע של ההתקפות". 

במהלך הפשיטה נשמעו כמה מטחי יריות ושני פיצוצים לפחות. כמו כן דיווחה התקשורת המקומית כי כמה צעירים במולנבק החלו להשליך בקבוקים ואבנים על כוחות משטרה במקום לאחר שנודע על לכידתו של עבדסלאם. כוחות משטרה למניעת הפגנות פועלים במקום כדי למנוע התפתחות מהומות.

ערוץ הטלוויזיה הממלכתי הבלגי RTBF מסר כי עבדסלאם נמצא בטיפול נמרץ בבית החולים סן-פייר שבדרום בריסל. בית החולים הוקף במשמרות כבדים של משטרה והכניסה אליו הוגבלה מאוד. לבית החולים הובא גם פצוע נוסף, שותפו של עבדסלאם שנלכד אתו, ושפציעתו ככל הנראה קשה יותר. בכתב האישום שהוגש נגד עבדסלאם נאמר כי הוא התכוון לפוצץ את עצמו סמוך לאצטדיון סטאד דה פראנס, כבר בראשית המתקפה, אולם נמלך בדעתו ונמלט מהמקום.

מוקדם יותר ציטט הערוץ מקור משטרתי שלפיו "עבדסלאם נפצע בפשיטת המשטרה על דירה ברחוב קאטרה-ואן 79, השייכת לאמו של אחד מחברי הילדות שלו". עוד נמסר כי בדירה זו הסתתר עבדסלאם "בשעות האחרונות עם אדם נוסף, שגם הוא פצוע". זמן קצר לאחר מכן מסרה המשטרה כי עבדסלאם פצוע ברגלו, וכי הוא הועבר לקבלת טיפול בבית חולים. 

עורך הדין הבלגי סוון מארי, מומחה למשפט פלילי שהגן בעבר על ג'יהאדיסטים בלגים, אישר לתקשורת המקומית כי קרוביו של עבדסלאם ביקשו ממנו לייצג אותו. מארי הסכים, אך סייג ואמר כי הוא ממתין לבקשה אישית מצדו של עבדסלאם.

מוקדם יותר אתמול דווח כי עבדסלאם חמק מכוחות משטרה שפשטו ביום שלישי על דירה בפרבר פורה בדרום בריסל. אחד מכלי התקשורת המרכזיים בבלגיה, "סוד-פרס", דיווח מפי מקורות מודיעיניים כי הפשיטה ביום שלישי בפרבר פורה נועדה ללכוד את עבדסלאם. על פי הדיווח, בפשיטה התחולל קרב יריות, שבו נפצעו ארבעה שוטרים, והעובדה כי עבדסלאם חמק דרך גג הבניין וגגות סמוכים היא כישלון צורב של היחידה הבלגית למלחמה בטרור, כמו גם של זו הצרפתית המשתפת עמה פעולה. שני בני אדם נעצרו בפשיטה ביום שלישי, נחקרו ושוחררו זמן קצר לאחר מכן על ידי שופט שקבע כי אי די ראיות כדי להחזיקם במעצר.

על פי הטלוויזיה הממלכתית בבלגיה, שני הנמלטים מהדירה בפורה, עבדסלאם ואמין שוקרי, שנחשב לאחד מסייעני הפיגועים בפריז, יצרו קשר לאחר בריחתם עם אדם שלישי - וזה ארגן עבורם דירת מקלט חדשה. אדם זה היה תחת מעקב משטרתי, וכך עלו הרשויות על עקבות הנמלטים. דירת המקלט החדשה במולנבק היתה נתונה למעקב בלתי פוסק, והאות לפשיטה ניתן היום אחר הצהריים כשדלפה לתקשורת הידיעה על מציאת טביעת אצבע של עבדסלאם - זאת על רקע חשש שהפרסום יגרום לו לנסות לברוח פעם נוספת.

מוקדם יותר אתמול אישרה הפרקליטות בבלגיה כי טביעת האצבע של עבדסלאם, שלקח חלק בהתקפת הטרור המשולבת בפריז, בה נהרגו 130 בני אדם, נמצאה על כוס זכוכית בדירה בפורה. העיתון הבלגי "סוד-פרס" דיווח כי מלבד טביעות האצבעות של עבדסלאם נמצאו בדירה גם שרידי ד-נ-א השייכים לו. ערוץ הטלוויזיה הממלכתי בבלגיה, RTBF, דיווח כי טביעות האצבעות שזוהו הן מהשבוע, וכי עבדסלאם הוא אחד מהחשודים שנמלטו מהדירה בחילופי אש בין כוחות המשטרה למוחמד בלקעיד, אלג'יראי בן 36 שנהרג בפשיטה. בלקעיד הושאר מאחור חמוש ברובה ו-11 מחסניות במטרה לעכב את השוטרים בזמן שעבדסלאם ושוקרי נמלטים אל גג הבניין ומשם לגגות הסמוכים ומחוץ לאזור.

מדיווחים בתקשורת הבלגית המקומית עולה כי עבדסלאם - שלפי הנחת העבודה של שירותי הביטחון בבלגיה לא עזב את בריסל לאחר ששב אליה למחרת ההתקפה בפריז - השתמש בדירות מסתור שונות בסביבת העיר וזו בפרבר פורה היתה אחת מהן.

ערוץ הטלוויזיה RTBF פרסם באתר האינטרנט שלו כי בלקעיד היה חברו ושותפו של עבדסלאם. השניים צולמו וזוהו במצלמת אבטחה כשנסעו על כביש מהיר בדרכם לפיגועים בנובמבר. על פי מידע זה, האלג'ריאי הוא אחד מאנשי הסיוע הלוגיסטי של התוקפים בפריז - דבר המחזק את החשד כי הוא הסתתר עם עבדסלאם בחודשים האחרונים.

עבדסלאם, בן 26 ממוצא מרוקאי, נולד בפרבר מולנבק בבלגיה ומחזיק באזרחות צרפתית. הוא נהג את הרכב שהביא חוליית מחבלים לאולם הקונצרטים בטקלן, בו נהרגו 89 בני אדם. עדיין לא ידוע אם הוא היה אמרו להשתתף בתקיפה ברובע ה-18 של הפריז מיד לאחר מכן. הרשויות חשדו כי הוא השליך את חגורת הנפץ שלו בפח אשפה לאחר ההתקפה. עם זאת, הרשויות לא מצאו עקבות ד-נ-א ועל כן לא ניתן היה לקבוע ב-100% אם אכן החגורה שנמצאה אכן היתה שלו.

עבדסלאם, ואחיו איברהים, שפוצץ עצמו בהתקפה בפריז, חיו במולנבק. עבדסלאם היה מוכר לרשויות ונחשד בפעילות איסלאמית. בשנת 2010, איברהים ריצה עונש מאסר עם עבד אל-חמיד אבאעוד, אזרח בלגי ממוצא מרוקאי שכונה "המוח" מאחורי ההתקפה בפריז. לעבדסלאם היו כמה היתקלויות עם החוק, לרוב בשל עבירות קטנות. שבוע לפני ההתקפה בפריז, הרשויות בבלגיה סגרו את מועדון הלילה שהפעיל איברהים משום שחשדו כי שני האחים מוכרים סמים.

בחודש ספטמבר נסע עבדסלאם לבודפשט, היכן שאסף שני גברים שעמם שב לבלגיה עם תעודות זהות מזויפות. בבוקר לאחר ההתקפה נבדק עבדסלאם על ידי הרשויות על כביש מהיר סמוך לגבול בלגיה, אך הוא לא נעצר והורשה להמשיך בדרכו. על אף המרדף רב המשתתפים אחריו, במשך ארבעה חודשים הוא הצליח להתחמק ממעצר בלפחות שתי מדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ