האחרונה במערב אירופה: הפרלמנט באיטליה אישר ברית זוגיות לגאים

לאחר שנוסח החוק רוכך כמה פעמים בניסיון לשכך את ההתנגדות אליו, אישר אותו הבית התחתון ברוב גדול. הומואים ולסביות יורשו לרשת את בני זוגם, אך יוכלו לאמץ רק באישור בית המשפט

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

הפרלמנט של איטליה הצביע הערב (רביעי) ברוב גדול בעד החלת ברית הזוגיות על הומואים ולסביות. מדובר בניצחון גדול לממשלת המרכז-שמאל בהנהגתו של מתיאו רנצי, שהפך את ההצבעה בבית התחתון להצבעת אמון וזכה לרוב של 369 תומכים מול 193 מתנגדים. מאוחר יותר אישר הסנאט את החוק. עוד לפני ההצבעות כתב רנצי בדף הפייסבוק שלו: "היום הוא יום חג עבור רבים".

איטליה הקתולית היא הדמוקרטיה האחרונה במערב אירופה שבה זוגיות חד-מינית אינה מוכרת באף צורה (ברית זוגיות או נישואים). מדובר בסוגיה נפיצה מאוד המעוררת התנגדות עזה מצד חוגים שמרניים וזרמים המקורבים לכנסייה. ההצבעה בעניין נדחתה מספר פעמים בגלל החשש שהממשלה לא תצליח לגייס רוב מבין שורות הקואליציה.

מפגינים למען נישואים אזרחיים מחוץ לפרלמנט האיטלקי, היוםצילום: FILIPPO MONTEFORTE/אי־אף־

כחלק מהמגעים להביא להצבעה בכל זאת, רוככה הצעת החוק באופן והסעיף המתיר אימוץ ילדים על ידי זוגות גאים - נמחק. במקום זאת נקבע כי בתי הדין לענייני משפחה יהיו אלה שיכריעו בנוגע לאימוץ, כל מקרה לגופו. מצד שני, החוק מאפשר לזוגות חד-מיניים לפחות חלק מההגנות המשפטיות מהם נהנים זוגות הטרוסקסואלים נשואים, כמו הזכות לרשת את זכויות הפנסיה של בן זוג שמת.

בשנה שעברה פסק בית המשפט האירופי לזכויות אדם כי איטליה מפרה זכויות אדם בכך שאינה מספקת הגנה משפטית הולמת לזוגות הומואים ולסביות. לפני כשלושה חודשים אישר הסנאט האיטלקי טיוטה מרוככת של נוסח החוק שמועלה כעת להצבעה.

את הליך החקיקה הובילה הסנאטורית מוניקה צ'ירינה, חברת מפלגת השלטון הדמוקרטית (PD). צ'ירינה הביעה חוסר שביעות רצון מהצעת החוק וכינתה אותו "ניצחון חלול שהוא רק הצעד הראשון". "זהו צעד חשוב מאוד אבל אני גם חושבת על ילדיהם של הרבה חברים", אמרה בהתייחס לפשרה בסוגיית האימוץ. 

סוגיה אחרת שבה רשם המחנה השמרני-קתולי ניצחון נוגע להתחייבות של זוגות גאים להישבע אמונים זה לזה או זו לזו. עניין ההתחייבות הוסר מהצעת החוק וזאת, מבחינת המתנגדים, כדי להרחיק עד כמה שניתן את ברית הזוגיות לגאים משבועת הנישואים. מבקרי הצעת החוק משמאל טוענים כי בהצעת החוק חסרות עוד מספר זכויות אזרחיות המקובלות בברית הזוגיות המדינות אחרות במערב אירופה, בארה"ב ובקנדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ