גם לגל טביעות הפליטים החדש בים התיכון יש סמל: גופת תינוק בידי עובד סיוע

כשנה לאחר שתמונת הפעוט איילן כורדי זעזעה את העולם, ארגון סיוע פרסם תצלום של עובד חילוץ מחזיק בגופת תינוק לאחר התהפכות סירת פליטים. ארגון ההגירה הבינלאומי: יותר מאלף טבעו למוות בשבוע שעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתצלום נראה גבר על ספינה מחזיק בידיו גופת תינוק

הארגון ההומניטארי הבינלאומי "סי ווטש" (Sea-Watch) פרסם היום (שלישי) תצלום של עובד סיוע מחזיק תינוק שטבע בים התיכון ביום שישי בעקבות התהפכות סירת פליטים. התמונה פורסמה כדי לשכנע את מנהיגי אירופה לאפשר מעבר בטוח לפליטים, יומיים לאחר שהאו"ם הודיע כי קיים חשש לחייהם של מאות פליטים שהפליגו מצפון אפריקה לאירופה בשבוע שעבר.

מזג האוויר האביבי בשבועות האחרונים הוביל לעלייה דרמטית במספר ספינות הפליטים ומבקשי המקלט שמנסים להגיע מחופי לוב לאיטליה. במהלך שבוע שעבר אירעו כמה תקריות נפרדות של סירות פליטים שטבעו או התהפכו בים התיכון. היום, עדכן הארגון הבינלאומי להגירה את הערכתו בנוגע למספר הפליטים שטבעו למוות בשבוע שעבר, והציב אותו על יותר מאלף.

חילוץ פליטים, בים התיכון בשבוע שעברקרדיט: רויטרס

עובד הסיוע, שמצולם בתמונה שפרסם ארגון "סי ווטש", המפעיל סירת חילוץ בין לוב לבין איטליה, ביקש להזדהות בשמו הפרטי בלבד – מרטין – ואמר כי הוא הבחין בתינוק במים שנראה "כמו בובה, עם ידיים פשוטות". מרטין הוסיף: "תפסתי את זרועות התינוק ומשכתי אלי את הגוף הקל, כאילו הוא עדיין היה חי. ידיו ואצבעותיו הקטנות היו פשוטות אל האוויר. השמש האירה על עיניו הבהירות, הידידותיות וחסרות התנועה". עוד אמר המחלץ, אב לשלושה ומטפל במוזיקה במקצועו, כי הוא החל לשיר כדי לנחם את עצמו. "רק לפני שש שעות הוא היה בחיים", אמר.

בדומה לתמונתו של הפליט הסורי איילן כורדי, בן השלוש שנשטף מת אל חופי טורקיה בשנה שעברה, תצלום התינוק מעניק פנים אנושיות ליותר מ–8,000 פליטים שמתו בים התיכון מתחילת 2014. מעט ידוע על התינוק, שעל פי ארגון סי ווטש הועבר מיד לידי חיל הים של איטליה. כך למשל, לא ידוע אם הוריו של התינוק נמצאים בין הניצולים מהתהפכות הסירה. ארגון סי ווטש ציין כי חברי הארגון משו כ–25 גופות מהמים, בהן גופת תינוק נוסף.

בנוגע לשאלה אם יש לפרסם את התמונה נמסר מהארגון כי חבריו החליטו פה אחד להעבירה לכלי תקשורת בעולם. "על רקע האירועים הקשים", נמסר מסי ווטש, "אנשי הארגון הפועלים בשטח הבינו כי קריאותיהם של פוליטיקאים למנוע מוות נוסף בים מסתכמות בלא יותר ממס שפתיים". הארגון קרא למנהיגי אירופה לאפשר לפליטים מעבר בטוח וחוקי ליבשת כדי לעצור את הברחת הפליטים וטרגדיות נוספות. "אם אנחנו לא רוצים לראות תמונות כאלו עלינו להפסיק להפיק אותן", לשון הודעת הארגון.

במקביל, ארגוני זכויות אדם בארה"ב מתחו ביקורת על הנשיא ברק אובמה, שממשלו הבטיח ליישב כ–10,000 פליטים סורים באמריקה. אך שמונה חודשים לאחר תחילת המאמצים ליישוב הפליטים, הממשל קלט כ–2,500 בלבד. לצד ארגוני זכויות אדם, גם כמה מחוקקים מתחו ביקורת על אובמה, בעוד הממשל נערך לסבב גירושים של מהגרים ממרכז אמריקה, בהם נשים וילדים רבים המבקשים הגנה הומניטארית. על פי מבקריו של הנשיא, המסר שלו הנוגע לכך שיש לקלוט בארה"ב את אלו המבקשים הגנה לא קיבל ביטוי בשטח. לדבריהם, הנשיא אובמה, מסתכן בהחלשת השפעתו על הנושא בתקופה שיש צורך במנהיגותו של הבית הלבן כדי להילחם במגמות נגד פליטים ברחבי העולם.

בתוך כך, ראשת העיר פריז, אן הידלגו, הודיעה כי הרשויות בפריז מתכננות לבנות בבירת צרפת מחנה פליטים שישכן מאות בני אדם. הידלגו אמרה כי הרשויות מחפשות אחר אתר בצפון העיר שבו ניתן יהיה לבנות את המחנה בתוך חודשיים. היא הזכירה את מחנה הפליטים שהוקם בידי ארגון סיוע בצפון צרפת ומשרת אלפי בני אדם ואמרה: "אנחנו לא יכולים לקבל יותר את המצב ההומניטרי שעמו הפליטים צריכים להתמודד". זה יהיה מחנה הפליטים הראשון שמוקם בפריז.

עובדי סיוע מחלצים פליטים, ביום שישי מול חופי לובצילום: Raffaele Martino/אי־פי / ר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ