מחדלי ביטחון במתקני גרעין בבלגיה מעוררים חשש מפני התקפת ג'יהאדיסטים

רצח שומר בתחנת כוח וגניבת תג הזיהוי שלו השבוע מצטרפים לשורת אירועים מדאיגים. בין היתר נפרצה מערכת המחשוב של סוכנות הגרעין הבלגית, ועובדים במתקן גרעין הצטרפו לדאעש בסוריה

ניו יורק טיימס, רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראות שלוש ארובות ענק של תחנת כוח גרעינית, השוכנת סמוך לנהר
תחנת הכוח בטייאנג', ב-2014צילום: אי־אף־פי

על רקע חקירת רשת פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ושורת פשיטות שנערכו בסוף השבוע בבלגיה, צרפת וגרמניה, החלו הרשויות להפנות את תשומת ליבן לרמת האבטחה במתקני הגרעין של בלגיה. חקירת המתקפה הקטלנית בבריסל עוררה חשש כי הג'יהאדיסטים מעוניינים לתקוף, להסתנן או לחבל במתקני הגרעין של המדינה האירופית, או לגנוב מהם חומרים רדיואקטיביים. התפתחות זו מדאיגה במיוחד במדינה שלה היסטוריה של מחדלי ביטחון במתקני גרעין, מערך מודיעין חלש ורשת טרור שנטמעה היטב.

על פי העיתון DH, יומיים לאחר מתקפת הטרור בנמל התעופה ובתחנת המטרו בבריסל, אז נהרגו 32 בני אדם, נרצח אדם העובד כשומר בתחנת כוח גרעינית בבלגיה ותג הזיהוי שלו נגנב. העיתון DH דיווח כי הרשאות הביטחון של תג הזיהוי הגנוב בוטלו מיד לאחר גילוי גופת השומר סמוך לעיר שארלרואה. כמו כן, הרשויות בבלגיה לקחו אתמול (שישי) את תגי הזיהוי של כמה עובדים באחת משתי תחנות הכוח הגרעיניות של בלגיה, בעיירות דואל (Doel) וטייאנג' (Tihange), שמהן נשלחו כל העובדים הלא חיוניים לביתם שעות לאחר המתקפה בבריסל. היום שללה הפרקליטות בשארלרואה את החשד כי לרצח המאבטח יש קשר לטרור.

עם זאת, על פי דיווח שפורסם שלשום בעיתון DH, שני האחים שפוצצו עצמם בפיגועים בבריסל, חאליד וברהים אל־בקראווי, שקלו לתקוף מתקן גרעיני במדינה, אך שורת מעצרים של חשודים בפעילות טרור הכריחה אותם לזרז את תוכניותיהם ולמקד את מאמציהם בבירת בלגיה. בעקבות חיפוש שנערך בנובמבר אשתקד כחלק מחקירת מתקפת הטרור בפריז ב-13 בנובמבר, אז נהרגו 130 בני אדם, מצאו חוקרים סרטון שהכינו האחים, העוקב אחר ראש תוכנית הגרעין הבלגית. בסרטון שאורכו כמה שעות מתועדת הכניסה לביתו של ראש תוכנית הגרעין בצפון המדינה האירופית.

כשנשאל השבוע אם קיים איום כי פעילי המדינה האיסלאמית ישיגו נשק גרעיני, אמר שר הגנה של בריטניה מייקל פאלון כי זהו "איום חדש". מומחים ציינו כי האפשרות שהטרוריסטים ישיגו מספיק אורניום מועשר וישתמשו בו בפצצה המופעלת על ידי ביקוע גרעיני נראית בלתי סבירה. אך לדבריהם, קיימת אפשרות כי הם יבנו פצצה מלוכלכת מפסולת גרעינית או תוצרי לוואי גרעיניים. כמו כן ישנו חשש כי הטרוריסטים יגרמו להפסקת הפעילות של תחנות הכוח הגרעיניות של בלגיה, המתופעלות על ידי חברות פרטיות שמספקות כמחצית מאספקת החשמל במדינה.

חיילים, השבוע בבריסלצילום: אי־אף־פי

למתקני הגרעין בבלגיה ישנה היסטוריה של מחדלי אבטחה מדאיגים, שעוררו ביקורת מצד ארה"ב ומדינות נוספות. חלק מהמחדלים נחשבים לקטנים באופן יחסי: מערכת המחשבים של סוכנות הגרעין הבלגית נפרצה השנה ושותקה לזמן קצר. ב-2013, שני בני אדם הצליחו לטפס מעל גדר בכור המחקר בעיר מול בצפון בלגיה, פרצו למעבדה וגנבו ציוד.

אך אירועים נוספים מעוררים חששות גדולים יותר. ב-2012, שני עובדים במתקן הגרעין בעיירה דואל עזבו את עבודתם והצטרפו לג'יהאדיסטים בסוריה, ולאחר מכן נשבעו אמונים למדינה האיסלאמית. שני הגברים נלחמו בגדוד שכלל עשרות בלגים, בהם עבד אל-חמיד אבאעוד, שנחשב למוח מאחורי הפיגועים בפריז. אחד מהגברים האלו מת ככל הנראה בלחמה בסוריה, אך השני הורשע בעבירות הקשורות לפעילות טרור בבלגיה ב-2014 ושוחרר מהכלא בשנה שעברה, כך על פי פיטר ואן אוסטיין, חוקר העוקב אחר רשתות הג'יהאדיסטים בבלגיה.

כמו כן, באותו מפעל בו עבדו הג'יאדיסטים, אדם שטרם זוהה נכנס לכור מספר ארבע בשנת 2014, סובב שסתום וניקז 65 אלף ליטרים של שמן מכונות ששימן את הטורבינות. כתוצאה מהחיכוך שנוצר התחמם המתקן, דבר שהביא לעצירת פעילותו של הכור לחמישה חודשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ