מנהיג הלייבור: נקבע כללים חדשים נגד אנטישמיות במפלגה

על רקע הסערה שעוררו התבטאויות חברי מפלגתו, הצהיר ג'רמי קורבין כי מפלגתו תקיים בדיקה עצמאית בדבר גילויי אנטישמיות. "ללייבור היסטוריה ארוכה של מאבק בגזענות", אמר

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קורבין בצאתו מביתו בלונדון, היום
קורבין בצאתו מביתו בלונדון, היוםצילום: STEFAN WERMUTH/רויטרס

מנהגי מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, הודיע כי יקבע כללים חדשים ויקיים בדיקה עצמאית בדבר גילויי אנטישמיות במפלגתו, שאותם לדבריו הוא נחוש לעקור. זאת, על רקע הסערה שעוררו התבטאויותיהם של שני מחוקקים מטעם המפלגה וערב בחירות שבהן תתמודד הלייבור על כ-2,000 מושבים ברשויות מקומיות.

בימים האחרונים ניצבה הלייבור בקו האש בבריטניה, לאחר שנחשפו דברים שכתבה בעבר חברת הפרלמנט נאז שאה. ב-2014, טרם הפכה למחוקקת, הציעה שאה בפוסט בפייסבוק להעביר את ישראל לארה"ב כדי לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובפוסט אחר הקבילה את מדיניות ישראל לזו של אדולף היטלר.

שאה הושעתה מתפקידה והתנצלה בפני הקהילה היהודית, אלא שראש העיר לונדון לשעבר קן ליווינגסטון, שביקש להגן עליה, סיבך את הלייבור עוד יותר כאשר הצהיר בראיון: "כשהיטלר ניצח בבחירות, המדיניות שלו גרסה שצריך להעביר את היהודים לישראל. הוא תמך בציונות לפני שהשתגע והרג שישה מיליון יהודים". ליווינגסטון, שצפוי כעת לעמוד לדין פנימי על "פגיעה במוניטין" של הלייבור, התעקש גם היום (שישי) כי דבריו מדויקים ואמר כי יילחם בכל ניסיון להדיחו משורות המפלגה.

"הלייבור היא מפלגה אנטי-גזענית ביסודה ויש לה היסטוריה ארוכה ומעוררת גאווה של עמידה נגד גזענות, לרבות אנטישמיות", אמר קורבין בראיון ל"גרדיאן". "אני פעלתי נגד גזענות כי לחיי והקהילה היהודית ניצבה בלב הלייבור והפוליטיקה המתקדמת בבריטניה במשך יותר ממאה שנה".

את הבדיקה תנהל שאמי צ'אקרבאטי, לשעבר ראשת ארגון זכויות האדם "ליברטי", וסגנה יהיה פרופ' דייוויד פלדמן, ראש מכון פירס לחקר אנטישמיות בלונדון. הם יקיימו שיחות עם אנשי הקהילה היהודית וגופים אחרים כדי הבין כיצד על מפלגה להתמודד עם אנטישמיות ועם צורות אחרות של גזענות, לרבות כלפי מוסלמים. מקורות בלייבור מסרו כי השניים יתבקשו בין היתר להתוות את גבולות השיח והשפה במפלגה, ולהמליץ על פעולות ש"יבטיחו שהלייבור תכיל את בני כל הקהילות", למשל הדרכה למחוקקים חדשים.

נוסף לכך, הוועד הפועל של הלייבור צפוי לאשר קוד התנהגות חדש שיאסור על כל גילוי של גזענות. זאת, במטרה לאכוף על חברי המפלגה משמעת באופן יעיל יותר, מבלי להזדקק לסעיף ה"פגיעה במוניטין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ