סקוטלנד: ננסה להטיל וטו על החלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי

על אף הודעתה של השרה הראשונה של סקוטלנד, פרשנים אומרים כי המלה האחרונה תהיה בידי הפרלמנט הבריטי. כ-3 מיליון בני אדם חתמו על עצומה לקיום משאל עם חוזר בבריטניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים אוחזים בדגלי האיחוד האירופי במחאה נגד תוצאות המשאל במרכז לונדון, אתמול

ניקולה סטרג'ן, המחזיקה בתפקיד השרה הראשונה של סקטולנד ועומדת בראשות הממשלה המקומית, אמרה היום (ראשון) לבי-בי-סי כי ממשלתה תטיל וטו על החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי. סטרג'ן אמרה לרשת החדשות כי בכוונתה למנוע את הצעד, שאושר על ידי 52% מאזרחי בריטניה במשאל עם בשבוע שעבר. עם זאת, לא ברור אם קיים בסיס משפטי שיאפשר לסקוטלנד לבלום את יציאת בריטניה לחלוטין מהאיחוד, או שביכולתה רק לעכב את המהלך. 

על פי ההסדרים הסבוכים בממלכה המאוחדת, שנועדו להעביר סמכויות מסוימות לסקוטלנד, וויילס וצפון אירלנד, הפרלמנטים המקומיים שלהן יידרשו לאשר אספקטים מסוימים של החקיקה הנוגעת ליציאת בריטניה מהאיחוד.

62% מאזרחי סקוטלנד בחרו להישאר באיחוד האירופי ולפי הסקרים האחרונים, בעקבות החלטת בריטניה כולה לצאת מהאיחוד, עלה אחוז התומכים בסקוטלנד לעצמאות מבריטניה ל-59%. על רקע זה אמרה סטורג'ן כי "אם הפרלמנט הסקוטי היה שופט לפי מה שנכון לסקוטלנד אז כמובן שהוא היה קובע כי לא ניתן להצביע בעד דבר הפועל נגד האינטרס הסקוטי". 

על פי רשת בי-בי-סי, רבים טוענים כי אם יבואו הדברים לכדי מאבק משפטי, הפרלמנט הסקוטי עשוי לעכב את החקיקה ליישום ההחלטה לעזוב את האיחוד, אך לפרלמנט הבריטי תהיה המלה האחרונה בנושא.

עוד אמרה סטורג'ן כי הנהגת סקוטלנד פועלת כדי לפתוח בהליכי משא ומתן מול האיחוד האירופי כדי להישאר חלק ממנו וכי האופציה של קיום משאל עם על עצמאות נמצא על השולחן ואפשרי מאוד. לדבריה, הסיבה שסקוטים רבים הצביעו נגד עצמאות לפני שנתיים היתה החשש כי אם יתנתקו מבריטניה יישארו מחוץ לגוש האירופי.

ניקולה סטרג'ון באדינבורו, אתמולצילום: OLI SCARFF/אי־אף־פי

בראיון לבי-בי-סי אמרה סטורג'ון כי באחריותה לנהל משא ומתן עם האיחוד האירופי כדי להגן על האינטרסים של סקוטלנד. "האתגר שלי עכשיו כשרה הראשונה הוא למנוע את יציאתנו מהאיחוד בניגוד לרצוננו למרות כל ההשלכות הכואבות שיהיו לכך", אמרה. עם זאת, היא הוסיפה כי אינה רוצה לראות גבול בין אנגליה לבין סקוטלנד.

יומיים אחרי פרסום תוצאות המשאל שהכריעו כי המדינה תעזוב את האיחוד האירופי, יותר מ-3 מיליון תושבים בממלכה המאוחדת חתמו על עצומה הקוראת לערוך משאל עם חוזר, מה שהביא כמה מחוקקים בפרלמנט לדון בנושא.

הפרלמנט הבריטי שוקל לערוך דיון בנוגע לעצומה. העצומה פורסמה עוד לפני עדכון התוצאות ביום שישי והיא קוראת לממשלה לערוך משאל נוסף על חברותה באיחוד בכל מצב שבו אחוזי התמיכה ביציאה מאירופה או בהישארות בה יהיו פחות מ-60% ובמידה ששיעור ההצבעה יהיה פחות מ-75%.

במשאל העם שנערך ביום חמישי הצביעו 52% בעד היציאה מהאיחוד האירופי – בסך הכל 17,410,742 קולות. שיעור ההצבעה עמד על 72%. לפי סקר דעת קהל שנערך ביום שישי, אמרו מחצית מהנשאלים כי על בריטניה להמשיך ליישם את תוצאות המשאל גם אם האיחוד האירופי יציע עוד רפורמות כדי להשאיר את המדינה באיחוד. 39% אמרו כי יש לערוך משאל עם נוסף תחת תנאים חדשים מצד אירופה.

העצומה שפורסמה באתר הבית של הפרלמנט הבריטי, ושרק בעלי אזרחות בריטים יכולים לחתום עליה, נתפסת כפופולרית מאוד. רוב החתומים עליה מגיעים מאזורים שבהם שיעור התמיכה בהישארות באירופה היו גבוהים, במיוחד בלונדון.

עם זאת לפי הסקר של ComRes, הדיווחים על חרטה בקרב אזרחי בריטניה על תוצאות המשאל אינם קרובים למציאות. רק אחוז אחד מבין המצביעים בעד יציאה מהאיחוד האירופי ענו שהם לא שמחים מהתוצאות, כלומר מתחרטים, 92% הצהירו כי הם שמחים ו-63% אמרו כי הם שמחים מאוד. מנגד בקרב מחנה ההישארות, 4% שמחים מהתוצאות ו-88% לא שמחים.

הטלגרף הבריטי דיווח כי בעקבות המשאל עלה באופן לא שגרתי מספר התושבים בצפון אירלנד שמבקשים דרכון אירי או מעוניינים לעבור לאירלנד. בצפון אירלנד 56% הצביעו בעד הישארות באיחוד האירופי, ובדומה לסקוטלנד, גם שם נשמעו קריאות לקבל עצמאות מבריטניה וכך להישאר באיחוד.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שהודיע על התפטרותו ביום שישי, הבהיר כי לא יתקיים משאל עם נוסף. מסקר של חברת ComRes עולה כי שליש מהנשאלים סבורים שהבחירות הכלליות הבאות בבריטניה צריכות להיערך ברגע שימונה רטש ממשלה חדש, באוקטובר. 23% אמרו כי הבחירות צריכות להיערך רק בשנה הבאה. 27% סבורים שהבחירות צריכות להיערך כמתוכנן, ב-2020.

אחרי התפטרותו של קמרון ועל רקע הדיונים על בחירות קרובות, נראה שמנהיג פוליטי נוסף עומד לשלם מחיר פוליטי. כלי תקשורת בבריטניה דיווחו כי חצי משרי ממשלת הצללים של מפלגת הלייבור מתפטרים בניסיון לכפות על יו"ר המפלגה, ג'רמי קורבין, ממובילי מחנה ההישארות בבריטניה שהפסיד, לפרוש מתפקידו. מוקדם יותר היום פוטר שר החוץ בממשלת הצללים הילרי בן על ידי קורבין, שעומד בפני הצבעת אי-אמון בטענה שהוא היה "חסר כוח" במהלך המשאל. לפי מקור בלייבור, קורבין "איבד אמון בבן" ולכן פיטר אותו.

רשת החדשות בי-בי-סי דיווחה כי על פי מסמכים שהגיעו לידיה, משרדו של קורבין פעל להחלשת קמפיין ההישארות באיחוד. כמו כן, מקורות ששוחחו עם רשת החדשות הבריטית העלו את האפשרות כי קורבין "חיבל בכוונה" במאמצים להשאיר את בריטניה האיחוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ