פרובוקציה נוספת: מטוס קרב רוסי ביצע תמרון מסוכן מעל מטוס צבאי אמריקאי בים הבלטי

בתקרית שאירעה בשבוע שעבר נצמד מטוס סוחוי למטוס RC-135 של חיל האוויר האמריקאי והתגלגל מעליו עד לצדו השני. משרד ההגנה הרוסי הכחיש את "ההאשמות בתקשורת המערבית"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס RC-135 אמריקאי
מטוס RC-135 אמריקאיצילום: רויטרס

מטוס קרב רוסי ביצע תמרון אווירי מסוכן סמוך למטוס צבאי אמריקאי מדגם RC-135 המיועד לאיסוף מודיעין ביום חמישי, במה שנראה כהתגרות צבאית נוספת של מוסקבה בארה"ב מעל הים הבלטי. כך הודיע אתמול הפיקוד האירופי של צבא ארה"ב.

"ב-14 באפריל, מטוס חיל האוויר האמריקאי RC-135, שביצע טיסה שגרתית במרחב האווירי הבינלאומי מעל הים הבלטי, נתקל במטוס רוסי מדגם Su-27 שטס באופן לא בטיחותי ובאופן לא מקצועי", אמר מפקד בחיל הים האמריקאי דני הרננדס. "התקרית הזאת אירעה זמן קצר אחרי תקרית נוספת שבה שני מטוסי קרב רוסיים ביצעו כמה תמרונים בגובה נמוך סמוך למשחתת  אמריקאית דונלד קוק בים הבלטי", הוסיף. על התקרית החדשה דיווחו אתר החדשות האמריקאי The Washington Free Beacon ורשת סי-אן-אן.

כך נראה ברל-רול (גלגולי חבית) במהלך תרגיל אווירי בטקסס

לדברי הרננדס, "ישנן תקריות חוזרות ונשנות בשנה האחרונה שבהן מטוסים רוסיים התקרבו יותר מדי לכלי שיט או מטוסים אחרים וסיכנו אותם ואנחנו מודאגים מאוד מהתנהגות כזאת". הרננדס הבהיר כי המטוס האמריקאי, בואינג 707, פעל במרחב האווירי הבינלאומי "ובשום שלב לא חצה למרחב האווירי הרוסי".

"להתנהגות הלא בטיחותית והלא המקצועית הזאת יש פוטנציאל לגרום לנזק ולפגיעה בכל צוותי האוויר המעורבים בה", אמר הרננדס. "ואף חשוב מכך, המעשים האלה של טייס אחד הם ברי פוטנציאל לגרום להחרפה לא רצויה של המתיחות בין המדינות", הוסיף.

לדברי הרננדס, מטוס הסוחוי הרוסי ביצע "תמרונים אגרסיביים ובלתי יציבים" ונצמד למטוס האמריקאי במהירות גדולה מצד אחד. "ליתר דיוק", הסביר הרננדס, "הסוחוי הרוסי צלל לעבר המטוס האמריקאי וכשהוא היה במרחק כ-15 מטרים מצדו השמאלי הוא ביצע תמרון שנקרא ברל-רול (גלגולי חבית) והתגלגל מעל המטוס האמריקאי עד שהגיע לצדו הימני".

מטוסים רוסיים מבצעים תמרונים סמוך למשחתת האמריקאית בים הבלטי בתחילת שבוע שעבר

"התמרון הזה היה תוקפני וסיכן את ביטחון הצוות האווירי האמריקאי שהיה במטוס", הוסיף הרננדס. לדבריו, הממשל האמריקאי מוחה בפני הממשלה הרוסית על התקריות המסוכנות האחרונות באמצעות הערוצים הדיפלומטים המקובלים.

אתר החדשות ספוטניק דיווח כי משרד ההגנה הרוסי הכחיש שאחד ממטוסיו ביצע תמרון מסוכן ליד מטוס צבאי אמריקאי מעל הים הבלטי. דובר משרד ההגנה, איגור קונשנקוב, הוסיף כי מטוס הריגול האמריקאי התקרב ב-14 באפריל למרחב האווירי הרוסי ולאחר שראה את הסוחוי מתקרב אליו הוא שינה את כיוונו. "ההאשמות בתקשורת המערבית לפיהן מטוס Su-27 ביצע תמרון 'מסוכן' ליד מטוס RC-135 אמריקאי בים הבלטי הן שקר", אמר קונשנקוב.

בתקרית הראשונה שאירעה בשבוע שעבר, לפי הודעת הפנטגון ביום חמישי, ביצעו מטוסי סוחוי SU24 רוסיים תמרונים "אגרסיביים" בימים שני ושלישי סמוך מאוד למשחתת אמריקאית ששטה במים בינלאומיים בים הבלטי. המטוסים ביצעו 11 גיחות מעל המשחתת. כלי תקשורת בארה"ב דיווחו כי גם מסוק של צבא רוסיה טס במעגלים בגובה נמוך מסביב לספינה תוך כדי צילום תמונות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ