מכה ליציבות האיחוד האירופי: הולנד דחתה במשאל עם הסכם להידוק היחסים עם אוקראינה

תבוסתה של ממשלת הולנד, על אף שהמשאל אינו מחייב, מהווה ניצחון לגוש האירו-סקפטי במדינה. נוכח שיעור ההצבעה והתנגדות המצביעים הבהיר ראש הממשלה רותה כי לא ניתן להתקדם עם ההסכם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת הולנד מארק רוט מצביע בקלפי, אתמול
רויטרס

ממשלת הולנד הודיעה אתמול (רביעי) כי היא עשויה לשקול מחדש אם לתמוך בהסכם שיביא להידוק היחסים בין האיחוד האירופי לאוקראינה, אחרי שרוב מצביעים דחה אותו במשאל עם לא מחייב שנערך במדינה. הולנד היא המדינה היחידה באיחוד שטרם אשררה את ההסכם עם אוקראינה, דבר שמונע את יישומו, שכן הוא דורש את תמיכת כל 28 המדינות. 

לפי תוצאות ראשונות, רק 36% הצביעו בעד ההסכם עם אוקראינה בעוד 64% התנגדו. שיעור ההצבעה עמד על 32% - קצת יותר משיעור ההצבעה הנדרש כדי שהמשאל יקבל תוקף. מדובר במפלה לממשלתו של מארק רותה, שהביעה תמיכה באשרור ההסכם.

רותה אמר כי "זה ברור שההחלטה של הרוב היא נגד ההסכם, אולם השאלה שנותרה פתוחה היא האם שיעור ההצבעה מספיק. שיעור ההצבעה הוא כרגע מעל 30% ויש יתרון ברור למחנה המתנגדים להסכם. לכן, לדעתי, הליך אשרורו לא יכול להמשיך להתקדם". משאל העם הנוכחי אינו מחייב את הממשלה לפעול לפי תוצאותיו, אלא הוא יכול לייעץ לה בלבד, אם שיעור ההצבעה יגיע ל-30%.

ההצבעה, שיוזמיה הם אנשי המחנה המתנגד להידוק הקשרים בין מדינות האיחוד, נתפשת כמבחן לכוחם של האירו-סקפטים ביבשת, שלושה חודשים לפני שבריטניה תצביע במשאל עם על הישארותה באיחוד. האירו-סקפטים הציגו את המשאל כהזדמנות נדירה של העם ההולנדי להצביע נגד האיחוד ונגד האופן שבו הוא מתנהל, במיוחד בנושא ההגירה.

כרזת תעמולה של התומכים בהסכם המציגה את פוטין מנסה להשתלט על אירופה, השבועצילום: בלומברג

ההסכם שאליו נדרשו ממשלות אירופה לאשרר הוא הסכם שיתוף פעולה רחב בנושאים פוליטיים, סחר והגנה עם אוקראינה. ההסכם הוא זמני וצריך להיות מאושרר על כל סעיפיו על ידי על 28 המדינות. הולנד היא כאמור המדינה היחידה שעדיין לא עשתה זאת.

משאל העם הנוכחי הוא הראשון בהולנד מאז 2015, השנה שבה עבר חוק המאפשר לקיים משאלי עם על כל נושא שלגביו נאספו 300 אלף חתימות באינטרנט. חירט וילדרס, מנהיג מפלגת החירות האירו-סקפטית, קרא למצביעים לשלוח מסר לאירופה ולהתנגד להסכם. "ההסכם הזה עם אוקראינה לא מתאים לאינטרסים של העם ההולנדי. אני מקווה שבהמשך, גם בבריטניה ובמדינות נוספות באירופה יפעלו כמונו", אמר.

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו אמר בתגובה למשאל העם כי אוקראינה לא חושבת ששיתוף הפעולה שלה עם האיחוד האירופי נמצא בסכנה למרות תוצאות המשאל ההולנדי. "זה לא מסכן את דרכה של אוקראינה לאיחוד האירופי", אמר פורושנקו. עם זאת, שר החוץ האוקראיני פבלו קלימקין אמר כי קייב קיוותה לתוצאה טובה יותר במשאל. "שום דבר לא ישתנה ביישום הפרקטי. ההסכם יימשך כמו עכשיו באופן טנטטיבי", אמר קלימקין.

ב-2014 הדיחו גורמים פרו-מערביים ופרו-אירופאיים את הנשיא הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ' אחרי שהתנגד לחתום על הסכם שיתוף פעולה עם האיחוד האירופי. ההדחה הביאה בסופו של דבר למלחמת אזרחים קשה במזרח אוקראינה, שם מתגורר רוב רוסי ששואף להתנתק מקייב ולהתאחד עם רוסיה או להקים מדינה עצמאית.

במארס אותה שנה סיפחה רוסיה התומכת בבדלנים את חצי האי קרים באופן חד צדדי, מה שהביא לכעס בינלאומי נגדה ולסנקציות כלכליות קשות. בפברואר 2015 נחתם הסכם הפסקת אש בין הצדדים במזרח אוקראינה, אך הוא מופר מפעם לפעם. ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב אמר כי דחיית ההסכם על ידי המצביעים ההולנדים מציג את העמדה האירופית ביחד למערכת הפוליטית באוקראינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ