"הארץ"
"הארץ"

בעקבות מתקפת הטרור בבריסל הגבירו מדינות רבות במערב אירופה את הכוננות בנמלי התעופה ובמעברי הגבול שלהן. כך עשו בין היתר בריטניה, איטליה, גרמניה, הולנד, שוודיה, פינלנד ודנמרק. גרמניה והולנד אף סירבו לאפשר כניסת רכבות מבלגיה לתחומן והורו להן לשוב על עקבותיהן. צרפת הודיעה כי תוסיף 1,600 שוטרים לאבטחת הגבולות והתחבורה הציבורית וכן 400 שוטרים שיסיירו במוקדים הומי אדם בפריז.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד ערך פגישת חירום עם ראש הממשלה מנואל ואלס, שר ההגנה זא'ן-איב לה דריאן ושר הפנים ברנאר קזנב. בתום הישיבה נאם הולנד לאומה ואמר כי "אירופה כולה" נפגעה ממתקפת הטרור בבריסל. "אנו עומדים בפני איום גלובלי. המלחמה נגד הטרור צריכה להיעשות בכל היבשת". דברים דומים אמר גם ראש הממשלה מנואל ואלס. יצוין כי מצב החירום שהוכרז בצרפת בעקבות מתקפת הטרור בפריז - עדיין בתוקף.

נוסעים מתפנים מנמל התעופה זבנטם בבריסל, היום
נוסעים מתפנים מנמל התעופה זבנטם בבריסל, היוםצילום: רויטרס
הפינוי מהרכבת התחתית, אחרי הפיצוץקרדיט: @evanlamos - EurActive/twitter

>>> מתקפת טרור בבריסל - עדכונים שוטפים

לאחר המתקפה בבריסל הודיע הנשיא ברק אובמה כי הוא ארה"ב תעשה את כל שדרוש כדי לסייע לבלגיה – ידידתה ובעלת בריתה. "עלינו להתאחד, אנחנו חייבים להיות יחד ללא קשר ללאום, גזע או אמונה בעמידתנו נגד התקפות הטרור", אמר אובמה. כמו כן, ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, כינס את צוות החירום של הממשלה ומסר כי ארצו "תעשה הכל על מנת לעזור לבלגיה". נמלי התעופה גטוויק והיתרו העלו את רמת הכוננות והאבטחה. גם במערך הרכבת התחתית של לונדון תוגברה האבטחה.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גינה את הפיגועים בבריסל וכינה אותם "פשע ברברי". פוטין הביע את תנחומיו למשפחות הקורבנות ואמר: "הקרב נגד הרשע דורש רמה גבוהה ביותר של שיתוף פעולה בינלאומי". שר התחבורה הרוסי אמר לתקשורת המקומית כי הרשויות במוסקבה יבחנו מחדש את נוהלי הביטחון בנמלי התעופה ברוסיה לנוכח האירועים.

שרת החוץ של האיחוד, מוגריני, לאחר קבלת החדשות על מתקפת הטרור
שרת החוץ של האיחוד, מוגריני, לאחר קבלת החדשות על מתקפת הטרורצילום: רויטרס

כל הנחיתות וההמראות בנמל התעופה של בריסל בוטלו והמטוסים הופנו לנמלי התעופה בפרנקפורט, ליאז' ושרלרואה, כאשר יותר מ-200 טיסות הוסטו ממסלולן או בוטלו בבלגיה. קו הרכבת המחבר בין לונדון לבריסל - הושבת. דנמרק הודיעה על הגברת הסיורים בנמל התעופה של קופנהאגן ובנקודות רגישות בעיר עצמה. באיטליה הועלתה הכוננות לרמה הגבוהה ביותר סביב מקומות הומי אדם. נוסעים בנמל התעופה סחיפהול שבאמסטרדם מדווחים על עיכובים ונוכחות מוגברת של המשטרה, ותחנת הרכבת ליד הנמל פונתה. ראש ממשלת הולנד, מארק רותה, המליץ לאזרחי המדינה לא לנסוע לבלגיה.

נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, אמר כי הוא מזועזע מהאירועים בבריסל. "התקיפות הללו הן שפל חדש של שנאה ואלימות בחסות הטרוריסטים". טוסק הודה על האירוח של בריסל את מוסדות האיחוד האירופי, ואמר ש"האיחוד ימלא את תפקידו לעזור לבריסל ולאירופה נגד הטרור שאנו מתמודדים מולו". משטרת גרמניה הידקה את הפיקוח על הגבול עם בלגיה, צרפת, הולנד ולוקמסבורג. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מסרה כי "מתקפת הטרור הנבזית בבלגיה צריכה לזכות בתגובה סולידרית ונחושה".

באינפוגרפיקה נכתב:

11 במארס 2004, מדריד: תריסר מטעני חבלה התפוצצו בארבע רכבות. 191 בני אדם נהרגו וכ–2,000 נפצעו. 

7 ביולי 2005, לונדון: ארבעה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם ברכבות תחתיות ובאוטובוס בלונדון. 52 בני אדם נהרגו ו–700 נפצעו.

11–19 במארס 2012, טולוז ומונטובאן: מחבל הרג שלושה חיילים בטולוז ובמונטובאן שבדרום צרפת. זמן קצר לאחר מכן הרג המחבל שלושה ילדים יהודים ומורה בבית ספר בטולוז.

24 במאי 2014, בריסל: מחבל פתח באש סמוך למוזיאון היהודי והרג ארבעה אנשים, בהם שני תיירים מישראל.

7–9 בינואר 2015, פריז: 12 בני אדם נהרגו בהתקפת חמושים מארגון אל־קאעדה על מערכת השבועון הסאטירי שארלי הבדו. למחרת הרג מחבל הנאמן לדאעש שוטרת וארבעה בני אדם בסופרמרקט "היפר־כשר".

14 בבפרואר 2015, קופנהאגן: אדם נהרג לאחר שדני ממוצא פלסטיני פתח באש על מרכז תרבות בו נערך דיון בנושא האיסלאם וחופש הביטוי. לאחר מכן ירה המחבל למוות באיש אבטחה יהודי מחוץ לבית כנסת.

13 בנובמבר 2015,  פריז: 130 בני אדם נהרגו ויותר מ–350 נפצעו בהתקפה משולבת של פעילי דאעש על האצטדיון הלאומי, בתי קפה ואולם מופעים בעיר.

22 במארס, 2016, בריסל: לפחות 34 בני אדם נהרגו בהתקפה של דאעש על נמל התעופה הבינלאומי זבנטם ותחנת המטרו מלביק, הסמוכה למוסדות האיחוד האירופי.

בכירים בממשל האמריקאי מסרו כי הם עוקבים מקרוב ונמצאים בקשר עם עמיתיהם הבלגים. דונלד טראמפ, המתמודד על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, אמר לרשת "פוקס" לנוכח הפיגועים בבלגיה כי כנשיא "היה סוגר את הגבולות". המועמד הרפובליקאי ג'ון קייסיק אמר כי יש לדחות את מעשי הטרור וכי על ארה"ב "לחזק את בריתותיה" בכדי לסייע למערכת הבינלאומית להתמודד עם המתקפות.

גם סוריה גינתה את מתקפת הטרור בבריסל ומסרה כי היא "תוצאה של מדיניות שגויה" בנוגע למלחמה בטרור. מארגון חיזבאללה נמסר כי "אירופה עולה בלהבות באותה אש שהציתו מספר מעצמות בסוריה ובמזרח התיכון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ