אדריכל איחוד גרמניה, הנס-דיטריך גנשר, מת בגיל 89

כהונתו התאפיינה בחתירה לעבר דיאלוג, משא ומתן ופיוס - הן מול ארה"ב ומדינות המערב והן מול בריה"מ. בישראל נמתחה ביקורת על תפקוד המשטרה תחתיו במהלך אירוע הטרור באולימפיאדת מינכן

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

מת הנס-דיטריך גנשר, שכיהן כשר החוץ של המדינה במשך כ-20 שנה. גנשר, שמת בגיל 89 ביום שישי, עיצב את פניה של גרמניה ונחשב לאדריכל של איחוד גרמניה המערבית והמזרחית.

הנס-דיטריך גנשר נולד ב-1927 היה חבר במפלגה הנאצית ולוחם בצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה. אחרי המלחמה למד משפטים, הוסמך כעורך דין ונכנס לפוליטיקה.

גנשר, ספטמבר 2009צילום: אי־פי

בין 1969 ל-1974 היה גנשר שר הפנים של גרמניה המערבית. באמצע כהונתו, בחודש ספטמבר 1972, אירע טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן. האירוע החל כחטיפה של הישראלים, שנלקחו כבני ערובה בידי הטרוריסטים הפלסטינים, ואולם כוח המשטרה הגרמני שנשלח לחלץ אותם נהג ברשלנות ובחובבנות.

על רקע האסון שהושפע מהתנהלות המשטרה נמתחה ביקורת חריפה בישראל על גנשר, זאת בהתייחס לסירובו להצעתה לשלוח לגרמניה יחידה מיוחדת שתסייע בטיפול במשבר. חודש אחר כך הוא אף הסכים לשחרר שלושה מהטרוריסטים שביצעו את הטבח, לאחר שמחבלים אחרים חטפו מטוס גרמני של "לופטהנזה".

בין 1974 ל-1992 היה שר החוץ וסגן הקנצלר של גרמניה המערבית בממשלות בראשות הקנצלרים הלמוט שמידט והלמוט קוהל. כהונתו התאפיינה בחתירה לדיאלוג, למשא ומתן ולפיוס בימי המלחמה הקרה ואחריה. את האסטרטגיה הזו, שאופיינה בניסיון "להסתדר עם כולם" וזכתה לכינוי "גנשריזם", הוא הפגין כלפי כל הצדדים – הן ארה"ב ומדינות המערב והן ברית המועצות.

ב-30 בספטמבר 1989 נכנס לספרי ההיסטוריה, כשבישר לאלפי גרמנים ממזרח גרמניה, אשר נמלטו מארצם כשפניהם מערבה, כי יוכלו לעשות זאת. דבריו נאמרו ממרפסת שגרירות גרמניה המערבית בפראג, ועוררו התרגשות רבה בקרב קהל המאזינים.

בהמשך מילא תפקיד חשוב באיחוד גרמניה, שהיה עבורו הגשמה של חלום, ונחשב לאחד מאדריכליו. במלאת 25 שנה לאיחוד אמר כי "גרמניה החדשה באירופה החדשה אין משמעותה יותר כוח, אלא יותר אחריות. אחראיות לעולם של שוויון, בו כולם מודעים לעובדה שאומה לא תשגשג לטווח הארוך בשעה שאחרות נותרות עניות".

גנשר הביע חשש מפגיעה באיחוד היבשת, וקרא לא לחלק מחדש את היבשת ולהפוך את אירופה ל"מקרה מבחן לסדר צודק". לדבריו, גרמניה יכולה לשמש כ"מנוע של רעיונות" כדי לדחוף קדימה את האיחוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ