איטליה מאשרת: מאות פליטים טבעו למוות בים התיכון בדרכם לאירופה

שר החוץ של גרמניה הודיע כי לפחות 300 פליטים טבעו כשסירותיהם התהפכו בדרך ממצרים לאירופה. שר החוץ של איטליה אישר כי מאות בני אדם טבעו בעת שניסו לחצות את הנתיב הימי המסוכן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראית סירה שעליה עשרות בני אדם, שחלקה מתחת לפני הים

מאות פליטים שהיו בדרכם מאפריקה לאירופה טבעו היום (שני) למוות בים התיכון, כך הודיעו שרי החוץ של איטליה וגרמניה. העיתון הגרמני "צייט" (Zeitׂ) דיווח מפי שר החוץ של גרמניה, פרנק וולטר שטיינמאייר, כי לפחות 300 פליטים טבעו למוות. שר החוץ של איטליה אישר את הדיווח על מותם של פליטים רבים. עם זאת, שעות לאחר קבלת אישור על הטביעה טרם התבררו בדיוק ממדי האסון, ועל פי 41 ניצולים ששוחחו עם רשת החדשות בי-בי-סי, מספר המתים עומד על כ–500 בני אדם. בעקבות טביעה נוספת שהתרחשה היום לחופי לוב נמצאו שש גופות של פליטים.

ממשמר החופים של איטליה, יוון, לוב או איטליה, טרם התקבלה הודעה רשמית, אך על סמך המידע הקיים ניתן לקבוע כי הטביעה היום עשויה להיות אחד האסונות הגדולים של השנים האחרונות על נתיב הפליטים. "מה שבטוח זה שאנחנו שוב עם טרגדיה בים התיכון, שנה אחת בדיוק לאחר הטרגדיה במים הטריטוריאליים של לוב", אמר שר החוץ של איטליה, פאולו ג'נטילוני, בהתייחסו לאירוע בו מתו מאות פליטים מול חופי לוב באפריל 2015. 

הניצולים ששוחחו עם בי-בי-סי, מאתיופיה, סומליה, סודאן ומצרים, סיפרו כי הם נלקחו לעיר היוונית קלמטה. לדבריהם כ–240 פליטים יצאו מעיר הנמל הלובית טוברוק בדרכם לאיטליה. כשסירתם הגיעה לים הפתוח, כך סיפרו, הם הועברו לסירה גדולה יותר שעליה כבר היו 300 פליטים. הניצולים סיפרו כי הסירה הגדולה התהפכה, וכי הם נאספו על ידי ספינת מטען. רשת בי-בי-סי שוחחה עם צוות ספינת המטען, שצייין כי הניצולים ביקשו תחילה שלא ימסרו אותם למשמר החופים של יוון, שכן הם היו נחושים להגיע לאיטליה.

שעות לאחר היוודע דבר האסון פרסמו נשיא סומליה, ראש ממשלת המדינה האפריקאית ועמיתו דובר הפרלמנט הודעת תנחומים משותפת לתושבי מדינתם. על פי ההצהרה המשותפת, כ–400 פליטים, רובם מסומליה, טבעו כשסירתם התהפכה בים התיכון. 

מתנדבים מסייעים לפליטים המגיעים לחופי האי היווני לסבוסצילום: אי־פי

באירוע נוסף שהתרחש היום, 108 פליטים חולצו לצד שש גופות לאחר שסירת הגומי שלהם טבעה מול חופי איטליה, כך על פי ארגון הסיוע אס־או־אס הים התיכון (SOS Mediterranean). צוות החילוץ מסר כי הסירה עמדה לטבוע וכי המנוע שלה הפסיק לפעול.

האסונות היום התרחשו שנה בדיוק אחרי טביעתם של יותר מ־800 בני אדם שהפליגו מאפריקה במצר סיציליה. על פי נתונים המתפרסמים בתקשורת באיטליה, כוחות ההצלה שלה חילצו בחמשת הימים האחרונים יותר מ-5,800 פליטים שנקלעו למצוקה בלב ים בדרכם לחופיה. האו"ם מסר כי מראשית השנה ניסו 180 אלף בני אדם להגיע לאירופה דרך הים וכמעט 800 טבעו. 

עד לקיץ שעבר היתה איטליה במוקד משבר הפליטים ושאר אירופה התעלמה במידה רבה מהמשבר. עשרות אלפי פליטים סיכנו את חייהם בנתיב המסוכן על ספינות מבריחים רעועות שהפליגו מחופי לוב ומצרים בדרכן לאיטליה. במסע שנמשך מספר ימים והתנהל לעתים במים סוערים נספו בשנה שעברה 3,000 בני אדם.

בשלב זה גילו מבריחי הפליטים את המסלול מקו החוף הטורקי לאיים יווניים דוגמת לסבוס וכיוס. סורים ואפגנים רבים שניסו להגיע לאיטליה שינו את מסלולם לנתיב זה, שהיה נוח יותר. בששת החודשים האחרונים של השנה שעברה נכנסו ליוון יותר מ–780 אלף בני אדם דרך טורקיה, ואז דרך מדינות הבלקן לגרמניה ושוודיה, עד שמדינות הבלקן ומדינות אחרות החלו לבנות גדרות במטרה לחסום את המעבר.

אחרי שהאיחוד האירופי הגיע להסכם עם טורקיה להשבת פליטים לשטחה, שמטרתו לצמצם את זרם הפליטים ליוון, תהו פרשנים אם שטף הפליטים לאירופה ייעצר, או שהם פשוט ימצאו דרך אחרת להיכנס ליבשת, כמו למשל הנתיב הימי המסוכן יותר מלוב לאיטליה. מאז נחתם ההסכם ירד חדות מספר הפליטים המגיע ליוון, אך עדיין מוקדם לדעת אם הסורים, העיראקים והאפגנים שהעדיפו את הנתיב ההוא יחליפו אותו בכניסה דרך איטליה.

מכל מקום, איטליה עשויה לשבור את מספר השיא של 170 אלף פליטים שהגיעו אליה ב–2014 — פליטים שלא זכו לכותרות. בשעה ששטף הסורים דרך יוון ומדינות הבלקן גרם למשבר פוליטי באירופה, קלטה איטליה פליטים מגמביה, ממאלי, מניגריה, מסומליה וממדינות אחרות באפריקה התת־משוונית. "עתה משנסגר נתיב הבלקן, אנשים שואלים 'מה יקרה לאזור מרכז הים התיכון?", שואלת מדאה סבארי, דוברת סוכנות הפליטים של האו"ם בסיציליה, "לא מעניקים לזה די תשומת לב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ