היתקלות צבאית בים הבלטי: מטוס רוסי ניסה להסיט מטוס אמריקאי ממסלולו

ארה"ב מסרה כי כלי הטיס היו במרחק של כעשרה מטרים זה מזה במרחב אווירי בינלאומי, לפי רוסיה המטוס האמריקאי התקרב לגבול וכיבה את משדרו. שורת היתקלויות דומות נרשמה החודש

ד-פ-א ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ו"הארץ"

מטוס רוסי התקרב שוב באופן מסוכן למטוס ביון אמריקאי אתמול (שישי) מעל הים הבלטי - כך הודיע הפיקוד האירופי של צבא ארה"ב בשטוטגרט שבגרמניה. משרד ההגנה הרוסי מסר כי המטוס נשלח לבצע יירוט משום שכלי הטיס האמריקאי התקרב לגבולה וכיבה את המשדר שלו, שנחוץ על מנת לזהותו. 

דוברת משרד ההגנה האמריקאי בוושינגטון אמרה כי המטוס רוסי, מדגם SU-27, התקרב למרחק של כעשרה מטרים מהמטוס האמריקאי וביצע סמוך אליו תמרון אווירי באופן מסוכן ולא מקצועי. משרד ההגנה הבהיר כי בשום שלב לא חצה המטוס האמריקאי את המרחב האווירי הרוסי. 

מטוס רוסי שצולם לאחר שהתקרב למשחתת האמריקאית בים הבלטי לפני כשבועייםצילום: רויטרס

משרד ההגנה הרוסי מסר כי כל הטיסות של מטוסים רוסים נעשות "בהתאם לתקנות הבינלאומיות על שימוש במרחב האווירי", וכי "לחיל האוויר האמריקני יש שתי אפשרויות: או שלא לטוס ליד גבולותינו, או להדליק את המשדר לזיהוי". 

לתקרית זו קדמו בשבועות האחרונים תקריות דומות בהן הפתיעו מטוסים רוסיים כלי שיט ואוויר אמריקאיים החגים בים הבלטי. משרד ההגנה הבהיר עוד כי הוא מודאג מהתנהגותה של רוסיה באזור באחרונה.

שלשום דיווח אתר The Washington Freebeacon כי מיג רוסי טס במרחק של כ-15 מטרים ממטוס מעקב אמריקאי בצפון מזרח אסיה בשבוע שעבר. דובר פיקוד צבא ארה"ב באוקיינוס השקט, דייב בנהאם, אמר לאתר כי ב-21 באפריל ביצע מטוס לאיסוף מודיעין של חיל הים טיסה שגרתית במרחב האווירי הבינלאומי ונתקל במטוס רוסי מדגם Mig-31 מעל חצי האי קמצ'טקה.

לדבריו, המטוס הרוסי התקרב באופן לא בטוח ולא מקצועי למטוס האמריקאי. "היתקלויות כאלה בין ארה"ב לבין צבאות אחרים מתרחשות כל הזמן ורובן מבוצעות באופן מקצועי", ציין בנהאם, "אבל במקרה כזה, כשמדובר בהתנהגות לא מקצועית, ארה"ב נאלצת לנקוט צעדים מתאימים דרך ערוצים דיפלומטיים וצבאיים מקובלים". בחצי האי קמצ'טקה נמצא הבסיס הצבאי המרכזי של רוסיה באוקיינוס השקט. באי זה מבצעת מוסקבה גם את עיקר ניסויי הטילים שלה.

לפני כשבועיים נרשמו שתי תקריות דומות בין מטוסים אמריקאיים לרוסיים. בראשון, הודיע הפנטגון כי מטוסי סוחוי SU-24 רוסיים ביצעו תמרונים "אגרסיביים" סמוך מאוד למשחתת אמריקאית ששטה במים בינלאומיים בים הבלטי. כלי תקשורת בארה"ב דיווחו כי גם מסוק של צבא רוסיה טס במעגלים בגובה נמוך מסביב לספינה תוך כדי צילום תמונות.

במקרה השני דיווח הפיקוד האירופי של צבא ארה"ב כי מטוס קרב רוסי ביצע תמרון אווירי מסוכן סמוך למטוס צבאי אמריקאי מדגם RC-135 המיועד לאיסוף מודיעין. מטוס הסוחוי הרוסי Su-27 נצמד למטוס האמריקאי במהירות גדולה מצד אחד, וכשהוא היה במרחק כ-15 מטרים מצדו השמאלי הוא ביצע תמרון שנקרא ברל-רול (גלגולי חבית) והתגלגל מעל המטוס האמריקאי עד שהגיע לצדו הימני. זמן קצר לאחר שהמקרה דווח בתקשורת הכחיש משרד ההגנה הרוסי את "ההאשמות בתקשורת המערבית" וכינה אותן "שקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ