עיתונאית פינית יצאה לקרב נגד צבא הטוקבקיסטים של פוטין

מאז שפרסמה תחקיר על פעילות רוסיה ברשת וקראה לגולשים לשתף אותה אם נתקלו ב"טרולים" של הקרמלין, הוצפה יסיקה ארו בהטרדות וגידופים. היא תוארה כסוחרת סמים וסובלת מהזיות

אנדרו היגינס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנדרו היגינס, ניו יורק טיימס

העיתונאית הפינית יסיקה ארו ידעה מראש שהיא נכנסת למאבק אישי קשה ומתיש, כשפרסמה תחקיר על "צבא הטרולים" שמפעילה מוסקבה במטרה לשפר את תדמיתה של רוסיה ברשת.

ארו, עיתונאית חוקרת בת 35 המועסקת ברשות השידור בפינלנד, ביקרה בסנט פטרסבורג במטרה לפרסם מידע על "בית החרושת הרוסי לטרולים" — משרד גדול שמפעיל הקרמלין, שמפרסם חדשות והערות מזויפות רשת, ומציף אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות במתקפות על מבקריה של רוסיה. בתחקיר שפרסמה ביקשה מהקהל לשתף אותה בהיתקלויות בגדודי המגיבים של פוטין ברשת. מאז, היא הוצפה בתגובות, הטרדות וגידופים.

יסיקה ארו בראיון באוקספורד

"התחיל גיהינום בחיי בגלל הטרולים", אמרה ארו. מול משרדי רשות השידור הפינית התארגנה הפגנת מחאה נגדה, בה השתתפו קומץ תושבים פרו־רוסים. תיבת הדואר האלקטרוני שלה הופגזה במכתבים מכוערים. בין השאר, האשימו הכותבים את ארו שהיא סוחרת סמים, והפיצו סרטון בו הוצגה כמי שסובלת מהזיות.

המאבק שהכריזו תומכי רוסיה נגד ארו אינו סתמי. בית החרושת לטוקבקים שחשפה הוא חלק משמעותי במלחמת המידע שמנהלת רוסיה באינטרנט. המאבק מונע מהחשש במוסקבה מפני התחזקות ברית נאט"ו. פינלנד היא יעד מפתח במאבק הזה. נכון להיום, היא אינה חברה בברית אך מסייעת לה.

דעת הקהל שם מפולגת בין תומכים בהצטרפות לנאט"ו ומתנגדים לכך, ולכן הפינים מהווים מטרה חשובה. "רוסיה שואפת למנוע מפינלנד להצטרף לנאט"ו", אמרה סארה ינטונן, חוקרת במשרד ההגנה הפיני. לדבריה, גם היא סבלה מהטרדות ברשתות החברתיות מצד אותם מגיבים רוסים. "הם ממלאים את כל המרחב בכל כך הרבה קללות והצהרות קונספירטיביות, אפילו אנשים שפויים מתחילים לאבד את דעתם".

הפעילים הפרו־רוסים שמפיצים את התגובות האלה טוענים שהם לא מקבלים כספים או הוראות ממוסקבה, אך המסרים המעליבים ביותר נגד ארו מתפרסמים לרוב מחשבונות פייסבוק כוזבים או באופן אנונימי.

אחד ממבקריה של ארו שכן הזדהה, יוהאן בקמן, דובר רוסית שוטפת, מבלה חלק ניכר מזמנו במוסקבה ומציג את עצמו כפעיל זכויות אדם. הוא גם נציג המכון הרוסי ללימודים אסטרטגיים בצפון אירופה, ארגון שבראשו עומד אדם ששירת כקצין מודיעין סובייטי בשעתו.

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ