רויטרס

ראש הממשלה הפרו-מערבי של סרביה, אלכסנדר ווצ'יץ', ניצח בבחירות הכלליות שנערכו אתמול (ראשון) במדינה. התוצאות מהוות הבעת אמון במדיניות שמוביל ווצ'יץ' לקידום ההצטרפות לאיחוד האירופי, ומעניקה לו ארבע שנים נוספות בשלטון עם רוב בפרלמנט הסרבי. עם זאת, ווצ'יץ' יצטרך להתמודד עם אופוזיציה אולטרה-לאומנית, הדוחה את המעורבות באיחוד האירופי ודורשת לשפר את היחסים עם רוסיה.

ווצ'יץ' הקדים את הבחירות בשנתיים בטענה כי הוא מעוניין במנדט ברור מ-6.7 מיליון המצביעים בסרביה בנוגע לרפורמות שיאפשרו לקדם את השיחות על החברות באיחוד האירופי, לקראת השלמתן ב-2019. אף שווצ'יץ' הנהיג את המדינה בתקופה של צנע, שנכפתה עליו באופן חלקי בשל הסכם הלוואה של 1.2 מיליארד אירו מקרן המטבע העולמי, המצביעים תמכו במתן כהונה נוספת לראש הממשלה בן ה-46, בעצמו לאומן קיצוני בעבר.

אלכסנדר ווצ'יץ' במסיבת עיתונאים לאחר ניצחונו בבלגרדצילום: Darko Vojinovic/אי־פי

לפי מדגמים המפלגה הפרוגרסיבית השמרנית של ווצ'יץ' צפויה לזכות במעט פחות מ-50% מהקולות, עלייה מ-48% בהם זכתה לפני שנתיים. "אלו תוצאות היסטוריות. הגענו להישגים גבוהים יותר במספרים אבסולוטיים ובאחוזים מאשר לפני שנתיים, כשהחלנו ברפורמות הקשות", אמר ווצ'יץ'. "התוצאות היום תומכות באופן ברור במאמצינו הדמוקרטיים והדיפלומטיים ובהשתלבות באירופה", הוסיף.

ווצ'יץ' יצטרך להחליט כעת האם לשלוט לבדו או להרחיב את התמיכה בו באמצעות המשך הקואליציה עם המפלגה הסוציאליסטית, שסיימה במקום השני עם 11.6% מהקולות, או עם מפלגה אחרת.

בבחירות בלטה גם השתקמותה של "המפלגה הרדיקלית" הלאומנית בראשות ווייסלב ששל, שזוכה בהאג בחודש שעבר ממעורבות בפשעי מלחמה בזמן התפרקות יגוסלביה בשנות ה-90. המפלגה צפויה לזכות בכ-7.8% מהקולות, ולהפוך למפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט לאחר ארבע שנים של היעדרות ממנו.הלאומנים יכולים להקשות על ווצ'יץ' בהתנגדות למדיניותו הפרו-אירופית, ולקרוא במקום לברית עם רוסיה. ששל הביע אכזבה בשל התוצאות אך אמר כי "בדיונים העתידיים נראה כי אנו גוברים על יריבינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ