על אף תדמית הכל יכול, אפילו פוטין אינו מסוגל לעצור את המיתון החריף ברוסיה

בעבר התפאר הנשיא בחלקו בצמיחת הכלכלה ובמלחמתו בטייקונים, אך מדינתו סובלת כעת מהמיתון הממושך ביותר מאז עלה לשלטון ב–1999

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חדר הישיבות בבית החרושת בפיקאלבו, שבו הטיל ולדימיר פוטין אימה על אחד הטייקונים העשירים ביותר של רוסיה לעיני מצלמות הטלוויזיה הממלכתית, נהפך למקום קדוש, למקום שבו פוטין הציג דרך חילוץ מהמצב הכלכלי הקשה של האיש הפשוט, והרגיע תסיסה בקרב פועלי בית החרושת הענקי בעיר התעשייתית הזאת. "זה קרה כאן. כאן הוא הבטיח את עתיד בית החרושת שלנו", אמר סרגיי ליאחוב, אחד ממנהלי בית החרושת, והציג בגאווה את חדר הישיבות בקומה השלישית.

אבל זה אירע לפני קרוב לשבע שנים כשפוטין, כיום הנשיא, היה ראש הממשלה. מאז הבעיות הכלכליות ברוסיה החמירו, ופוטין איננו יכול להאשים בהן רק את החמדנות של הטייקונים, כפי שעשה בפיקאלבו ב–2009.

צילום: RIA NOVOSTI / ALEXEY NIKOLSKY /

פיקאלבו וכמוה שאר חלקי רוסיה שקועים כעת במיתון הממושך ביותר מאז עליית פוטין לשלטון בסוף 1999. בחודש שעבר הזהיר הבנק העולמי כי שיעור העוני במדינה יעלה השנה ל–14.2% מהאוכלוסייה, "ויבטל הישגים של קרוב לעשור".

המשבר הנוכחי ברוסיה, שנגרם ברובו על ידי כוחות שוק שהיו מחוץ לשליטת הקרמלין, המרכזי שבהם הוא ירידת מחירי הנפט והגז, דחק את פוטין לפינה. אחרי שנים שבהן זקף לזכותו את השגשוג הכלכלי — שגם הוא התחולל ללא כל קשר לפעולותיו — ולאחר שהציג את עצמו כמנהיג שמסוגל ליישב את המשברים הכלכליים והפוליטיים הקשים ביותר, הוא נאלץ להתמודד עם משבר שחושף את גבולות כוחו ומיומנותו.

עלייה מסוימת שחלה לאחרונה במחירי הנפט עוררה בקרמלין תקווה שהגרוע מכל כבר חלף, אך עלייה זו גם הדגישה עד כמה תלוי גורלו של פוטין בכוחות חיצוניים בלתי צפויים ובלתי ניתנים לשליטה, כמו שוק האנרגיה או הסנקציות הכלכליות שהוטלו על ידי אירופה וארה"ב.

כוחו של פוטין איננו משפיע, למשל, על תערובת המלט והמים שזורמת כעת ללא שימוש לבור אחסון שעולה על גדותיו. התערובת היא תוצר לוואי של ייצור אלומינה (תחמוצת האלומיניום) במפעל התעשייתי הגדול ביותר בפיקאלבו, ובעבר הועברה למפעל השכן לייצור מלט. אך בית החרושת, שנפגע מירידת הדרישה כתוצאה מהמיתון, קיצץ את הייצור והוא צורך כעת רק כ–20% מכמויות התערובת שצרך בעבר.

פוטין לא יכול היה גם להגן על אחד מתומכיו הנלהבים ביותר — ראש העירייה דמיטרי ניקולאייב, שהושעה מכהונתו ב–19 באפריל בשל חקירה פלילית בתשלומים לא חוקיים הקשורים למפעל האלומינה ולחברת בנייה.

לפוטין, מנהיג המדינה הגדולה ביותר בעולם, שמנסה לשקם את מעמדה בזירה הבינלאומית, יש דאגות דוחקות יותר מהבעיות בפיקאלבו. אך ב–16 שנות שלטונו, אם כנשיא ואם כראש ממשלה, הוא הציג תדמית של מנהיג שיודע הכל, נמצא בכל מקום ומתעניין בכל דבר ומסוגל לטפל בבעיות של ארצו, ולו הקטנטנות ביותר.

"בסופו של דבר הוא אחראי לכל מה שמתרחש ברוסיה", אמר מקסים וולקוב, מנכ"ל בית החרושת בפיקאלבו, הגדול ביותר משלושת המפעלים התלויים זה בזה, שמאז קריסת ברית המועצות שייכים לבעלים שונים. "זה טוב מאוד אבל גם רע מאוד".

אף ששיבח את פוטין כ"מנהיג קשוח ויעיל" ששם קץ לסחף ולניוון שאפיינו את נשיאותו של בוריס ילצין בשנות ה–90, אמר וולקוב שריכוז הכוח בקרמלין גרם לכך שהנשיא "אחראי לכל האידיוטים שעובדים מתחתיו" ולפתרון כל המריבות והסכסוכים, לא משנה כמה הם פעוטים. "המדינה פשוט איננה יכולה ליישב כל סכסוך במדינה", הוסיף.

נינה סוסלובה, עובדת ותיקה בבית החרושת בפיקאלבו, רואה שחורות. לפני בקרים אחדים נאמר לה שהמשרה שלה חולקה בין שלושה אנשים, וכתוצאה מכך היא תעבוד רק שעות ספורות כל יום ומשכורתה תקוצץ בהתאם. "אנחנו צריכים לאכול, לשלם את החשבונות שלנו. אנחנו מסוגלים כעת רק לחשוב על הישרדות, לא על העתיד", אמרה סוסלובה בביקור אצל נציג האיגוד המקצועי שלה שממנו ביקשה עזרה.

פיצול משרות כזה, שמונע פיטורי עובדים ואבטלתם, נעשה יותר ויותר פופולרי בקרב מפעלים ובתי עסק שסובלים מהמיתון. אך קיצוץ המשכורות גורם לתרעומת רבה והוא מאוד לא פופולרי בקרב עובדים שהתרגלו לעליית המשכורות בתקופת פוטין.

המצב גובה מחיר מהפופולריות של פוטין, או לפחות מהאמון במדיניותו, ככל שפוחתת ההתלהבות מהרפתקאותיו בחו"ל. כ–50% מהאנשים שהשתתפו בסקר דעת קהל שנערך על ידי מרכז לבאדה העצמאי אמרו כי לדעתם רוסיה מתקדמת "בכיוון הנכון", לעומת 64% לפני שנה. עם זאת, פוטין ממשיך ליהנות מפופולריות אדירה. 73% מהמשתתפים בסקר שנערך במארס אמרו שהם סומכים עליו. אמנם מדובר בירידה מ–83% שמהם נהנה באותו חודש אשתקד, אך זה עדיין הרבה יותר מהפופולריות של כל מנהיג מערבי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ