העיר הכי צפונית בשוודיה עוברת דירה

בשוודיה החליטו להעתיק עיר שלמה על 18 אלף תושביה שלושה קילומטרים מזרחה, כי היא בנויה מעל מכרות של עפרות ברזל. אם העיר לא תועבר, חלקים גדולים ממנה עלולים לקרוס לתוך האדמה

ג'ונה ברומוויץ', ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
קירונה, ב-2012. העיר תזוז שלושה קילומטרים מזרחה מחשש לבולענים
קירונה, ב-2012. העיר תזוז שלושה קילומטרים מזרחה מחשש לבולעניםצילום: JONATHAN NACKSTRAND / AFP
ג'ונה ברומוויץ', ניו יורק טיימס

קירונה, העיר הצפונית ביותר בשוודיה, עלתה בשבוע שעבר לכותרות אחרי שנודע כי היא עומדת לזוז כשלושה קילומטרים לכיוון מזרח. הפעם, לשם שינוי, מגיע מאזור הקוטב סיפור שאינו קשור לשינויי האקלים. אז לשם מה מעבירים עיר ממקומה? ההעברה מתוכננת כבר כמה שנים. קירונה, השוכנת בתחומי החוג הארקטי ואוכלוסייתה מונה 18 אלף בני אדם, בנויה על גבעה מעל למכרה עפרות ברזל עצום ממדים. העיר, שנוסדה בשנת 1900 בעידודה של חברת מכרות בבעלות ממשלתית, היא עיר תעשייתית זה יותר ממאה שנה.

אותה תעשייה מסכנת כעת את העיר, ולכן הוחלט להעביר אותה. המכרה, הממוקם בפאתיה המערביים של העיר, הלך והעמיק, ועפרות הברזל נכרות מתחת ליסודותיה של העיר.

אם העיר לא תועבר ממקומה יקרסו חלקים גדולים ממנה לתוך האדמה במאה הקרובה. חברת המכרות LKAB הקצתה יותר ממיליארד דולר להעברת תושבי העיר מהמקום. ההעברה של העיר תבוצע בשלבים, והראשון שבהם כבר התחיל. חברת LKAB החלה בעבודות בספטמבר 2014, והניחה את אבן הפינה לבית עירייה חדש כעבור שנה.

החברה ועיריית קירונה פועלות יחד כדי לתאם את ההעברה. דוברת החברה, אריקי לינדבלאד, הודיעה כי רבים מהתושבים יעברו "בתוך שנים ספורות".

היא הוסיפה כי המלאכה עדיין מרובה וכי 400 משפחות כבר הועברו מבתיהן. האם תועבר העיר בשלמותה? כמה בניינים, ובהם הכנסייה של קירונה, שזכתה בתואר הכנסייה היפה ביותר בשוודיה במשאל שנערך במדינה ב–2001, יועברו למרכז העיר החדש. כמו כן יועבר מגדל השעון האהוב של בית העירייה הנוכחי.

ואולם, רוב בנייני העיר ייהרסו וייבנו שוב במיקום החדש, ובתי מגורים חדשים יתווספו לעיר. מסרט דוקומנטרי שהפיקה ממשלת שוודיה עולה כי LKAB תקנה מהתושבים את בתיהם בסכום הגבוה ב–25% ממחיר השוק.

בסרטון תדמית שפרסמה White Arkitekter, החברה השוודית שזכתה בתחרות לעיצוב העיר החדשה, הסביר האדריכל מיכאל סטנקוויסט: "קירונה תדמה למרבה רגליים בעל אלפי רגליים המזדחל אט אט כמה קילומטרים מזרחה".

אין זו הפעם הראשונה שמעבירים עיר. עיר הולדתו של המוזיקאי האמריקאי בוב דילן, היבינג שבמינסוטה, הועברה בשנים 1919–1921 כשלושה קילומטרים דרומה, בנסיבות דומות לאלה של העברת קירונה. היבינג הועברה כדי לפנות מקום לחפירות של חברת מכרות שקיוותה לחשוף מרבצי ברזל מתחתיה.

ערים אחרות — ובהן היל וילג' שבניו המפשייר וטלנגטה שבאוסטרליה — הועברו ממקומן מחשש שיוצפו בעקבות בניית סכרים חדשים. פרבר של לואיוויל שבקנטקי הועבר משום ששאון המטוסים שהמריאו ונחתו בנמל תעופה סמוך גרם סבל רב לתושבים; וכמובן — ערים שונות ברחבי העולם שוקלות לעבור בגלל שינויים אקלימיים.

במקרה של קירונה אין המעבר קשור לשינויי האקלים. היא מועברת בגלל החשש מבולענים, ולא בגלל העלייה בגובה פני הים. הטמפרטורה הממוצעת בקירונה היא מינוס 2.2 צלזיוס. קשה לנבא את העלויות הפרויקט משום שהוא צפוי להימשך עשרות שנים. לדברי לינדבלאד, החברה הקצתה להעברת העיר יותר ממיליארד דולר. מחברת White Arkitekter נמסר כי מדובר "בתוכנית אב בת מאה שנים". כשניגשה למכרז הגישה החברה תוכנית בת 20 שנה, כלומר — חלק גדול מהעבודות אמור להתבצע עד 2033.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ