ראש ממשלת ספרד פועל לביטול הסייסטה בניסיון לחזק את כלכלת המדינה

ראש הממשלה רחוי החליט לייעל את יום העבודה בשורת חוקים, וסקרי דעת קהל במדינה אף מראים תמיכה במהלך. רחוי: אמנם העבודה תהיה רציפה יותר, אך גם תסתיים מוקדם יותר

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

יום שני, השעה שלוש אחר הצהריים, ועל דלתה של חנות בגדים פופולרית במדריד נכתב כי היא סגורה בין השעות שתיים וארבע. יש תיירים שיתמהו ואף יכעסו, אך לבטח יש גם כאלה שיתמלאו קנאה לנוכח שעות העבודה השונות בספרד. יותר נכון, לאור קיומה של ה"סייסטה" שבגללה יוצאים עובדים להפסקה של שעתיים־שלוש במהלך שעות הצהריים לצורך ארוחה קלה, מנוחה ואף שינה.

אלא שעתה נדמה כי הספרדים עומדים לפני שינוי סדרי עולם, או לכל הפחות שינוי בהרגלי המנוחה. הטלגרף הבריטי מדווח כי בניסיון לחזק את כלכלתה המקרטעת של מדינתו, פועל ראש ממשלת ספרד בפועל, מריאנו רחוי, לייעל את יום העבודה בשורת חוקים. גולת הכותרת שלהם היא ביטול הסייסטה. ולמי שכבר מתחיל לחשוש מנגיסה בזמנו הפנוי, מזכיר ראש הממשלה כי אמנם העבודה תהיה רציפה יותר, אך גם תסתיים מוקדם יותר.

תחרות סייסטה במדריד
תחרות סייסטה במדרידצילום: אי־אף־פי

כיום מתחיל יום העבודה במשרדים בעשר בבוקר ומסתיים בשמונה בערב. באמצע מתפנים העובדים להפסקה המסורתית. עתה הם יוכלו לשים פעמיהם הביתה שעתיים קודם. "אני אמצא תמימות דעים כדי להבטיח שיום העבודה יסתיים בשש בערב", אמר רחוי.

אך ראש הממשלה לא עוצר כאן. בחזונו הוא רואה את העובדים הולכים הביתה בשעת בין ערביים כשלפחות בחלק מחודשי השנה השמש עדיין תהיה בשמים. כיצד יעשה זאת? יעביר את ארצו לשעון גריניץ', כמו בריטניה. כיום מקדימה ספרד את הממלכה המאוחדת בשעה אחת, אף שמדריד שוכנת ממערב לרוב חלקי אנגליה. זאת תולדה של החלטתו של הגנרל פרנקו ב–1942, שהחליט לאור תמיכתו בגרמניה הנאצית להיצמד לאזור הזמן שלה. ייתכן שעתה יוחזר הזמן לאחור.

אור או חושך, הסוגיה העיקרית המעסיקה את הספרדים היא עדיין הסייסטה, שנדמה כי תמיד היתה חלק מהמדינה ואופיה. למעשה, ראשיתה בימים שבהם התבססה כלכלת המדינה על חקלאות, והפועלים התקשו לעבוד בשעות הצהריים בחום של 40 מעלות. כלל לא בטוח שכיום, כאשר הספרדים עובדים בבניינים שמיזוג האוויר בהם הוא דבר שבשגרה, זה עדיין רלוונטי. ואכן, סקרי דעת קהל מראים תמיכה בצעדיו של ראש הממשלה בפועל.

וייתכן שהסיבה אינה רק ההגעה המוקדמת הביתה. אף שהספרדים מתחילים לעבוד בשעה מאוחרת יותר ויש להם הפסקת צהריים, הם שוהים במקומות העבודה שלהם זמן רב יותר מעמיתיהם בגרמניה. ועם זאת, תפוקתם פחותה בהרבה מזו של הגרמנים.

יתר על כן, מאחר שחיי החברה בספרד נמשכים עמוק לתוך הלילה, וגם מי שנמצא בביתו לא ממהר ללכת למיטה (שעות צפיית השיא בטלוויזיה הן בין 10 בערב ל–2 לפנות בוקר), לספרדים יש בממוצע שעת שינה אחת פחות כל לילה.

הרעיון של רחוי אינו כה אוונגרדי. כבר לפני כשלוש שנים קראה ועדה פרלמנטרית לערוך רפורמה בשעות העבודה המסורתיות. "אנחנו זקוקים לשעות עבודה גמישות יותר, לצמצום הפסקות הצהריים שלנו ולייעול פגישות העסקים שלנו. להגביל את הזמן שהן נמשכות ולדרוש דייקנות", נכתב בדו"ח הוועדה הלאומית להנמקת שעות העבודה. אך עתה נדמה שהרפורמה קרובה מתמיד.

ואולם הוושינגטון פוסט מבקש להזכיר כי יש גם יתרונות להרגלים הספרדיים. במחקר שפורסם בחודש שעבר בכתב העת Journal of Human Hypertension התגלה קשר בין מנוחת צהריים לירידה בסיכון ללחץ דם גבוה. סקר שנערך ב–2007 ביוון הראה כי הסיכוי למות ממחלת לב אצל מי שנוהג לנוח באופן קבוע בשעות הצהריים נמוך יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ