מחר משאל העם בבריטניה: הצד שיצליח להפחיד את הציבור יותר הוא זה שינצח

תומכי ההישארות באיחוד מאיימים בקריסה כלכלית; תומכי העזיבה בגלי הגירה. משאל העם על עתיד של בריטניה נוגע בנקודות הכי רגישות בממלכה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכים בהישארות באיחוד מפגינים בלונדון, אתמול. לובשים חולצות כחולות ועליהן כתוב I'm In
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בלוטון, עיירת פועלים מצפון ללונדון, בולטים שני סוגים של קבוצות גברים. אחת מורכבת מגברים לבנים, לבושים בחולצות לבנות עם צלב או שלושת האריות — סמלי הלאומנות האנגלית ונבחרת אנגליה בכדורגל. מבושמי בירה, הם יצאו מהפאבים עם סיום המשחק מול סלובקיה ביורו, שהסתיים בתיקו אפס מאכזב. השנייה מורכבת מזוגות גברים צעירים ומזוקנים. חלקם בלבוש מערבי, ואחרים בבגדים פקיסטניים מסורתיים יותר. הם יצאו ממסעדות המגישות בשר חלאל ולא טיפת אלכוהול, שם שברו את צום הרמדאן.

ההרכב האנושי הזה, שבעשור הקודם היה מקור למתח עז בעיר, מבטא גם את שני צדי המתרס לקראת משאל העם המתוכנן מחר על עתיד חברותה של בריטניה באיחוד האירופי. בעיר שבה נוסדה הליגה האנגלית להגנה, תנועת ימין קיצוני שהתמקדה בפעילות נגד מוסלמים ובצעדות סמוך למסגדים, הרוחות נרגעו באחרונה — אך ניכר שגם כעת, בין היורו לרמדאן, הקהילות לא מתערבבות.

ברקסיט- האם בריטניה עוזבת את אירופה

בפאב, במהלך שידור המשחק, בכל פעם שנשמעת המילה אירופה על הטיותיה השונות, ישנן קריאות בוז. ועדיין, ביציאה מהפאב האוהדים הפטריוטים מעדיפים שלא לשוחח על פוליטיקה. הם לא אוהבים את האיחוד, אבל רובם מודים שכנראה לא יטריחו את עצמם לקלפי מחר. על זה סומכים התומכים בהישארות באיחוד – הסקרים מראים בבירור שהנטייה לתמוך בהישארות גדלה ככל שרמת ההכנסה וההשכלה עולים, וכך גם הנכונות לצאת ולהצביע.

לעומתם, הצעירים המוסלמים בלוטון הרבה יותר מעורבים. רובים נוטים להצביע בעד הישארות. ״בחנתי את שני הצדדים״, אומר אנג׳ם שאה, סטודנט למתמטיקה בקינגס קולג׳ בלונדון. ״בסופו של דבר כל הטיעונים לעזוב ולהישאר הם בגדר ספקולציה, אז נראה לי נכון לא לסכן את הכלכלה שלנו, ולהישאר באירופה״. ״השטן המוכר עדיף על הלא נודע״, אומר טאהר חאן, ״הפוליטיקאים משני הצדדים מנסים להפחיד, אז לפחות נשמור על יציבות״.

המוסלמים בלוטון מודעים היטב לכך שהפחד מפני מהגרים מוסלמים נוספים משמש נדבך מרכזי בקמפיין העזיבה, אבל מעדיפים שלא להיכנס לעימות הזה. "אני מבין את החשש של תומכי העזיבה ממהגרים מוסלמים״, אומר שאה. ״אני יודע שיש בזה גם גזענות, אבל החשש מפני קיצונים איסלאמיסטיים הוא רציני. יש לנו הרבה מה להפסיד. אני יודע שכמוסלמי מאמין, יש לי כאן הרבה יותר אפשרויות משיהיו לי במדינות מוסלמיות״.

באזורים אמידים יותר של בריטניה מהמרים בערנות על תוצאות משאל העם. עד לתחילת השבוע הזה, דיווחו חברות ההימורים החוקיות על הימורים בסך 43 מיליון ליש"ט לגבי לתוצאות המשאל. על פי מרבית הסוכנויות, התוצאה תוכרע לטובת הישארות באיחוד, וישנם יחסים טובים בהרבה למי שמוכן להמר על עזיבה.

בלוטון, לעומת זאת, מעדיפים להמר על ספורט. וגם כאן, כמובן, קבוצות אוכלוסייה שונות פוקדות רשתות הימורים שונות.״כולם מהמרים כאן על סוסים, מרוצי כלבים או כדורגל״, מספר סלמאן, שרושם הימורים באחת מהן. ״אף אחד לא הימר כאן עד היום על משאל העם. אני לא אצביע ביום חמישי. אם נפרוש מהאיחוד, לדייוויד קמרון יהיה יותר מדי כוח. אם נישאר, לפקידים בבריסל יהיה יותר מדי כוח. איך שלא יהיה נפסיד״. בסקרים, על כל פנים, התוצאה צמודה, עם עלייה קטנה מאוד למחנה הנשארים ביומיים האחרונים.

בסופו של דבר, נראה שמה שיקבע את התוצאה הסופית תהיה איזה מחנה מפחיד בצורה יעילה יותר את המצביעים שעוד מתנדנדים: תומכי העזיבה, שמזהירים מפני נחילי המהגרים, או מחנה הנשארים, שמאיים בהתמוטטות כלכלית במקרה של נטישה. בשלב זה, מעט מאוד משתנה, וכל צד משתמש בתחמושת שבנבחרה מראש. אתמול חשפו מצודדי העזיבה לחשוף את עדותו של סטיב הילטון, יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה דיוויד קמרון, שערק לשורותיהם. בסדרת ראיונות הוא סיפר כיצד ראש הממשלה שיקר כשהתחייב להוריד את מספר המהגרים לבריטניה, למרות שידע שבשל תקנות האיחוד האירופי זה לא יתאפשר.

מנגד, מחנה הנשארים זכה אתמול בתמיכתו של המשקיע האמריקאי הנודע ג׳ורג׳ סורוס, שהזהיר במאמר מנומק בגרדיאן מפני פיחות קשה בערך הליש"ט במקרה של עזיבה. סורוס עוד זכור לבריטים מ״יום רביעי השחור״, שבו נפגע קשות הליש"ט ב–1992. קרן ההשקעות של סורוס הרוויחה עשרה מיליארד ליש"ט באותו יום כשהימרה נגד המטבע, כך שדעתו של סורוס היא בעלת משקל.

ואולם, דיוקן של התחזיות לעתיד של סורוס והילטון לא ישנו כהוא זה בעוד יומיים; מה שיקבע הוא עד כמה הצליחו להפעיל את בלוטות הפחד של הבריטים — וכמה יצליחו לדרבן אותם לצאת ולהצביע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ