רויטרס, ד-פ-א, אי־פי ו"הארץ"

חברי איגודים, עובדים שכירים, סטודנטים ואזרחים מן השורה יצאו היום (ראשון) להפגין בצעדות לציון יום הפועלים הבינלאומי – אחד במאי – המתקיימות ברחבי העולם. ההפגנות מתקיימות במספר גדול של מדינות, בהן צרפת, רוסיה, טורקיה, אינדונזיה ובנגלדש. במדינות רבות שבהן כבר החלו הפגנות אחד במאי עברו האירועים עד כה בשקט יחסי, אך לא בכולן. בטורקיה נהרג אדם מסיבה שעדיין אינה ברורה לחלוטין. על פי העיתון "הורייט" הוא נהרג מפגיעת משאית הנושאת תותח מים בעת שניסה לחצות כביש.

כ-25 אלף שוטרים נשלחו לכיכר טקסים, הכיכר המרכזית באיסטנבול, היכן שהרשויות אסרו על מפגינים להתאסף, בדומה לשנה שעברה, וירו גז מדמיע על מאות מפגינים, שניסו להגיע למקום. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי יותר מ-200 בני אדם נעצרו. מוקדם יותר הגיעו הרשויות להסכמה עם כמה איגודי עובדים, על פיה הם יציינו את אחד במאי ברובע באקירוקיי, סמוך לנמל התעופה. בנוסף, על פי דיווח באנדולו, עצרה המשטרה ארבעה פעילים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), החשודים בתכנון התקפת טרור.

בצרפת הפגינו אלפים לרגל ה-1 במאי, על רקע ההפגנות הנערכות בחודש האחרון נגד תיקון לחוק העבודה שיקל על פיטורי עובדים. ההפגנות הפכו בחלקן לאלימות ובכמה כלי תקשורת דווח כי בפריז ירתה המשטרה גז מדמיע לעבר עשרות מפגינים רעולי פנים. תקריות אלימות בין מפגינים לבין שוטרים דווחו גם בערים מרסיי שבדרום המדינה ורן שבצפון.

בשבוע שעבר הפגינו 170 אלף בני אדם ברחבי צרפת נגד, באירועים בהם נפצעו עשרות שוטרים, חלקם באופן קשה. מנהיגי איגודים וסטודנטים בצרפת גינו את האלימות, אך ציינו בו זמנית כי בכוונתם להגביר את הלחץ לקראת הפגנות אחד במאי ותחילת הדיונים בתיקון לחוק העבודה מחרתיים בפרלמנט.

שוטרים מפנים מפגינים בפריז, היום

ההפגנות ברחבי אירופה רק יוצאות לדרכן בשעה זו, אך באסיה כבר התקיימו כמה אירועים. בבירת טאייוואן, טאיפיי, איגודי עובדים יצאו לרחובות כדי לדרוש מהממשלה לקצץ בשעות העבודה ולהעלות את משכורות חבריהם. רבים במדינה האסייתית טוענים כי פעולות ההתקרבות לסין שהוביל הנשיא היוצא מא יינג־ג'או הטיבו עם מעטים בלבד. צעירים במדינה סובלים מקיפאון במשכרותיהם, וטוענים כי מציאת עבודות טובות במשרה מלאה הפכה לקשה. בעשור האחרון המשכורת הבסיסית שלנו לא התקדמה", אמר אחד המפגינים, צ'ן לי־ג'ן. לדבריו, "זכויות עובדים תמיד סבלו מהזנחה".

כמו כן, עשרות אלפים מתושבי דרום קוריאה הפגינו היום נגד רפורמות בשוק העבודה שאותן מקדמת הממשלה וקראו להעלת שכר המינימום, כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי. בדומה לנעשה בצרפת, המפגינים בדרום קוריאה מוחים נגד רפורמה שלדבריהם תקל על חברות לפטר עובדים. "בואו נילחם יחד נגד החוק המרושע", קראו כ–30 אלף מפגינים שהתאספו מול בניין העירייה בסיאול.

מפגינים בפריז, היוםצילום: ALAIN JOCARD/אי־אף־פי
בתמונה נראים מאות בני אדם צועדים ברחוב ומניפים דגלים
איסטנבול, היום
איסטנבול, היום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ