המחבל הנמלט בבריסל הוא לפי החשד יצרן הפצצות בפיגועים בפריז

נאג'ים אל-עשראוי, שתועד במצלמות האבטחה של נמל התעופה בבריסל זמן קצר לפני הפיגוע, נסע בעבר להילחם בסוריה. עקבות דנ"א שלו נמצאו על מטענים בפריז

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאג'ים לאשראוי, המחבל הנמלט משדה התעופה של בריסל
נאג'ים לאשראוי, המחבל הנמלט משדה התעופה של בריסל

המחבל הנמלט מהפיגועים בבריסל, נאג'ים אל-עשראוי, היה אחראי לפי החשד להרכבת מטעני הנפץ ששימשו לפיגועים בעיר ולאלה שאירעו בנובמבר בפריז. עקבות דנ"א של לשראוי, אזרח בלגיה בן 24, נמצאו בשני בתי מסתור ששימשו את החולייה שביצעה את ההתקפות בפריז ועל כמה חגורות נפץ, כך דיווחו כלי התקשורת בבלגיה.

אל-עשראוי, "אבו אידריס" בכינוי הקרב שלו, נולד במרוקו וגדל במשארביק, רובע של בריסל. הוא נסע להילחם בסוריה בפברואר 2013, ונמנה עם הקבוצות הראשונות של תושבי בריסל שהצטרפו לשורות ארגונים איסלאמיסטים בסוריה.

המחבלים בנמל התעופה בבריסל. מימין: נאג'ים לאשראוי, במרכז: אחד האחים אל-בקראוויצילום: רויטרס

סיקור נרחב: המציאות החדשה בבריסל: חיילים ברחובות, אבטחה ברכבת / אנשיל פפר | אירופה חסרת אונים נוכח הטרור שמכה בעריה / ספי הנדלר | בלגיה בוכה כמו אישה, או למה ערוץ 10 מתנשא על בלגיה / רוגל אלפר | מדוע הטרור הכה דווקא בבלגיה / גרדיאן | בריסל מדממת - ואירופה כולה במצור / אנשיל פפר

בספטמבר 2015 שב אל-עשראוי מנסיעה להונגריה. הוא עבר ביקורת בשם בדוי, סופיאן כיאל, בגבול בין הונגריה לאוסטריה, בחברת סלאח עבדסלאם, אחד ממתכנני הפיגועים בפריז שנתפס בשבוע שעבר בבריסל, ומוחמד בלקאיד, אלג'יראי בן 35 שנורה למוות בעת פשיטת המשטרה ברובע פורה בשבוע שעבר.

שמו של אל-עשראוי מופיע גם בתיק פיגוע שאירע בקהיר ב–2009, שבו נהרגה אזרחית צרפתיה, כך דווח בעיתון הצרפתי לה פיגארו. מלבד חגורות הנפץ, עקבות הדנ"א של לאל-עשראוי נמצאו בדירות ששימשו להכנת חומרי הנפץ ולהסתרת עבדסלאם כשנמלט לבריסל אחרי הפיגועים בפריז בנובמבר.

אל-עשראוי תועד במצלמות האבטחה של נמל התעופה בבריסל זמן קצץ לפני הפיגועים, כשהוא ככל הנראה זה שלובש מעיל לבן וכובע. על פי הדיווחים, יש לו ידע מספיק באלקטרומכניקה כדי לייצר את המטענים שעליהם נמצא הדנ"א שלו.

לצד זאת נחשפו פרטים נוספים על האחים אל-בקראוי שביצעו את הפיגועים בנמל התעופה וברכבת התחתית אתמול. בכלי תקשורת שונים דווח כי לשניים היה עבר פלילי עשיר והם אף ריצו תקופות מאסר שונות בשל עבירות שבהן היה מעורב שימוש ברובי קלצ'ניקוב.

אברהים אל-בקראוי נידון לתשע שנות מאסק ב-2010 בגין ירי לעבר שוטרים בקלצ'ניקוב במהלך שוד. הוא הפך למבוקש אחרי שהפר בשנה שעברה את תנאי החנינה שניתנה לו. חאליד נאסר לחמש שנים ב-2011 בגין החזקת כלי נשק ושוד. חאליד הופיע גם ברשימה האדומה של האינטרפול, שנשלחת לשוטרים ברחבי העולם ולפיה הוא מבוקש בבלגיה בגין טרור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ