יישום ההסכם עם אנקרה ממשיך: האיחוד האירופי גירש עוד פליטים מיוון לטורקיה

מעבורת ועליה 45 גברים פקיסטנים הגיעה לטורקיה, שבמקביל אישרה הסכם שמאפשר לה להחזיר אותם בחזרה למולדת. פליטים המיועדים לגירוש מיוון מאיימים: מעדיפים להתאבד ולא לחזור לטורקיה

"הארץ", רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ", רויטרס וגרדיאן

קבוצה שנייה של פליטים גורשה היום (שישי) בחזרה לטורקיה מיוון כחלק מההסכם בין האיחוד האירופי לבין טורקיה בניסיון לעצור את שטף הפליטים ליבשת. הקבוצה הנוכחית כללה 45 גברים פקיסטנים שהגיעה לטורקיה. בי-בי-סי דיווח כי אנשי משמר החופים היווני פינו מים שלושה מפגינים שניסו למנוע מהמעבורת שעליהם הועלו הגברים להפליג מהאי לסבוס. מפגינים נוספים ניסו לפרוץ את שערי הכניסה לנמל בעיר מיטליני.

ביום שני גורשו כ-200 פליטים ומהגרים, רובם פקיסטנים, מיוון לטורקיה, אולם מאז הגירוש נעצר בגלל עלייה במספר בקשות המקלט שהוגשו על ידי פליטים שניסו למנוע את גירושם. תחת הסכם הפליטים בין אנקרה לבין האיחוד האירופי, כל המהגרים והפליטים שהגיעו ליוון החל מ-20 במארס יגורשו בחזרה לטורקיה אם הם לא יגישו בקשות מקלט או אם הבקשות שלהם יידחו. על כל פליט סורי שיוחזר לטורקיה, האיחוד האירופי התחייב לקבל באופן חוקי בשטחו פליט סורי אחר שביקש באופן מסודר להיכנס ליבשת.

צילום: אי־אף־פי

כל פליט או מהגר שמגורש מלווה בשומר מסוכנות משמר הגבולות של האיחוד האירופי, פרונטקס. דוברת הסוכנות, אווה מונקיור, אמרה כי עד כה לא היו בעיות להביא את המהגרים והפליטים מהמחנות בהם שוכנו לנמל. "לכל מגורש היה ליווי וצוות גיבוי. על המעבורות ישנם רופא ומתרגם", הוסיפה מונקיור. לדבריה, "בדרך לטורקיה הפליטים יקבלו מים וארוחת בוקר. כולם רצו לחזור. אף אחד לא הראה למלווים שלנו שהוא התחרט בדקה ה-90 ורוצה להגיש בקשת מקלט".

מרשות המכסים של יוון נאמר לבי-בי-סי כי כ-140 בני אדם צפויים להיות מגורשים מיוון לטורקיה בשתי סירות. לסירה השנייה שתצא היום צפויים לעלות 95 בני אדם שיגיעו מאיים נוספים. כל מי שיגורש ואינו סורי יישלח למרכזי גירוש בעוד שהסורים יילקחו למחנות פליטים במקומם של הפליטים שהתקבלו באופן רשמי באירופה.

במהלך הלילה אישרה טורקיה הסכם שיאפשר למדינה לגרש מהגרים פקיסטנים שיגיעו לשטחה בחזרה למולדתם. מבין כל הפליטים והמהגרים המגיעים ליוון בדרך למדינות האיחוד, אזרחי פקיסטאן הינם הקבוצה הרביעית בגודלה, אחרי הסורים, האפגנים והעיראקים. בשלוש החודשים הראשונים של השנה נכנסו 5,317 פקיסטנים ליוון. כמה מהם פתחו בשביתת רעב במחנה מוריה שהוקם באי לסבוס. "אנחנו מסכנים את חיינו כדי להגיע לכאן. אנחנו לא רוצים לחזור לטורקיה משום שהיא תחזיר אותנו בחזרה לפקיסטאן", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית אחד המהגרים בשם עלי.

הגרדיאן דיווח כי פליטים ומהגרים סורים ואפגנים שמאוימים בגירוש מאיי יוון אמרו כי הם מעדיפים להתאבד מאשר להיות מגורשים כחלק מההסכם. סואאוב נורי מקאבול, שמוחזק במחנה פליטים באי כיוס אמר כי "אם הם יגרשו אותנו, אנחנו נתאבד, לא נחזור בחזרה". גבר נוסף שעמד לצדו הזהיר מפני "מראות נוראיים" אם הרשויות ביוון יתעקשו לרדוף את הפליטים, כפי שכבר התריעו ארגוני זכויות אדם. "אנחנו לא טרוריסטים", אמר פליט בשם אקימי, "אנחנו פליטים. התנאים פה קשים מאוד. אין מים. הם מכים נשים בהיריון. למה הם מתנהגים אלינו ככה? אנחנו רק רוצים מקלט".

איומים דומים שהפליטים יפגעו בעצמם נשמעו גם באי לסבוס בשבוע שעבר. במכתב שהעביר עובד סיוע לגרדיאן ממחנה הפליטים מוריה, כתבו הפליטים כי הם מעדיפים "לקבל את המוות" מאשר להיות מגורשים לטורקיה. "כולנו נתאבד אם הם יגרשו אותנו", כתבו.

בתוך כך, משרד הפנים של גרמניה הודיע היום כי בשלושת החודשים הראשונים של השנה (ינואר-מארס) הוגשו לרשויות במדינה 181,405 בקשות מקלט. לדברי בכירים במשרד, מדובר בעלייה של 112% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הסיבה לקפיצה הגדולה במספר בקשות המקלט היא משום שרובם הגדול של יותר ממיליון הפליטים שהגיעו לגרמניה שנה שעברה נאלצו בתחילה להירשם במדינות שבהן הם חיכו שבועות ולעתים חודשים עד שיוכלו להגיש בקשות מקלט.

לאחר שמדינות רבות סגרו את שעריהן בפני הפליטים ובכך חסמו את נתיב הבלקן בדרך למערב ולצפון אירופה, נרשמה ירידה גדולה במספר הפליטים שנכנסו לגרמניה. זאת לעומת כ--10,000 הפליטים שנכנסו למדינה בכל יום בשיא המשבר במהלך הקיץ האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ