דייוויד קמרון: ישראל זקוקה לבריטניה בתוך האיחוד האירופי כדי להילחם בחרם

בנאום שנשא באירוע של הקהילה היהודית, ראש ממשלת בריטניה קשר לראשונה בין משאל העם על עזיבת האיחוד לישראל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתצלום נראים שני המנהיגים לוחצים ידיים ומחייכים זה אל זה
קמרון (מימין) ונתניהו, בירושלים ב-2014. מחרתיים צפוי להתקיים משאל העם על הישארות בריטניה באיחוד האירופיצילום: רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, קשר אמש (שני) בין ישראל למשאל העם על עתיד חברותה של בריטניה באיחוד האירופי, שצפוי להתקיים מחרתיים בממלכה. בנאום שנשא באירוע של הקהילה היהודית בלונדון אמר קמרון כי ישראל זקוקה לבריטניה בתוך האיחוד האירופי כדי שתוכל ללחום למענה נגד תנועת החרם והסנקציות (BDS), והוסיף כי ללונדון יש יותר כוח למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני כשהיא חלק מהאיחוד. כמו כן, על רקע הדיון בשאלת עזיבתה של בריטניה את האיחוד, שבו הפך נושא המהגרים למדינה סוגיה מרכזית, שיבח ראש הממשלה את יהודי בריטניה כ״מודל לאינטגרציה בבריטניה המודרנית״.

קמרון מוביל את הקמפיין הקורא להישארות בריטניה באיחוד. אתמול הוא הגיע לאירוע שנתי הנערך למען ארגון הרווחה היהודי "ג'ואיש קר" (Jewish Care), ובנאומו הקצר שאל את הנוכחים: ״האם אתם רוצים את בריטניה, ידידתה הגדולה ביותר של ישראל, שם בפנים, מתנגדת לחרם, מתנגדת לקמפיין של סנקציות ומשיכת השקעות מישראל?". לדברי קמרון החלופה היא שבריטניה תהיה "מחוץ לחדר, חסרת כוח להשפיע על השיח בפנים״. נאומו אתמול היתה הפעם הראשונה בה התייחס קמרון לישראל בהקשר של משאל העם. דעותיו של ראש הממשלה משקפות את עמדת ממשלת ישראל, שבאופן לא רשמי תומכת בהמשך חברותה של בריטניה באיחוד. נאום קמרון באירוע בלונדון:

נאומו של דייוויד קמרון, אתמול בלונדוןקרדיט: ג׳סטין כהן, ג׳ואיש ניוז

בנוסף לסוגיית תנועת החרם התייחס קמרון בדבריו למודעה שהציג בשבוע שעבר אחד מראשי מחנה העזיבה, מנהיג מפלגת עצמאות הממלכה המאוחדת (UKIP) נייג׳ל פרג׳. במודעה זו נראים מאות פליטים הנמלטים מסוריה לצד הכיתוב ״נקודת שבירה״ (Breaking Point). ״כשאני רואה את המודעה של פרג׳״ אמר קמרון, "אני רואה את ההפך ממה שעושה את המדינה הזו לגדולה. אני גאה בכך שבריטניה היא בית לאנשים שברחו מרדיפות, כולל אלה שנמלטו מהנאצים והפוגרומים ברוסיה״, הוסיף בהתייחסו ליהודים שמצאו מחסה בבריטניה במאה שעברה.

לאחר הפסקה קלה הוסיף קמרון כי יהודי בריטניה הם "מודל לאינטגרציה בבריטניה המודרנית". כמו כן, קמרון תקף את הטוענים כי בריטניה נחלשת בשל חברותה באיחוד, וציין כי החברות דווקא ״מחזקת״ את כוחה של לונדון בכל נוגע לנושאים כ״התמודדות עם שינויי אקלים, לחימה בטרור, עמידה נגד רוסיה ומניעת נשק גרעיני מאיראן״.

שגריר ישראל בבריטניה נכח באירוע אך לא נשא דברים. דיפלומט ישראלי שהשתתף במפגש אמר לאחריו כי ״קמרון הוא ידיד אמת של ישראל והקהילה היהודית, כפי שהשתקף בבירור בדבריו". בניגוד לממשלות אחרות בעולם שהביעו תמיכה בהישארות בריטניה באיחוד, ממשלת ישראל החליטה לא לנקוט בעמדה פומבית בנושא. עם זאת, פקידים בכירים בירושלים הבהירו לאחרונה כי ישראל מעוניינת שבריטניה תמשיך להיות חברה באיחוד כדי לסייע לשמור על האינטרסים של ישראל ומתוך חשש כי עזיבת האיחוד תיתן רוח גבית למפלגות גזעניות וקיצוניות ביבשת.

הפגנה מול שגרירות ישראל בלונדון, ב-2014צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ