אי-פי ו"הארץ"

הרשויות בבלגיה חושדות כי אדם שני היה מעורב בפיגוע בתחנת המטרו בבריסל השבוע, וכי ייתכן שהוא נמלט, כך דיווחו הבוקר רשת השידור הציבורית בבלגיה והעיתון הצרפתי לה מונד. מקורות מסרו כי החשוד תועד במצלמות מעקב בתחנת המטרו בבריסל ביום שלישי כשהוא נושא תיק גדול, לצד חאליד אל־בקראווי, שלדברי התביעה בבלגיה זוהה כמחבל המתאבד במקום. לפי הדיווח, לא ברור אם החשוד השני נהרג במתקפה. שדה התעופה בבריסל הודיע היום כי טיסות הנוסעים לא יחודשו עד יום שני לפחות, אך בבלגיה כבר הורדה הכוננות הביטחונית בדרגה אחת. 

אחיו של אל־בקראווי, ברהים, זוהה היום כאחד משני המחבלים המתאבדים שביצעו את הפיגוע בנמל התעופה בבריסל. ברהים תועד במצלמות האבטחה לצד שני אנשים, שאחד מהם היה המחבל המתאבד השני בפיגוע בנמל התעופה והשני נמלט. לפי דיווחים לא מאומתים בתקשורת הבלגית, המחבל השני המתאבד היה נאג'ים אל־עשראווי, שהיה אחראי להרכבת מטעני הנפץ בבריסל ובפיגועים בפריז בנובמבר.

מתקפת הטרור בבריסל: סיקור נרחב הפיגועים פוצצו את הבועה האירופית של בריסל / אנשיל פפר | מזרח תיכון חדש - באירופה / עמוס הראל | פיגועי בריסל ואיסטנבול הוכיחו: הלוט"ר מיותר / אמיר אורן | בחיפוש מתמיד אחרי המתכון שממנו מייצר דאעש פיגועים / צבי בראל | הצעירים של מולנבק חיים בלב בלגיה, אבל מזדהים עם הפלסטינים

מוקדם יותר השבוע מסרו הרשויות בבריסל כי אל־עשראווי היה שותפו של סלאח עבדסלאם, החשוד המרכזי במתקפה בפריז, שנעצר בבריסל בשבוע שעבר. אחיו של אל־עשראווי, מוראד, גינה את מעשיו של אחיו והבהיר כי לא עמד איתו בקשר מאז נסע נאג'ים לסוריה. זוהי תגובתו הראשונה של מי מבני משפחתם של המחבלים. המחבל השלישי מהפיגוע בנמל התעופה, שנראה בצילומים כשהוא חובש כובע ומשקפיים, נמלט ככל הנראה מבלי שהפעיל את מטען הנפץ שלו. המשטרה מחפשת אחריו, אולם זהותו עדיין אינה ידועה. בפיגועים בבריסל נהרגו 31 בני אדם ונפצעו כ–300, מהם עשרות במצב קשה.

ראש היורופול, רוב ויינרייט, הזהיר היום כי איום המתקפה ביבשת של ארגון המדינה האיסלאמית גדול יותר ממה שהוערך עד כה. לדבריו פעילי טרור אימצו גישה "אגרסיבית יותר" כלפי אירופה, ורשויות הביטחון מתמקדות בכ–5,000 אנשים שלפי החשד הקצינו באירופה ונסעו לסוריה להילחם. רבים מהם שבו לאחר מכן ליבשת. "אנו עומדים בפני איום ביטחוני מסוכן ודחוף יותר מצד הארגון המכונה המדינה האיסלאמית", אמר ויינרייט לבי־בי־סי, "זהו איום לא רק על צרפת ובלגיה, אלא על כמה מדינות אירופיות בו זמנית. זהו ללא ספק האיום החמור ביותר שעמדנו מולו לפחות עשור".

בפגישת חירום של שרי הפנים והמשפטים של האיחוד האירופי הבטיחו המשתתפים לחלוק מעתה כל מידע ביטחוני רלוונטי עם חברות האיחוד. הפגישה נערכה בין היתר על רקע הביקורת שנשמעה על כישלונן של הרשויות בבלגיה למנוע את הפיגועים חרף המידע שהיה בידיהם. 

כחלק מביקורת זו, שרי הפנים והמשפטים של בלגיה, יאן יאמבון וקואן גינס, הציעו היום להתפטר מתפקידם עקב כשלונם לעקוב אחר ברהים אל בקראוי, אחד המחבלים המתאבדים מהפיגוע, שגורש פעמיים מטורקיה בשנה שעברה עקב חשדות למעורבותו בטרור. ראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, סירב לקבל את התפטרותם וביקש מהם להישאר. 

אל בקראוי גורש מטורקיה ביולי האחרון, לאחר שאותר סמוך לגבול הסורי, ופעם נוספת באוגוסט, כששב לאנטליה. אל בקראוי הגיע לטורקיה לאחר שהפר את תנאי המבחן שלו בבלגיה. הוא שוחרר מהכלא אחרי שריצה פחות ממחצית מתשע שנות המאסר שנגזרו עליו עקב שוד מזוין. השלטונות הטורקיים עדכנו את הרשויות בהולנד ובבלגיה כי אל בקראוי הוא לוחם זר בשורות דאעש המנסה להגיע לסוריה, אך השלטונות הבלגים השיבו כי הוא אמנם בעל עבר פלילי, אך איננו פעיל טרור.

"ניתן לשאול איך קרה שהוא שוחרר מוקדם ואיך פספסנו את ההזדמנות לתפוס אותו כשעוד היה בטורקיה, אני מבין את השאלות", אמר יאמבון, איש ימין ולאומן פלמי. "תחת הנסיבות, הדבר הנכון היה לקחת אחריות פוליטית והצעתי את התפטרותי". יחד עם זאת, לאחר שבקשתו סורבה, הוסיף יאמבון: "בזמן מלחמה אי אפשר פשוט לעזוב את הזירה".

היום נערך בבריסל שימוע בעניינו של החשוד המרכזי בפיגועים בפריז, עבדסלאם, בעקבות מעצרו. הרשויות בבלגיה הגישו נגדו כתבי אישום על עבירות טרור, וצרפת מבקשת שיוסגר אליה. עבדסלאם, אזרח צרפתי שגדל בשכונת מולנבק בבריסל, חמק מהמשטרה כמה פעמים, כולל יממה לאחר המתקפה בפריז, אז חצה את הגבול מצרפת לבלגיה. לפי ראיות שונות, ייתכן שהמחבלים בבריסל ביצעו את הפיגועים השבוע בחיפזון משום שחששו כי הרשויות סוגרות עליהם לאחר מעצרו של עבדסלאם.

עורך דינו של עבדסלאם אמר לאחר השימוע כי מרשו לא ילחם בניסיון להסגירו לצרפת, וכי הוא רוצה כעת לשוב למדינה על מנת "להסביר את עצמו". עורך הדין הוסיף כי עבדסלאם רוצה לחזור לפריז "בהקדם האפשרי", וכי הוא מעריך שהדבר יקרה תוך שבועות. עוד הוסיף כי עבדסלאם טוען שלא ידע מראש על הכוונה לבצע את הפיגועים בבריסל.

צילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ