אחרי סגירת הדלת לאירופה: הפליטים מוותרים על חלום גרמניה כדי להישאר ביבשת

עם חרב הגירוש מעל ראשיהם פונים הפליטים לתוכנית יישוב מחדש, שאינה כוללת את גרמניה המזמינה. אחרים מנסים להיכנס מנתיבים חלופיים כגון מצר סיציליה, היכן שחולצו היום 730 בני אדם

ניו יורק טיימס וד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראים עשרות פליטים נדחקים מול שורה של שוטרים הנושאים ציוד לפיזור הפגנות
ניו יורק טיימס וד־פ־א

בדירת חדר שבה הוא שוהה עם עוד שלושה פליטים סורים, איסמעיל חאקי אוחז בידו בחוזקה כרטיס לבן, שבו הוא תולה את כל תקוותיו. "זה הסיכוי היחיד שלנו", הוא אומר כשהוא ועמיתיו מציגים את הכרטיסים המעידים כי הם הגישו בקשת מקלט מדיני. "אנחנו לא יודעים לאיזו מדינה נגיע בסופו של דבר אם הבקשה שלנו תתקבל. אבל לפחות נהיה באירופה", הוסיף חאקי. ארבעת הגברים הגיעו ליוון בחודש שעבר, לאחר מסע מסוכן וארוך מהעיר חאלב שבסוריה. אך עם הגיעם גילו שהנתיב לגרמניה נסגר. בייאושם, לאחר שהמתינו שבועיים במחנה צבאי, הם פנו לאפשרות האחרונה שעמדה בפניהם, והצטרפו לתוכנית היישוב מחדש של האיחוד האירופי, שתאפשר להם להגיע לכל מקום באירופה – זולת גרמניה.

בשל סגירת נתיב הפליטים לגרמניה, יעד מועדף על פליטים, תקועים כעת יותר מ–50 אלף מהם כעת ביוון. כעת, עם תחילת יישום ההסכם בין האיחוד האירופי לאנקרה, לפיו יושבו הפליטים המגיעים ליוון לטורקיה, רבים מהם מבינים כי יתקשו להגשים את חלומם להגיע למדינות צפון אירופה העשירות. על כן החלו הפליטים מחפשים חלופות: חלק מאלו שעדיין לא הגיעו לאירופה מנסים לחצות לאירופה דרך מצר סיציליה, שמול חופיה חולצו היום כ–730 פליטים, ואילו אלו שכבר הגיעו ליבשת עושים כל מאמץ למצוא דרך להישאר בה באופן חוקי.

פליטים, היום בגבול מקדוניה-יווןצילום: אי־אף־פי

חלק מהפליטים מנסים כעת להתיישב ביוון, היכן שרבע מהאכולוסייה מובטלת והמדינה סובלת מקשיים. אך רבים יותר מקרבם מנסים להיכנס לתוכנית היישוב מחדש של האיחוד, שכחלק ממנה צפויים להיקלט 160 אלף פליטים, רובם מהמזרח התיכון, במדינות ברחבי אירופה. "אנשים מפחדים. רבים אומרים שאין להם תקווה", אומר יוסף קארויה, סורי השוהה זה כמה שבועות בנמל אתונה, לאחר שרוסס בגז מדמיע כשניסה לחצות את גבולה הצפוני של יוון. "הם יירשמו עכשיו לתוכנית היישוב מחדש", הוסיף קארויה, "הם עייפים ויילכו לכל מקום שיציעו להם באירופה". בעודו מדבר סורק קארויה בעיניו כ–5,000 נשים, ילדים וגברים השוהים בנמל בתנאים עלובים.

העיתוי פועל לרעתם של פליטים אלה. מאז הפיגועים שביצעו טרוריסטים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בבריסל בשבוע שעבר, שבהם נהרגו 28 בני אדם, ממקדת אירופה את תשומת לבה בביטחון, וגוברים הסיכויים שתוחמר מדיניות ההגירה של היבשת. הפיגועים החריפו ויכוח מר בסוגיה, וכעת יותר מעבר ניתן לשמוע פוליטיקאים מהימין הקוראים לעצור את כניסת הפליטים ליבשת, וקושרים בינם לטרור. כך לדוגמה, בשל הפיגועים חזרה בה פולין מהבטחתה לקלוט יותר מ–6,000 פליטים כחלק מתוכנית היישוב מחדש.

המצב הנוכחי מעצים את האי וודאות בנוגע לעתיד חאקי וחבריו. לאחר שנרשם לתוכנית בסוכנות האו"ם לפליטים הוא הועבר מהמחנה הצבאי בצפון יוון לדירה הקטנה באתונה. "אנחנו מקווים שכל המדינות ישמרו על ראש פתוח. אבל אחרי בריסל אני כבר לא יודע", אמר. עם זאת, הרוחות החלו נושבות נגד הפליטים עוד לפני הפיגועים. ההסכם החדש בין האיחוד לטורקיה, המתיר לגרש פליטים החל מהרביעי באפריל, נחתם במהירות בשבוע שעבר כדי להרתיע פליטים מלהגיע לאירופה, לאחר שבשנה שעברה נכנסו ליבשת יותר ממיליון בני אדם. על רקע התפתחות זו הודיעו סוכנויות סיוע על הפסקת פעילותן ביוון, במחאה על ההסכם שלטענתן מנוגד לחוק הבינלאומי.

המדינות המתנגדות לכניסת הפליטים ליבשת מתנגדות גם ליישום הסכם היישוב מחדש של האיחוד האירופי, שנחתם בספטמבר אשתקד אך עד כה לא יושם. לפי אותו הסכם, מדינות האיחוד הסכימו לקחת לתחומן פליטים מיוון ומאיטליה כדי לסייע לשתי מדינות אלו, שאליהן מגיעים רוב הפליטים. עם זאת, אוסטריה, הונגריה וסלובקיה מסרבות למלא אחר ההסכם. מדינות אחרות גוררות רגליים: צרפת הסכימה לקלוט רק 1,300 פליטים מתוך 19,431 שהבטיחה לקבל, גרמניה 40 מ–27,479 ובלגיה 30 מ–3,788. בסך הכל, מאז שנחתם ההסכם יושבו מחדש פחות מאלף פליטים.

חאקי שמע על התוכנית במחנה הצבאי, שם סוכנות האו"ם לפליטים וארגוני סיוע אחרים מספקים לפליטים מידע ומסייעים להם להירשם. מרגע שנרשמו לתוכנית, פליטים יכולים לעבור לאחד מ–20 אלף חדרים בבתי מלון, דירות או משפחות, שהאו"ם מממן עבורם ומנוהלים על ידי ארגון הסיוע היווני "פרקסיס". אותו ארגון מספק להם תלושי מזון וטיפול רפואי בעודם ממתינים להחלטה בעניינם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ