חוויית הטרור של מועמד מפלגת החירות לנשיאות אוסטריה: ירי בחרדית בידי שוטר בכותל

נורברט הופר, שיתמודד מחר בסיבוב השני בבחירות לנשיאות, הובך קשות בעימות טלוויזיוני, כשסיפורו על תקרית טרור שראה כשביקר בישראל לפני שנתיים התברר כשגוי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

מועמד מפלגת "החירות" הימנית-קיצונית לנשיאות אוסטריה, נורברט הופר, הסתבך בשקר, כשהתרברב בתקשורת האוסטרית על תקרית "טרור" לה היה עד במהלך ביקורו בישראל לפני שנתיים, אשר התברר כי לא התרחשה.

הופר, אשר מקדם באוסטריה מדיניות אנטי מוסלמית, טען כי ראה במו עיניו מחבלת מוסלמית שנשאה על גופה נשק חם ואיימה לפגוע במתפללים היהודים בכותל. אלא שבדיקה העלתה כי באותו יום לא אירעה תקרית מסוג זה. בכותל תועדה באותו יום תקרית אחרת: אישה חרדית לא חמושה, אחת מ"נשות הטאליבן", עוררה את חשדם של השוטרים, נורתה ברגלה ונפצעה.

נורברט הופר עם תומכים בעצרת בחירות בוינה, אתמול
נורברט הופר עם תומכים בעצרת בחירות בוינה, אתמולצילום: JOE KLAMAR/אי־אף־פי

בעימות טלוויזיוני, ששודר ביום חמישי באוסטריה, הובך הופר כשהואשם כי בדה מלבו את התקרית. מחר (ראשון) הוא יתמודד בסיבוב השני לבחירות לנשיאות אוסטריה.

ה"חוויה הישראלית" של הופר התרחשה ביולי 2014 במהלך ביקור בישראל, שכלל סיור ב"יד ושם" וביקור בכותל - לפי עדותו. במהלך קמפיין הבחירות האחרון שלו, סיפר פעם אחר פעם לתקשורת האוסטרית כי היה עד לסיכול טרור במהלך אותו ביקור, וכי בשל כך הוא מגלה הבנה למצבה של ישראל, שמתמודדת עם הטרור המוסלמי.

בעדותו תיאר הופר כיצד עמד במרחק של עשרה מטרים ממחבלת מוסלמית חמושה, שביקשה לפגוע במתפללים יהודים באתר הקדוש. הוא הוסיף, כי היא החזיקה בידיה רימונים ורובה, בטרם נורתה בידי כוחות הביטחון של ישראל. "ראיתי שם דברים שמאוד נגעו בי", כתב בחשבון הטוויטר שלו כבר ב-2014, כמה ימים לאחר שובו מישראל, בהתייחסו לתקרית הזו. על הדברים האלה חזר לאחרונה גם בראיונות לתקשורת האוסטרית. כך, בראיון לטלוויזיה האוסטרית בחודש אפריל האחרון, חזר על פרטי התקרית ואמר כי היא גרמה לו לגלות הבנה למצבה של ישראל, שנאבקת בטרור האיסלמי.

אלא שבמהלך העימות הטלוויזיוני שנערך בינו ובין יריבו, אלכסנדר פן דר בלן, ששודר ביום חמישי האחרון, הוקרן קטע וידאו בו רואיין דובר מטעם משטרת ישראל, מיקי רוזנפלד, אשר הכחיש את דבריו של הופר, ומסר כי התקרית אשר תיאר המועמד לנשיאות כלל לא התרחשה.

התברר, כי האירוע שהתרחש באותו יום בכותל היה מעט שונה. אישה חרדית, אחת מקבוצת הנשים שכונתה "נשות הטאליבן", נורתה ברגלה בידי שוטר לאחר שנחשדה בטעות כפעילת טרור בשל הלבוש וההתנהגות שלה. היא נפצעה באורח בינוני אך לא נשאה כל כלי נשק על גופה.

הופר הובך קשות בידי מנחת העימות, ששאלה אם ייתכן כי התבלבל וטעה, אך שב וחזר על גרסתו, לפיה בעת ביקורו בכותל, בבדיקה הביטחונית שבכניסה לאתר, בתור לידו עמדה אישה כשנשאה כלי נשק, ונורתה. הוא אף טען כי ברשותו תמונות שמחזקות את גרסתו, אך לא הציג אותן בשידור החי.

בראיון ל"מבט", בחודש שעבר, אמר הופר מי שרוצה להבין את ישראל צריך לבקר בה. "רק ככה אפשר להבין את המצב הקשיים שהיא מתמודדת איתו. אני יכול להמליץ לכל פוליטיקאי לנסוע לשם", אמר.

בחודש שעבר ביקר בישראל מנהיג מפלגת "החירות", כריסטיאן שטראכה, כאורח רשמי של "הליכוד". ביום הזיכרון לשואה, תקף הנשיא ריבלין את הליכוד על קשריו עם הימין הקיצוני באירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ